دونالد ترامپ در جلب حمایت مالی جمهوری‌خواهان همچنان پیشتاز است

کمک مالی به کارزار ترامپ بیش از دو برابر مقداری است که رقبای جمهوری‌خواه او جذب کرده‌اند

شتاب جمع‌آوری کمک‌های مالی برای ترامپ در حال افزایش است‌ــ AFP

نشریه پولیتیکو روز دوشنبه ۱۶ اکتبر (۲۴ مهر) گزارش داد که دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوری سابق ایالات متحده، نه تنها در نظرسنجی‌های انتخاباتی پیشتاز است، بلکه نسبت به رقبایش بیشترین حمایت مالی را از طرفداران جمهوری‌خواه دریافت می‌کند.

بنا بر این گزارش، مبلغ ۲۴.۵ میلیون دلاری که کارزار ترامپ در سه ماهه سوم جمع‌آوری کرده، بیش از دو برابر مبلغی است که هر یک از رقبای جمهوری‌خواه او در همان دوره گزارش کرده‌اند.

ترامپ در عین حال از ران دسنتیس، فرماندار فلوریدا‌ــ که در بیشتر نظرسنجی‌ها در رتبه دوم قرار داردــ‌ هفت برابر بیشتر پول نقد برای انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا در دسترس دارد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که میزان اعطای کمک‌های مالی به ترامپ در حال افزایش است. مبلغی که در سه ماهه سوم برای او جمع‌ شد، بسیار بیشتر از ۱۷.۷ میلیون دلاری است که کارزار انتخاباتی‌اش در سه ماهه دوم جمع‌آوری کرد و همچنین بیش از ۱۴.۴ میلیون دلاری است که در سه ماه اول ۲۰۲۳ به دست آورد.

این ارقام نشان می‌دهد رئیس‌جمهوری سابق ایالات متحده که سه ماهه اول را با ۱۳.۹ میلیون دلار در خزانه‌اش به پایان رساند، اکنون ۳۷.۵ میلیون دلار دارد.

با این شرایط، ترامپ نسبت به سایر رقبایش از نظر مالی در موقعیت غبطه‌انگیزی قرار دارد. میزان کمک‌های‌ مالی جمع‌شده برای ران دسنتیس نشان می‌دهد که فرماندار فلوریدا حدود ۱۲.۳ میلیون دلار در بانک دارد. نیکی هیلی، نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل متحد نیز توانسته در پایان سه ماهه سوم سال، ۱۱.۵ میلیون دلار جمع کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

برتری مالی کارزار ترامپ برای او دستاوردهای زیادی خواهد داشت. رئیس‌جمهوری سابق آمریکا می‌تواند به فعالان کارزارهای انتخاباتی‌اش حقوق و دستمزد بیشتری اختصاص دهد و برتری در نظرسنجی‌ها را حفظ کند.

با این حال برخی کارشناسان می‌گویند هزینه‌های بالای ترامپ یکی از نگرانی‌های جدی است. اگرچه کارزار انتخاباتی او در سه ماهه سوم برای لوایح حقوقی هزینه زیادی نکرد، کمیته رهبری مجبور شد ده‌ها میلیون دلار برای مسائل حقوقی هزینه کند.

بیشترین هزینه‌های کارزار ترامپ در سه ماهه سوم مربوط به حقوق و دستمزد بود که کارزار او ۱.۳ میلیون دلار برای آن هزینه کرد؛ مبلغی که از ۱.۲۷ میلیون دلاری که دسنتیس اختصاص داد، فقط اندکی بیشتر بود.

ترامپ همچنین برای سفرهای هوایی خصوصی که به دلیل نگرانی‌های امنیتی ضروری است، مبلغ گزافی خرج کرده است. کارزار او در مجموع ۱.۱ میلیون دلار به یک شرکت جت چارتر و ۱۴۰ هزار و ۶۰۰ دلار دیگر هم به یک گروه خدمات جت خصوصی پرداخت.

ادامه حمایت مالی جمهوری‌خواهان از ترامپ در شرایطی است که او با پرونده‌های قضایی متعددی درگیر شده است. رئیس‌جمهوری سابق ایالات متحده که روز دوشنبه دوم اکتبر (۱۰ مهر)، برای محاکمه به اتهام کلاهبرداری مدنی به دادگاه منهتن رفته بود، پس از خروج از دادگاه گفت که قاضی منصوب پرونده او «حقه‌باز» است و لتیشیا جیمز، دادستان کل نیویورک، را «نژادپرست» خطاب کرد.

ترامپ با اشاره به اینکه کل دادگاه، تلاش هماهنگ وزارت دادگستری دولت بایدن است، ادعا کرد که علت دادگاهی شدنش این است که او ۱۰ امتیاز از جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، جلوتر است و در نظرسنجی‌های انتخاباتی نیز نسبت به دیگر نامزدهای جمهوری‌خواه ۵۰ تا ۶۰ بیشتر امتیاز دارد.

ترامپ گفت: «ساده و واضح بگویم که این به مداخله در انتخابات مربوط می‌شود. آنچه در حال اتفاق افتادن است، تلاش برای صدمه زدن به من در انتخابات است. دلیل متهم شدنم این است که وارد انتخابات شدم.»

بیشتر از جهان