راز جورجیو آرمانی در دنیای مد؛ جلب توجه با ماندگاری فرق دارد

چگونه جورجیو آرمانی امپراتوری مد میلیارد دلاری خود را ساخت

جورجیو آرمانی در کنار آثارش در موسسه لباس موزه هنر متروپولیتن‌ــ AFP

جورجیو آرمانی نامی است که با مد فاخر مترادف شده است. از فرش قرمز گرفته تا جلسات اداری و تجاری و سالن‌های دادگستری، طرح‌های او به دلیل پیچیدگی و ظرافتشان تحسین می‌شوند و محصولات او موردعلاقه و توجه طیف وسیعی از مشتریان‌اند.

این روزها تعداد وکلا، بازیگران، سیاستمداران و ثروتمندانی که آرمانی می‌پوشند، چشمگیر است اما او چگونه توانست یکی از موفق‌ترین امپراتوری‌های مد در جهان را بر پا کند؟

سال‌های ابتدایی زندگی آرمانی

میلیونرهای خودساخته تقلبی را که با ثروت و شهرت خانوادگی به‌جایی رسیده‌اند، فراموش کنید. آرمانی متعلق به نسلی است که همه‌چیز را خودشان ساخته‌اند؛ آن‌ هم در سال‌های سخت پس از جنگ جهانی.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

جورجیو آرمانی، امپراتور ۸۹ ساله دنیای مد، در فهرست ثروتمندان جهان در رتبه ۱۵۲  قرار دارد. او سال ۱۹۳۴ در پیاچنزای ایتالیا، به دنیا آمد و در محیطی ساده و معمولی بزرگ شد. پدرش متصدی ثبت و ارسال کالا و مادرش خانه‌دار بود. جورجیو جوان بعد از سربازی، کارش را با طراحی ویترین در فروشگاه بزرگ لا ریناشنته (La Rinascente) در میلان آغاز کرد و همانجا بود او علاقه‌اش به مد را دریافت و توجه ویژه‌ به پارچه‌های باکیفیت و کار‌های دست‌باف و دست‌دوز در دلش جوانه زد.

آرمانی در اوایل دهه ۱۹۶۰ طراح نینو‌ چروتی شد؛ یک خانه‌مد که به لباس‌های مردانه مجللش معروف بود. او سرانجام در سال ۱۹۷۵ با شریکش، سرجیو گالئوتی، خانه مد خود را تاسیس کرد.

اولین مجموعه آرمانی لباس‌های مردانه بود. او سپس در سال ۱۹۷۶ خط تولید لباس زنانه نیز به آن اضافه کرد.

چه چیز به موفقیت عظیم آرمانی منجر شد؟

آرمانی بر خلق طرح‌های بی‌زمان و جاودانه متمرکز بود که هم شیک و باوقار و هم کاربردی بودند. او از سبک‌های پرزرق‌وبرق که در دهه ۱۹۷۰ محبوب بودند، به نفع ترکیب‌هایی کلاسیک و فروتنانه که می‌توانستند تا سال‌ها استفاده شوند، دوری کرد.

عامل دیگری موفقیت آرمانی تاکید بر کیفیت و مهارت بود. او به خاطر توجه دقیقش به جزئیات معروف بود و بهترین مواد اولیه را استفاده می‌کرد. این تعهد به کیفیت آرمانی را به نمادی از «تجمل و کمال» مبدل کرد.

پایه‌گذاری امپراتوری مد

امروز آرمانی فقط لباس نیست. طیف گسترده‌ای از محصولات از پوشاک و زینت‌آلات جانبی گرفته تا اثاثیه منزل و هتل‌ها سبک آرمانی را نشان می‌دهند.

«امپوریو آرمانی» و «آرمانی جین» در ۱۹۸۱ به خانواده آرمانی پیوستند. در ۱۹۸۲، اولین عطر زنانه آرمانی هم به بازار آمد. اندکی پس‌ از آن خط تولید لباس کودکان آرمانی شروع به کار کرد.

این سال‌ها او و سایر خدایان مد ایتالیایی مانند جیانی ورساچه در حال پروبال باز گشودن بودند.

اولین فروشگاه اکسچنج (A|X Armani Exchange) آرمانی سال ۱۹۹۱ در سوهو نیویورک افتتاح شد که با محصولات مقرون‌به‌صرفه‌تر، جمعیت جوان‌تر را هدف گرفته بود.

در سال ۲۰۱۰ این شرکت اولین هتل آرمانی را در دبی افتتاح کرد و به دنبال آن هتل‌های دیگری در میلان و دیگر شهرهای جهان راه‌اندازی شدند.

میراث بی‌همتای جورجیو آرمانی

آرمانی یکی از شناخته‌شده‌ترین و موفق‌ترین مارک‌های جهان با دارایی خالص بیش از ۱۱ میلیارد دلار است. جورجیو آرمانی در سال ۲۰۱۶ از مدیرعاملی بازنشسته شد اما همچنان فعالانه در طراحی و هدایت خلاقانه شرکت سهیم است. میراث جورجیو آرمانی وقار، کمال و کیفیتی جاودانه‌ و بی‌زمان است.

طرح‌های او را بر تن برخی از نمادین‌ترین چهره‌های تاریخ، از شاهدخت دایانا گرفته تا جورج کلونی، دیده‌ایم؛ اما شاید چیزی که آرمانی را از دیگر خانه‌‌مد‌های فاخر، لوکس و سطح بالا متمایز می‌کند، تعهدش به «طراحی کلاسیک و فروتنانه» است. همان‌طور که یک‌بار گفته بود: «وقار و شیکی به این نیست که موردتوجه قرار بگیریم، بلکه به این است که به خاطر سپرده شویم.»

بیشتر از مُد و زیبایی