عربستان سعودی مالک ۱۰ درصد سهام فرودگاه هیتروی لندن شد

صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی ۱۰ درصد از سهام فرودگاه هیتروی لندن را به ارزش ۱ میلیارد پوند از شرکت اسپانیایی فروویال خرید

فرودگاه هیتروی لندن - خبرگزاری فرانسه

به گزارش رویترز، صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی ۱۰ درصد از سهام فرودگاه هیتروی لندن را به ارزش ۱ میلیارد پوند از شرکت اسپانیایی فروویال خرید. این شرکت که در زمینه طراحی، اجرا و نگهداری زیرساخت‌های حمل و نقل فعالیت می‌کند برای ۱۷ سال سهامدار عمده بزرگترین فرودگاه اروپا بود.

فروویال همچنین با فروش ۱۵ درصد باقی‌مانده از سهام خود در اف‌جی‌پی، شرکت مادر فرودگاه هیترو را به اردیان، شرکت سرمایه‌گذاری خصوصی فرانسوی، همه ۲۵ درصد سهام خود در این فرودگاه را به ارزش ۲.۴ میلیارد پوند واگذار کرد.

به گزارش گاردین، فروویال در سال ۲۰۰۶، ۵۶ درصد سهام هیترو را در اختیار داشت اما در سال ۲۰۱۳ درصد سهم خود را به ۲۵ درصد کاهش داد. حال در صورتی که تنظیم‌کننده‌ها معاملات اخیر را تایید کنند، فروویال دیگر سهمی در یکی از پر رفت و آمدترین فرودگاه‌های جهان نخواهد داشت.

سازمان سرمایه‌گذاری قطر با ۲۰ درصد، دیگر سهامدار عمده این فرودگاه است. همچنین صندوق سپرده و سرمایه‌گذاری کبک (سی‌دی‌پی‌کو)، شرکت سرمایه‌گذاری سنگاپور، صندوق بازنشستگی استرالیا، شرکت سرمایه‌گذاری چین و صندوق بازنشستگی دانشگاه‌های بریتانیا دیگر سرمایه‌گذاران این فرودگاه‌اند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی با دارایی بیش از ۷۰۰ میلیارد دلار (۵۵۱ میلیارد پوند) از منبع درآمد‌های نفتی یکی از فعال‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری در جهان است. این صندوق که اخیرا سرمایه‌گذاری‌هایی در فوتبال و گلف و برخی رشته‌های ورزشی دیگر داشته زیر نظر شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد پادشاهی عربستان سعودی اداره می‌شود.

به گزارش عرب نیوز، صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این شرکت از سرمایه‌گذاری در هیترو به عنوان یک فرودگاه در رده بین‌المللی که به عنوان دروازه‌‌ای مهم رو به جهان نقش خود را ایفا می‌کند، خرسند است. سرمایه‌گذاری این صندوق در هیترو در راستای برنامه راهبردی آن برای حمایت از کسب و کارها به صورت بلند مدت است.»

تعداد مسافران فرودگاه هیترو در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال پیش سه برابر شد. با این حال این فرودگاه همچنان از روزهای اوج خود در دوران پیش از همه‌گیری کرونا فاصله دارد و پیش‌بینی می‌شود شمار مسافران آن در سال جاری به ۸۳ درصد سال ۲۰۱۹ برسد.

 هزینه‌ای که به طور متوسط هر مسافر در فرودگاه هیترو پرداخت می‌کند ۳۱.۵۷ پوند است. با این حال بنابر اظهارات تنظیم کننده‌ها این هزینه در سال ۲۰۲۴ به ۲۵.۴۳ پوند کاهش می‌یابد و تا سال ۲۰۲۶ در همین عدد ثابت است.

بیشتر از اقتصاد