اسناد دادگاه جفری اپستین علنی شد؛ نام بیل کلینتون و شاهزاده اندرو در میان است

در شکایت قدیمی ویرجینیا جوفره، قربانی اپستین، نام‌های زیادی دیده می‌شود

شاهزاده اندرو‌ــ Daniel LEAL / AFP

به دنبال دستور قاضی برای انتشار پرونده‌های محرمانه، در اسناد دادگاه مربوط به جفری اپستین، بزهکار جنسی، از شاهزاده اندرو نام برده شده است.

لورتا پرسکا، قاضی آمریکایی، ۱۸ دسامبر حکم داد اسنادی که گمان می‌رود به بیش از ۱۵۰ نفر از همکاران،‌ دوستان یا قربانیان اپستین، سرمایه‌دار رسواشده، مربوط باشند، باید علنی شوند.

در این گنجینه، ۴۰ مدرک از جوهانا شوبرگ هم وجود دارد که مدعی شده دوک یورک سال ۲۰۰۱، در حالی که در آپارتمان این میلیاردر آمریکایی در منهتن روی کاناپه نشسته بود، به سینه او دست زده است.

اندرو همیشه اتهام‌ها علیه خود را به‌شدت تکذیب کرده است؛ در حالی که کاخ باکینگهام نیز پیش‌تر تمام اتهام‌های مطرح‌شده علیه این دوک را «کاملا نادرست»‌ خوانده بود.

یکی از اسنادی که روز چهارشنبه باز شد، ایمیلی بود که مکسول سال ۲۰۱۵ ارسال کرده بود و به نظر می‌رسد در آن به شاهزاده اندرو و بیل‌ کلینتون، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا، اشاره می‌کند.

بر اساس این مدارک، مکسول نوشت: «در این چند روز دچار ضایعه تلخ و دردناکی شده‌ام که حتی نمی‌توانم بفهمم زندگی بعد از این تنگنا چه شکلی خواهد شد‌ــ اظهاراتی که به همه موارد نمی‌پردازد، فقط به سوال‌های بیشتر می‌انجامد... رابطه من با کلینتون چیست؟ با اندرو و بقیه. تا دوشنبه استراحت کنیم. آمادگی ذهنی لازم دارم.»

سند دیگری نشان داد که یکی از قربانیان اپستین ادعا می‌کند اندرو سال ۲۰۰۱ در خانه شهری این سرمایه‌دار رسواشده در منهتن به سینه او دست زده است. اندرو پیش‌تر این رویداد را تکذیب کرده است.

این پرونده‌های حقوقی بخشی از پرونده افترای ویرجینیا جوفره در سال ۲۰۱۵ در ایالات متحده آمریکا علیه گیلین مکسول، از چهره‌های سرشناس بریتانیا، است که دختران زیر سن قانونی را به اپستین می‌رساند. جوفره در جوانی در یک عکس نامناسب کنار اندرو و مکسول دیده می‌شود.

هرچند این پرونده در سال ۲۰۱۷ حل‌وفصل شد، وکلای مکسول تلاش کردند این نام‌ها همچنان محرمانه بماند. در سال ۲۰۲۲، یک سال بعد از متهم شدن مکسول و محکوم شدنش به دو دهه زندان، به دنبال استدلال نمایندگان رسانه‌ها مبنی بر اینکه اسنادی که بخشی از پرونده مهروموم‌شده بودند باید علنی شوند، اعتراض آن‌ها [به مخفی ماندن نام‌ها] لغو و حذف شد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این پرونده‌ها از افرادی نام می‌برد که نامشان پیش‌تر درآورده شده بود. قاضی پرسکا دستور داد نام برخی افراد ذکر شود، چون آن‌ها‌ــ از جمله شوبرگ‌ــ پیش‌تر با رسانه‌ها گفت‌وگو کرده بودند.

موارد ذکرشده عبارت‌اند از: «قربانیان ادعایی، افرادی که به تخلف متهم نیستند... و اشخاص ثالث غایب». شناسایی این افراد از طریق اسناد دادگاه لزوما به این معنی نیست که آن‌ها در هرگونه تخلف اپستین دخیل بوده یا از آن اطلاع داشته‌اند.

این افراد تا نیمه‌شب اول ژانویه فرصت داشتند به این حکم اعتراض کنند و فقط ۱۰ نفر از افرادی که در اسناد شناسایی شدند، توانستند به‌خوبی استدلال بیاورند که رعایت حریم خصوصی آن‌ها به‌ منزله قربانی بر حق عموم مردم برای دانستن نام آن‌ها ارجح است.

اندرو بعد از جنجال به دلیل دوستی‌اش با اپستین از زندگی عمومی کناره‌گیری کرد و برای حل‌وفصل یک پرونده مدنی تجاوز جنسی به جوفره، زنی که ادعا کرد هیچ‌وقت او را ندیده است، میلیون‌ها [دلار] پرداخت کرد.

پس از اینکه جوفره، که اپستین او را فریفته بود، اندرو را متهم کرد در ۱۷ سالگی به او تجاوز کرده است، این دوک از وظایف سلطنتی کناره‌گیری کرد و دیگر از عنوان اعلیحضرت برای خود استفاده نمی‌کند. اندرو این ادعاها را رد کرده است.

اپستین به اتهام قاچاق جنسی منتظر محاکمه بود که اوت ۲۰۱۹ جسدش در سلول زندان فدرال منهتن پیدا شد. [دلیل] مرگ او را خودکشی اعلام کردند.  

با وجود تلاش‌های متعدد وکیل مدافع مکسول برای آزادی‌‌اش با قرار وثیقه، او از ژوییه ۲۰۲۰ زندانی است. او ژوئن سال گذشته در دادگاه فدرال ناحیه جنوبی نیویورک به ۲۰ سال زندان محکوم شد.

این فرد سرشناس اندکی پس از محکومیت به تجدیدنظر تمایل نشان داد و وکلای او مدعی شدند که قربانیان «خاطراتی محو، تحریف‌شده و باانگیزه‌» داشتند. اکنون قرار است در نوامبر سال آینده به دادخواست او رسیدگی شود.  

© The Independent