شش ماده‌ای که بر مکمل‌های غذایی‌ اثر منفی می‌گذارند

علائم اصلی تداخل منفی مکمل‌های غذایی عبارت‌اند از تهوع، استفراغ، سرگیجه، خستگی، سردرد، جوش یا کهیر، دل‌درد یا دل‌پیچه، و تغییر ضربان قلب

اگر قصد دارید هم‌زمان دارو و مکمل غذایی مصرف کنید، حتما با دکتر یا متخصص تغذیه مشورت کنید‌ـ Canva

کارشناسان می‌گویند وقتی مکمل غذایی جدیدی  مصرف می‌کنید، باید به پزشک اطلاع بدهید و از هرگونه تداخل و اثر احتمالی مطلع باشید.

هرچند در مورد اثربخشی استفاده از مکمل‌های غذایی برای کسانی که کمبود غذایی ندارند نظرهای متفاوتی وجود دارد، پژوهشی اخیرا نشان داده است که مصرف روزانه مولتی‌ویتامین به بهبود حافظه سالمندان کمک می‌کند یا مصرف میزان بالای ویتامین ب‌ـکمپلکس می‌تواند میزان انرژی و همچنین سلامت جسم و روان را افزایش دهد.

اگر جزو افرادی هستید که مکمل‌های غذایی مصرف می‌کنید، لازم است بدانید سبک زندگی و برخی داروها بر آن‌ها اثر می‌گذارد و گاهی می‌تواند خطرناک باشد. هافتینگتون پست در مطلبی به برخی از این مواد اشاره می‌کند.

چای و قهوه

مصرف قهوه و چای همراه مکمل‌های گیاهی حاوی ترکیب‌های مشابه کافئین می‌تواند به افزایش بیش از حد میزان مواد محرک منجر شود و عوارض جانبی مانند سردرد، لرزش و افزایش ضربان قلب در پی داشته باشد.

علاوه بر این، کافئین می‌تواند مانع جذب ویتامین و مواد معدنی مانند آهن شود. بهتر است بین مصرف ویتامین و قهوه یا چای یک ساعت فاصله باشد.

داروهای آنتی‌بیوتیک

اگر آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنید،  شاید بهتر است تا پایان دوره درمان، از مصرف پروبیوتیک صرف‌نظر کنید.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

آنتی‌بیوتیک با برخی مکمل‌های غذایی مانند پروبیوتیک تداخل پیدا می‌کند، که حاوی باکتری زنده برای بهبود سلامت روده و دستگاه گوارش است. آنتی‌بیوتیک باکتری‌های مفید روده را می‌کشد.

نوشیدنی الکلی

مصرف الکل همراه برخی مکمل‌ها ممکن است بر جذب و سوخت‌و‌ساز این مکمل‌ها اثر بگذارد یا عوارض جانبی مکمل‌ها یا الکل را تشدید کند.

به‌عنوان مثال، مصرف آهن یا ویتامین ب‌۱۲ همراه الکل، جذب و اثربخشی این مکمل‌ها را کاهش می‌دهد.

گیاهان و ادویه‌ها

برخی گیاهان و ادویه‌ها مانند سیر و زردچوبه ممکن است بر داروها و مکمل‌ها اثر بگذارند.

مصرف این مواد همراه برخی داروها یا مکمل‌ها احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش و اثربخشی دارو یا مکمل را کاهش می‌دهند یا باعث بروز حساسیت می‌شوند.

داروهای ضدافسردگی

اگر داروی ضدافسردگی مصرف می‌کنید، از مصرف مکمل‌های ضدافسردگی مانند گل‌ راعی بپرهیزید زیرا با دارو تداخل ایجاد می‌کند.

مصرف این نوع مکمل‌ها همراه داروهای ضدافسردگی باعث بروز سندروم سروتونین می‌شود که هورمون سروتونین به میزان خطرناکی افزایش پیدا می‌کند و عوارضی مانند گیجی، اضطراب و حتی تشنج در پی دارد.

داروهای ضدبارداری

پرهیز از گل راعی فقط مختص افرادی نیست که داروی ضدافسردگی مصرف می‌کنند. این مکمل گیاهی می‌تواند از اثربخشی داروهای ضدبارداری بکاهد.

این نوع مکمل‌ها مواد شیمیایی دارند که سبب می‌شوند آنزیم‌های کبدی تولید شوند، این آنزیم‌ها هورمون‌های ضدبارداری را سریع‌تر تجزیه می‌کنند و احتمال بارداری ناخواسته افزایش پیدا می‌کند.

برخی مواد غذایی

برخی مواد غذایی مانند سبزیجات سبز تیره، زردآلو، کینوا، مغزها، و شکلات، ترکیبی موسوم به اگزالات دارند که با جذب آهن و کلسیم تداخل پیدا می‌کند. پس، غذاهای حاوی اگزالات را همراه مکمل‌های کلسیم یا آهن مصرف نکنید.

مواد غذایی مانند شراب قرمز، آب انگور، توت‌ها، کاکائو، مغزها، و تخمه‌ها نیز که پلی‌فنل بالایی دارند ممکن است مانع جذب برخی مواد مغذی مانند آهن و روی شوند. بنابراین، از مصرف هم‌زمان این مواد غذایی و مکمل‌ها بپرهیزید.

تداخل منفی چه علائمی دارد؟

علائم اصلی تداخل منفی مکمل‌های غذایی عبارت‌اند از تهوع، استفراغ، سرگیجه، خستگی، سردرد، جوش یا کهیر، دل‌درد یا دل‌پیچه، و تغییر ضربان قلب.

اگر دچار هرکدام از این علائم شدید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. علاوه بر این، اگر قصد دارید هم‌زمان دارو و مکمل غذایی مصرف کنید، حتما با دکتر یا متخصص تغذیه مشورت کنید تا به میزان مناسب مصرف کنید و از خطرهای احتمالی پیشگیری شود.

بیشتر از بهداشت و درمان