دونالد ترامپ به انتخابات مقدماتی کلرادو بازگشت

دونالد ترامپ درپی درخواست تجدید نظر در رابطه با حکم دادگاه بدوی مبنی بر محرومیت او از شرکت در انتخابات اولیه این ایالت، دوباره اجازه شرکت در انتخابات را به‌دست آورد

دونالد ترامپ - خبرگزاری فرانسه

دونالد ترامپ درپی درخواست تجدید نظر در رابطه با حکم دادگاه بدوی مبنی بر محرومیت او از شرکت در انتخابات اولیه این ایالت، دوباره اجازه شرکت در انتخابات را به‌دست آورد.

به گزارش دیلی میل، حزب جمهوری‌خواه کلرادو روز چهارشنبه از دیوان عالی این ایالت خواست که حکم دادگاه بدوی را در رابطه با محرومیت دونالد ترامپ از شرکت در انتخابات اولیه این ایالت مجددا بررسی کند. این دادگاه هفته گذشته رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده را به دلیل ایفای نقش در یورش ششم ژانویه ۲۰۲۱ به کنگره و در نتیجه آن نقض بخش سوم متمم چهاردهم قانون اساسی آمریکا از شرکت در انتخابات اولیه ایالت کلرادو محروم کرده بود.

جنا گریسول، وزیر ایالت کلرادو اعلام کرد که دونالد ترامپ در پی تسلیم درخواست تجدید نظر بار دیگر به عنوان نامزد در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری در این ایالت حضور دارد مگر این‌که دیوان عالی از بررسی درخواست تجدید نظر سرباز زند و یا حکم دادگاه بدوی را تایید کند.

بر اساس بخش سوم متمم چهاردهم قانون اساسی ایالات متحده کسی که  به عنوان یکی از مقامات ایالات متحده برای حمایت از قانون اساسی سوگند یاد کرده باشد، اما سپس علیه ایالت خود شورش کند یا به دشمنان وابسته آن یاری دهد، نمی‌تواند سمت کشوری و لشکری در آمریکا یا درهر یک از ایالات آن داشته باشد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

اگرچه ۱۰ رای الکترال کلرادو که از اوایل قرن بیست‌و‌یکم تغییر رویه داده و رای‌دهندگان در آن به دموکرات‌ها رای ‌می‌دهند، آن‌چنان برای جمهوریخواهان مهم نیست، اما رای دادگاه بدوی این ایالت در صورت تایید در دیوان عالی می‌تواند روی باقی ایالاتی که مسیر حذف دونالد ترامپ را دنبال می‌کنند تاثیرگذار باشد.

پیش از این دیوان عالی ایالت میشیگان روز چهارشنبه ششم دی، درخواست برای حذف نام دونالد ترامپ از انتخابات مقدماتی حزب جمهوریخواهان در این ایالت را رد کرده بود.

به گزارش رویترز این درخواست از سوی چهار رای‌دهنده این ایالت، بر اساس نقش رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده در اتفاقات ششم ژانویه سال ۲۰۲۱ و حمله به ساختمان کنگره مطرح شده بود، اما دیوان عالی میشیگان اعلام کرد که این دادخواست قابلیت طرح ندارد.

دیوان عالی کلرادو قرار است روز چهارم ژانویه تصمیم خود را در رابطه با روند تجدید نظر اعلام کند.

بیشتر از جهان