مقام دولتی هند به توطئه‌ برای قتل شهروند آمریکایی در نیویورک متهم شد

متهم در جمهوری چک بازداشت شده است و قرار است برای محاکمه به آمریکا بازگردانده شود

محل کنفرانس‌های مطبوعاتی وزارت دادگستری آمریکا - SARAH SILBIGER/POOL/AFP

دفتر دادستانی آمریکا در منهتن، نیویورک، یک مامور دولتی هند را به توطئه برای ترور شهروند آمریکایی در نیویورک متهم کرد. گورپاتوانت سینگ پانون، فعال سیاسی هندی‌تبار حقوق سیک‌ها، تابعیت دوگانه آمریکایی- کانادایی دارد.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۲۹ نوامبر (۸ آذر) نوشت متهم در ماه ژوئن در جمهوری چک بازداشت شد و به‌ درخواست دادستانی آمریکا قرار است برای محاکمه به آمریکا برگردانده شود.

یافته دادستانی نیویورک نشان می‌دهد متهم با نام نیکیل گوپتا برای کشتن یک آمریکایی هندی‌تبار که آشکارا برای تشکیل کشور مستقل برای سیک‌ها فعالیت می‌کند، توطئه‌چینی کرده است.

متهم ۵۲ ساله از ماموران دولتی هند و ساکن این کشور معرفی شده است. این اتهام‌ پس از آن مطرح شد که هفته گذشته یکی از مقام‌های ارشد کاخ سفید اعلام کرد دستگاه‌های امنیتی آمریکا طرح ترور برای کشتن شهروند آمریکایی فعال حقوق سیک‌ها را خنثی کرده‌اند.

به نوشته رویترز، مقام‌های آمریکایی به دولت هند در مورد دست داشتن احتمالی در طرح این ترور در خاک آمریکا هشدار داده‌اند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در همین ماه ژوئن که نیکیل گوپتا در چک بازداشت شده است، فعال دیگر حقوق سیک‌ها در استان بریتیش‌ کلمبیا در کانادا ترور شد.

دو ماه پیش، جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، دولت هند را متهم کرد که در توطئه‌چینی برای کشتن یک شهروند کانادایی در خاک کانادا دست داشته است.

به‌ گفته مقام‌های کانادایی، داده‌ها و شواهد «موثقی» وجود دارد که نشان می‌دهد دولت هند در ترور هاردیپ سینگ نجار در کانادا دست داشته است. دولت هند همه این اتهام‌ها را رد کرده است.

بخشی از فعالان حقوق سیک‌ها در هند خواهان جدایی ایالت‌های شمالی منطقه پنجاب و تشکیل کشوری مستقل‌اند. بیش از نیمی از جمعیت این منطقه را سیک‌ها تشکیل می‌دهند.

ایالت پنجاب از میانه دهه ۱۹۸۰ تا میانه دهه ۱۹۹۰ شاهد درگیری‌های مسلحانه میان نیروهای دولتی و جدایی‌‌خواهانی بود که خواهان تشکیل کشوری به نام «خالستان» بودند. پاکستان نیز در برخی موارد از نیروهای جدایی‌‌خواه حمایت کرده است.

بیشتر از جهان