واکنش‌ها به جدال نمایندگان پاکستان و افغانستان: «منیر اکرم خود را ارباب طالبان می‌داند»

احمد مسعود اظهارات نماینده پاکستان را نشان‌دهنده «نیت شوم و تجاوز آشکار به افغانستان» خواند

پس از آنکه نمایندگان افغانستان و پاکستان در نشست شورای امنیت سازمان ملل در مورد افغانستان، بر سر تحویل دادن کرسی افغانستان در سازمان ملل به نماینده طالبان باهم درگیر شدند، برخی سیاستمداران افغان به این جدل واکنش نشان دادند و آن را مداخله آشکار پاکستان در امور افغانستان خواندند.

احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان، در یادداشتی در اکس، به دخالت‌های ادامه‌دار کشورهای همسایه در امور داخلی افغانستان اشاره کرد و نوشت: «در جلسه اخیر سازمان ملل متحد، بار دیگر نیت‌های شوم و تجاوز آشکار به کشور ما معلوم شد.»

او تاکید کرد که نصیراحمد فایق، دیپلمات دولت پیشین افغانستان که هنوز کرسی نمایندگی افغانستان در سازمان ملل را در اختیار دارد، نماینده مردم افغانستان است و باید در سمتش باقی بماند.

روز سه‌شنبه چهارم مهر در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد، منیراکرم، نماینده پاکستان در این سازمان، پس از سخنرانی نصیراحمد فایق از حضور او در کرسی نمایندگی افغانستان انتقاد کرد و گفت که فایق نماینده مردم افغانستان نیست؛ زیرا دولتی که او برایش کار می‌کرد، اکنون فروپاشیده است.

سفیر پاکستان سپس از طالبان تقدیر کرد و خواستار تحویل کرسی افغانستان به نماینده این گروه شد.

نصیراحمد اندیشه، نماینده دائمی افغانستان در سازمان ملل در ژنو، در یادداشتی در اکس، اظهارات منیراکرم را «گستاخی و رفتار غیرحرفه‌ای» توصیف کرد و گفت که او یکی از سوال‌برانگیزترین دیپلمات‌هایی است که دولت پاکستان می‌تواند داشته باشد. اندیشه نوشت: «او [منیراکرم] اکنون برای اینکه نشان دهد ارباب طالبان است، به جایگاه ما توهین می‌کند.»

منیراکرم در سخنانش در شورای امنیت سازمان ملل گفت که طالبان در افغانستان با داعش مبارزه کرده‌ و قاچاق مواد مخدر را کاهش داده‌اند. او از شورای امنیت سازمان ملل خواست تحریم‌ها بر طالبان را لغو کنند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

اما نماینده افغانستان در سازمان ملل این اظهارات منیر اکرم را «رفتار دوگانه با تروریسم» خواند و خطاب به او گفت: «از یک‌‎سو ادعا می‌کنید قربانی تروریسم‌اید و از سوی دیگر، از یک گروه تروریستی در افغانستان حمایت و جنایات آنان را عادی‌سازی می‌کنید.»

در همین حال، امرالله صالح، معاون اول رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان، هم در یادداشتی در اکس، در واکنش به موضع‌گیری نماینده پاکستان نوشت: «روش پاکستان برای نمایندگی کردن از طالبان در سازمان ملل نه تنها رفتار دوگانه و ریاکاری آنان را آشکار می‌کند، بلکه ثابت می‌کند روایت آنان که خود را قربانی تروریسم می‌دانند، نیز دروغ است.»

نماینده پاکستان در حالی از طالبان افغانستان حمایت می‌کند که دولت پاکستان همواره مدعی است در دو سال سلطه طالبان بر افغانستان، گروه تروریستی تحریک طالبان پاکستان با استفاده از خاک افغانستان امنیت پاکستان را به خطر انداخته‌اند.

سیاستمداران پاکستانی همواره کشورشان را قربانی تروریسم در منطقه می‌دانند و معتقدند که تروریست‌ها از افغانستان وارد این کشور می‌شوند. اما نماینده دولت پاکستان در سازمان ملل متحد از طالبان افغانستان به عنوان حاکمان رسمی افغانستان دفاع کرد و خواستار تحویل کرسی افغانستان در سازمان ملل به آنان شد.

بیشتر از جهان