آنفلوانزای دستگاه تهویه هوا چیست؟

کار کردن یا زندگی در ساختمانی با تهویه هوای نامناسب خطر ابتلا به «سندرم ساختمان بیمار» را افزایش می‌دهد.

اگر در ماه‌های تابستان سوزش یا گرفتگی بینی دارید یا عطسه و سرفه می‌کنید، بدانید که مقصرش دستگاه تهویه هواست‌ـ Canva

اگر در ماه‌های تابستان سوزش یا گرفتگی در بینی حس می‌کنید یا عطسه و سرفه می‌کنید‌– به‌ویژه وقتی در تعطیلات به سر می‌برید‌– بدانید که مقصرش دستگاه تهویه هوا است.

درباره این بیماری چه می‌دانیم؟

نیویورک پست با اشاره به پژوهشی که در سال ۲۰۰۴ در نشریه اپیدمیولوژی منتشر شد، می‌نویسد این مطالعه نشان داد که عارضه‌ای به نام «بیماری ناشی از دستگاه تهویه هوا» وجود دارد. پژوهشگران دریافتند که قرار گرفتن در معرض دستگاه تهویه مطبوع– چنانچه از دستگاه درست نگهداری نشده یا در ساختمانی با تهویه نامناسب کار گذاشته شده باشد‌ــ ممکن است مشکلاتی برای سلامتی ایجاد کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بنا بر اعلام سازمان محیط زیست ایالات متحده آمریکا، کار کردن یا زندگی در ساختمانی که دستگاه تهویه هوا دارد و تهویه هوا نامناسب است خطر ابتلا به «سندرم ساختمان بیمار» را افزایش می‌دهد. این عبارت برای توصیف نشانه‌های مشترک عارضه‌ای استفاده می‌شود که‌ ساکنان یک ساختمان در اثر سپری کردن زمان طولانی در ساختمانی خاص به آن دچار می‌شوند.

به‌طور کلی این بیماری مجموعه‌ای از نشانه‌های عصبی، تحریکی، تنفسی، پوستی و حسی است که دقیقا نمی‌توان ناشی از بیماری دیگری دانست و در فرد مبتلا نشانه‌هایی از قبیل سردرد، سرفه خشک، سرگیجه، حالت تهوع، مشکل در تمرکز، خستگی و حساسیت به بو دیده می‌شود.

ساینس ای‌بی‌سی گزارش داد که وقتی دستگاه تهویه هوا به‌درستی نگهداری یا تعمیر نشود، احتمالا پر از باکتری و کپک می‌شود و درنتیجه ممکن است هوای آلوده را در محیط منتشر کند.  

دستگاه‌های گرمایشی، تهویه هوا و تهویه مطبوع طوری طراحی شده‌اند که آلاینده‌های هوای داخل ساختمان را تصفیه کنند، اما چنانچه فیلتر آن‌ها به‌درستی تمیز نشود، به فضای مناسبی برای تکثیر ذرات هوا و باکتری‌ها تبدیل می‌شوند. این امر ممکن است باعث بروز آسم، آلرژی و سایر علائم تنفسی شود.

نماینده اداره بهداشت عمومی در کالیفرنیا در این زمینه گفت: «فیلترهای آلوده دستگاه تهویه مطبوع ممکن است به کپک، قارچ یا سایر ریزموجودات آلوده باشد. بنابراین احتمال دارد در برخی ساکنان ساختمان به‌ویژه در آن‌هایی که به کپک حساس‌اند مشکلات تنفسی ایجاد کند.»

سال گذشته، دکتر نیتان اسپنس در مورد دلیل وقوع این پدیده در ویدیویی توضیح داد: «نوعی ذات‌الریه هست که از طریق دستگاه تهویه مطبوع ایجاد می‌شود. دستگاه‌های آلوده تهویه در اتاق‌های هتل شرایطی ایجاد می‌کنند که به نوعی بیماری به نام لژیونر منجر می‌شود. این بیماری در اثر عفونت نامعمول قفسه سینه پدید می‌آید و درمان آن به آنتی‌بیوتیک نیاز دارد.»

به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) بیماری لژیونر نوع جدی ذات‌الریه است که در اثر باکتری لژیونلا پدید می‌آید و با استنشاق قطرات آب از جاهایی مثل دستگاه تهویه هوا یا حوضچه‌های آب گرم (جکوزی) منتقل می‌شود.

بیشتر از بهداشت و درمان