داروی روغن زیتون ممکن است به درمان سرطان مغز کمک کند

این داروی جدید که از مشتقات اسید چرب موجود در روغن زیتون است دیواره‌های سلول‌های تومور را تغییر می‌دهد و جلو رشد یا گسترش سرطان را می‌گیرد

تصویر تزیینی، دو دانشمند مشغول بررسی فیزیولوژی مغزند‌- Canva

پزشکان امیدوارند «داروی روغن زیتون» بتواند گلیوبلاستوما، نوع مرگباری از سرطان مغز، را درمان کند.

به گزارش نیویورک پست، میانگین طول عمر بیماران مبتلا به این نوع تهاجمی تومور مغزی هشت ماه است. این نوع سرطان هیچ درمانی ندارد، اما پژوهشگران بریتانیایی به‌زودی مرحله سوم کارآزمایی دارویی جدید که از مشتقات اسید اولئیک، اسید چرب موجود در روغن زیتون، است روی بیمارانی که به‌تازگی گلیوبلاستوما در آن‌ها تشخیص داده شده است آغاز خواهند کرد.

این دارو دیواره‌های سلول‌های تومور را تغییر می‌دهد و جلو رشد یا گسترش سرطان را می‌گیرد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دکتر میشل عفیف، مدیر خیریه تومور مغز (Brain Tumor Charity) به نشریه تلگراف گفت: «درمان گلیوبلاستوما بسیار دشوار است، بنابراین هر پژوهشی که راه را برای درمان بهتر افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند هموار کند نقطه عطف مهمی است.»

او در ادامه افزود: «ما از مرحله سوم آزمایش‌های بالینی روی افراد مبتلا به این بیماری مهلک استقبال می‌کنیم زیرا در سال‌های اخیر درمان‌های جدید بسیار معدود بوده است.»

نتایج آزمایش‌های اولیه، که سال گذشته در نشریه بریتانیایی سرطان (Cancer) منتشر شد، نشان داد که این داروی خوراکی که با آب مخلوط و روزی سه بار مصرف می‌شد روی حدود یک‌چهارم از ۵۴ بیمار شرکت‌کننده در آزمایش اثر مثبت داشت، و یکی از آن‌ها بیش از سه سال زنده ماند.

تهوع، استفراغ و اسهال شایع‌ترین عوارض جانبی بود که گزارش شد.

مرکز پژوهش سرطان بریتانیا اکنون در مرحله سوم کارآزمایی بالینی، این دارو را روی بیش از ۲۰۰ بیمار آزمایش می‌کند.

میشل ترین، بیمار ۴۲ ساله مبتلا به گلیوبلاستوما، با اشاره به اثر مثبت استفاده از این دارو، می‌گوید: «حالم خوب است و هنوز می‌توانم کارهایی را که دوست دارم انجام دهم. مثلا، تابستان را همراه همسر و دختر ۱۱ ساله‌ام سوار کاروان به سفر در اروپا گذراندم. از دوچرخه‌سواری کوهستانی در اندورا گرفته تا گشت‌و‌گذار در آبراه‌های ونیز.  من در کنار عزیزانم کارهایی کردم که هرگز فراموش نخواهم کرد.»