محققان دانشگاه فلوریدا: نوعی شراب قرمز غیرالکلی می‌تواند روند پیری پوست را متوقف کند

آنچه که باعث پیری پوست می‌شود، از بین رفتن حالت ارتجاعی آن است

شراب انگور موسکادین برای حفظ خاصیت ارتجاعی پوست بسیار مفید است‌ــ Canva 

نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد نوعی شراب قرمز احتمالا می‌تواند پیری پوست را متوقف کند.

به گزارش نیویورک‌پست، محققان دانشگاه فلوریدا دریافتند خاصیت ارتجاعی و نگهداری آب در پوست زنانی که روزانه دو لیوان شراب انگور موسکادین (نوعی انگور سیاه محلی در آمریکای شمالی) غیرالکلی نوشیدند، نسبت به افرادی که دارونما مصرف کردند، بیشتر شد.

دکتر لینزی کریستمن که به همراه دکتر لیوی، استاد شیمی مواد غذایی در دانشگاه فلوریدا، این تحقیق را انجام داده است، می‌گوید: «ما از شراب انگور موسکادین که الکل‌زدایی شده بود، استفاده کردیم. چرا که می‌خواستیم از تاثیر ترکیبات زیستی فعال موجود در شراب به‌ویژه پلی‌فنول‌ها مطلع شویم.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

آنچه باعث پیری پوست می‌شود، از بین رفتن حالت ارتجاعی آن است. در این حالت، پوست طی روند پیری شروع به افتادن می‌کند و شل می‌شود اما نگهداری آب در پوست مانند سدی از آن در برابر این مشکل محافظت می‌کند.

این اولین تحقیقی است که به بررسی تاثیر مصرف شراب غیرالکلی بر سلامت پوست پرداخته است. در این آزمایش، نوشیدنی دارونما پلی‌فنول نداشت.

شرکت‌کنندگان در این آزمایش هر روز به مدت شش هفته، دو لیوان شراب نوشیدند؛ سپس با یک وقفه دو‌هفته‌ای، این روند را به همان ترتیب با نوشیدنی دیگری ادامه دادند. شرایط پوستی و نشانگر‌های التهاب و فشار اکسیداتیو در شروع تحقیق و در پایان هر دوره شش‌هفته‌ای بررسی شد و محققان دریافتند که مصرف شراب انگور موسکادین به میزان قابل‌‌ملاحظه‌ای در حفظ خاصیت ارتجاعی پوست و همچنین نگه داشتن آب سطح پوست موثر بود.

دکتر کریستمن توضیح داد: «این تحقیق نشان داد مصرف شش‌هفته‌ای شراب انگور موسکادین بدون الکل برخی مشخصه‌های مرتبط با افزایش سن را بهبود بخشید؛ موادی نظیر خاصیت ارتجاعی پوست و عملکرد آن. به نظر می‌رسد که کاهش التهاب و فشار اکسیداتیو در این موضوع دخیل بوده‌اند.»

نتیجه این تحقیقات در نشست سالانه تغذیه ۲۰۲۳ بوستون ارائه شد.

محققان معتقدند با تکرار مجدد این آزمایش روی گروه بزرگ‌تر و متنوع‌تر می‌توان به پیشرفت این نتایج کمک کرد.

بیشتر از زندگی