چه مقدار و چند بار در روز باید از ضد آفتاب استفاده کرد؟

بیشتر مردم فقط ۲۵ تا ۵۰ درصد مقدار توصیه ‌شده کرم ضدآفتاب استفاده می‌کنند

دست‌کم هر دو ساعت یک‌بار در بیرون از خانه، حتی زمانی که هوا ابری است، ضد‌آفتاب خود را تجدید کنید- Armin Rimoldi/ PEXELS 

استفاده از کرم ضد آفتاب مخصوصا در روزهای آفتابی برای محافظت از پوست در برابر آسیب‌دیدن ضروری است.

اما با وجود نشان‌های تجاری، اس‌پی‌اف‌ها (SPFs)، فرمول‌ها و روش‌های استفاده مختلف، سخت بتوان فهمید که چقدر کرم ضد آفتاب نیاز دارید تا در برابر اشعه‌های قوی خورشید محافظت شوید.

خوشبختانه، اکثر متخصصان پوست چند نکته اصلی درمورد استفاده از ضدآفتاب را برای ایمن نگه‌داشتن پوست شما از تابش خیره‌کننده بی‌امان خورشید توصیه می‌کنند.

طبق گفته آکادمی پوست آمریکا، ای‌ای‌دی (AAD) یکی از مهم‌ترین چیزهایی که باید بدانید، این است که چه مقدار ضدآفتاب باید استفاده کنید.

اگرچه بیشتر مردم می‌دانند که کرم ضد آفتاب را باید تکرار کرد، اما دانستن مقدار استفاده از آن، بخش جدایی‌ناپذیر این معادله است – به‌خصوص به این دلیل که فرایند استفاده در فرمول‌های مختلف متفاوت است.

آکادمی پوست آمریکا براساس یک قانون کلی برای لوسیون‌ها و کرم‌ها، توصیه می‌کند که دستورالعمل حدود ۳۵ گرم (یک اونس) یا مقدار کافی از کرم ضد آفتاب برای پرکردن یک لیوان شات را دنبال کنید و سپس با توجه به اندازه بدن خود، آن را تنظیم نمایید.

این مقدار ممکن است زیاد به نظر برسد، اما یک لیوان پر از کرم ضد آفتاب معمولا برای پوشاندن آن نواحی از سر تا پای بدن که در معرض آفتاب است، کافی به نظر می‌رسد.

افشانه‌های ضدآفتاب معمولا نسبت‌به لوسیون‌ها دردسر کمتری دارند، اما این بدان معنی است که هنگام استفاده از آن، باید مراقب باشید تا مقدار اس‌پی‌اف کامل را دریافت کنید - و نقطه‌ای روی بدن خود را بدون پوشش کرم باقی نگذارید.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

میزان پوشش لازم برای اثربخشی یک ضدآفتاب افشانه‌ای به دست‌کم شش ثانیه افشانه در هر نقطه نیاز دارد - تقریبا چهار ثانیه بیشتر از آن‌چه بیشتر مردم استفاده می‌کنند.

بنابر اعلام آکادمی پوست آمریکا کسانی که کرم ضد آفتاب افشانه‌ای انتخاب می‌کنند، باید پس از اسپری‌کردن، آن را به پوست بمالند، به‌خصوص اگر قبلا در فضای باز بوده باشند، زیرا این روش [افشانه‌کردن] می‌تواند به پوشش ناهموار و محافظت‌نشدن پوست منجر شود.

توصیه می‌شود با استفاده از چوبک‌هایی که اغلب برای مالیدن کرم روی صورت استفاده می‌شود، مقدار سخاوتمندانه‌ای از آن را دست‌کم دو بار روی تمام صورت بمالید – و بسیار مهم است که گوش‌ها و پلک‌هایتان را هم به خاطر بسپارید.

آکادمی پوست آمریکا درمورد اس‌پی‌اف و ویژگی‌هایی که باید در کرم‌های ضدآفتاب به‌دنبال آن باشید، توصیه می‌کند ضدآفتابی را انتخاب کنید که اس‌پی‌اف دست‌کم ۳۰ یا بالاتر داشته باشد و دربرابر اشعه‌های یووی‌ای (UVA) و یووی‌بی (UVB) با طیف وسیع محافظت کند - و ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل بیرون‌رفتن از خانه آن را استفاده کنید.

آکادمی پوست آمریکا درمورد استفاده مجدد، به افراد توصیه می‌کند که دست‌کم هر دو ساعت یک‌بار در بیرون از خانه، حتی زمانی که هوا ابری است، ضد‌آفتاب خود را تجدید کنند. اگر شنا می‌کنید یا عرق می‌کنید، باید به دفعات بیشتر از آن استفاده کنید، مثلا هربار که از استخر یا دریا خارج می‌شوید، باید کرم بزنید.

و قبل از اینکه بیرون بروید، مطمئن شوید که تاریخ‌مصرف کرم ضد آفتاب شما منقضی نشده باشد، چون بیشتر کرم‌ها قبل از اینکه نیاز به تعویض داشته باشند، حدود دو تا سه سال دوام می‌آورند.

© The Independent

بیشتر از زندگی