رقص از هر داروی دیگری برای درمان افسردگی موثرتر است

داده‌ها نشان می‌دهد که رقصیدن نشانه‌های افسردگی را بهتر از داروهای ضدافسردگی درمان می‌کند

دختری در حال رقصیدن- Canva

مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد که رقصیدن از بهترین راه‌های درمان افسردگی است.

پژوهشگران استرالیایی مطالعه‌ای را منتشر کردند که نشان می‌دهد بهترین شکل تمرین برای درمان افسردگی رقصیدن است، که از تمرین‌های متعددی از جمله پیاده‌روی یا آهسته دویدن، یوگا، تای‌چی، و تمرین قدرتی تاثیر بیشتری دارد. این مطالعه با هدف شناسایی نوع ورزشی که برای درمان اختلال افسردگی عمده (major depressive disorder) موثرتر است، چه همزمان با درمان‌های دیگر یا در مقایسه‌ با تجویز روان‌درمانی، و داروهای ضدافسردگی انجام شد.

پژوهشگران از طریق ۲۱۸ مطالعه مختلف با ۱۴ هزار و ۱۷۰ شرکت‌کننده دریافتند که با ورزش به‌طورکلی کاهش‌های متوسطی برای شرکت‌کنندگان به وجود آمد، بیشتر از تجویز صرف مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) یا درمان شناختی رفتاری (CBT).

رقص به‌عنوان موثرترین روش در کاهش نشانه‌های افسردگی در صدر جدول داده‌ها قرار گرفت، درحالی‌که ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی یا آرام دویدن، یوگا، و ورزش‌های هوازی همراه با درمان، دوم شدند. آثار تمرین‌ها و درمان استاندارد در جمعیت‌شناسی‌های گوناگون متفاوت بود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در زنان [ورزش] قدرتی و دوچرخه‌سواری نشانه‌های بیشتری را کاهش می‌دهد؛ اما یوگا، تای‌ چی، و ورزش‌های هوازی همراه با روان‌درمانی روی مردها تاثیر بیشتری داشت. علائم افسردگی در شرکت‌کنندگان مسن‌تر با تجویز یوگا و تمرین‌های هوازی درکنار روان‌درمانی کاهش یافت، درحالی که برای شرکت‌کنندگان جوان‌تر تمرین‌های قدرتی موثرتر بود. با این حال، رقص به‌طورکلی شکلی از ورزش بود که به‌طور مداوم نشانه‌های مبتلایان به افسردگی را بهبود می‌بخشید.

انتشار این مطالعه به صورت آنلاین شروع شده است و برخی این موضوع را «زیبا» می‌دانند که رقص می‌تواند به این اندازه قدرتمند و موثر باشد. اریک هوئل، دانشمند و نویسنده، یکی از نمودارهای داده‌‌ این مطالعه را در ایکس که پیش‌تر توییتر نام داشت منتشر کرد و نوشت نتیجه این مطالعه یکی از جالب‌ترین کشف‌ها را پنهان کرده است.

او نوشت: «آن‌ها لید [مهم‌ترین قسمت] این مطالعه جدید را منتشر نکردند. ورزش نه‌تنها برای درمان افسردگی از داروهای ضدافسردگی پیشی می‌گیرد، بلکه *فقط* رقصیدن از *هر درمان* دیگری برای افسردگی موثرتر است. یک جورهایی زیباست.»

یک نفر زیر این پست اضافه کرد: «جالب است که چیزی به سادگی رقصیدن می‌تواند روی سلامت روان ما چنین تاثیری بگذارد. آدم نمی‌داند چند نوع دیگر از درمان‌های سنتی هست که در پزشکی امروزی آن‌ها را نادیده می‌گیریم.»

حتی ایلان ماسک، مالک ایکس، نیز با دیگران هم‌صدا شد و گفت: «شاید باید امتحانش کنم.»

[وب‌سایت خبری و اطلاع‌رسانی سلامت روان] سایک سنترال (Psych Central) می‌گوید که عمل رقصیدن به‌تنهایی می‌تواند به مزایایی مانند افزایش فعالیت انتقال‌دهنده‌های عصبی در مغز و نیز بهبود عزت‌نفس و افزایش ذهن‌آگاهی منجر شود. آن‌ها به مطالعه‌های گذشته اشاره کردند که نشان داد رقصیدن می‌تواند مبتلایان به افسردگی را از ذهنشان بیرون بیاورد، از نشخوار فکری و افکار ناراحت‌کننده دوره‌ای دور کند و آن‌ها را در زمان حال نگه دارد. اندورفین‌ها و ارتباط اجتماعی که اغلب از رقصیدن به وجود می‌آید نیز به‌طور کلی به بهبود خلق‌و‌خو منجر می‌شود.

گفته شده است که رقص می‌تواند شکلی از درمان جسمانی (سوماتیک) باشد، نوعی از درمان که بر حرکت بدن برای تخلیه احساسات تکیه دارد. خواه در اتاقتان با آهنگ دلخواهتان می‌رقصید یا روی سکوی رقص بین دوستان و غریبه‌ها، گویا رقصیدن ممکن است بسیار موثرتر از آن چیزی که تاکنون فکر کرده‌ایم باشد.   

© The Independent