نخست‌وزیر لیبی: با هرگونه عادی‌سازی روابط با اسرائیل مخالفیم

«دبیبه موافقت اولیه خود را مبنی بر پیوستن لیبی به پیمان ابراهیم با میانجی‌گری آمریکا ابراز کرده اما نگران واکنش عمومی بود. زیرا که آرمان فلسطین در میان مردم لیبی حامیان بسیاری دارد»

عادی‌سازی روابط با اسرائیل بر اساس قانون ۱۹۵۷ لیبی ممنوع است؛ عبدالحمید دبیبه، نخست‌وزیر لیبی-YOAN VALAT/POOL/AFP

عبدالحمید دبیبه، نخست‌وزیر لیبی روز پنجشنبه در نخستین اظهار نظر درباره دیدار محرمانه وزرای خارجه لیبی و اسرائیل که اخیرا اسرائیل آن را فاش کرد، چشم‌اندازعادی‌سازی روابط میان طرابلس و تل‌آویو را مردود دانست.

به گزارش تایمز اسرائیل، عبدالحمید دبیبه در نشست هیات وزیران دولت لیبی که از تلویزیون پخش می‌شد گفت: «ما با هرگونه عادی‌سازی روابط مخالفیم. زنده‌باد لیبی، زنده‌باد فلسطین و زنده‌باد آرمان فلسطین در قلب ما.»
دبیبه در مورد دیدار نجلا منقوش، وزیر خارجه لیبی با الی کوهن، همتای اسرائیلی خود افزود: «متاسفانه شخصی در دولت به صورت مستقل عمل کرده است.» ساعاتی پس از آن‌که دفتر الی کوهن در روز یک‌شنبه بیانیه‌ای مبنی بر دیدار دو وزیر خارجه منتشر کرد، نخست‌وزیر لیبی، منقوش را از مقامش معلق و اعلام کرد که برای بررسی این دیدار که هفته گذشته انجام شد، هیات تحقیق تشکیل خواهد شد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دبیبه پس از چند ساعت و پس از آنکه نجلا منقوش از ترس جانش از کشور فرار کرد، او را عزل کرد.

دو مقام ارشد لیبیایی پیش‌تر در گفتگو با اسوشیتدپرس مدعی شده‌ بودند که دبیبه از دیدار وزیر خارجه دولت خود با دیپلمات ارشد اسرائیل آگاه بوده است. یکی از این مقامات گفت که نخست‌وزیر لیبی موافقت خود با انجام این دیدار را ابراز کرده بود اما دیگری مدعی شد که منقوش پس از بازگشت به طرابلس دبیبه را در جریان این دیدار قرار داده است.

او همچنین گفت که «دبیبه موافقت اولیه خود را مبنی بر پیوستن لیبی به پیمان ابراهیم با میانجی‌گری آمریکا ابراز کرده اما نگران واکنش عمومی بود. زیرا که آرمان فلسطین در میان مردم لیبی حامیان بسیاری دارد».

عادی‌سازی روابط با اسرائیل بر اساس قانون ۱۹۵۷ لیبی ممنوع است. دبیبه در اظهارات پنجشنبه خود همچنین گفت که «اقدامات سختی» در پاسخ به این دیدار اتخاذ خواهد شد، اما جزئیات بیشتری ارائه نکرد. وزارت خارجه اسرائیل تاکنون از اظهار نظر درباره سخنان عبدالحمید دبیبه خودداری کرده است. پیش‌تر دولت لیبی اعلام کرده بود که این دیدار به صورت پیش‌بینی نشده و غیررسمی در بازدید از وزارت خارجه ایتالیا رخ داده است.

اما گزارش رسانه‌های اسرائیلی مبنی بر اطلاع قبلی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل از این دیدار، در تضاد با ادعای دولت لیبی است. کانال ۱۲ اسرائیل به نقل از یک منبع در سرویس اطلاعاتی و عملیات ویژه اسرائیل موسوم به موساد گفت که کوهن با افشا دیدار اخیر «ضربه سختی به روابط ایجاد شده بین لیبی و اسرائیل در سال‌های اخیر زده و پل‌ها را نابود کرده است. این خسارت جبران‌ناپذیر است.» مردم لیبی در واکنش به این دیدار یک‌شنبه شب در نقاط مختلفی از طرابلس اعتراض کردند.

بیشتر از جهان