شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران پس از حمله ائتلاف پایگاه دیرالزور را تخلیه کردند

به گزارش الحدث در این حمله‌ها یک نیروی ایرانی کشته شده است

 ائتلاف به رهبری آمریکای مقر شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران را در شرق سوریه هدف قرار داد-Delil SOULEIMAN / AFP

شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران روز دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۲ (۱۰ آوریل ۲۰۲۳) مقرهای خود در حومه دیرالزور و المیادین در شرق سوریه را تخلیه کردند. تخلیه این پایگاه‌ها پس از آن انجام شد که جنگنده‌های ائتلاف به رهبری آمریکا در پاسخ به حمله‌های عصر روز دوشنبه، سه پایگاه این شبه‌نظامیان را در شرق دیرالزور هدف قرار دادند.

به گزارش الحدث در این حملات که گفته می‌شود در اطراف «حطله» و «خشام» در شمال شرق دیرالزور سوریه، انجام شد یک نیروی ایرانی کشته شده است. العربیه هم با تایید کشته شدن یک شبه‌نظامی نوشت که پنج نفر نیز در این حملات زخمی شده‌اند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

حساب توییتری فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) ساعتی پیش از این حمله نوشت که مقر نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در شمال شرقی سوریه در۵:۵۱ دقیقه بامداد به وقت محلی هدف حمله راکتی غیرموثر قرار گرفته است. سنتکام نوشت که این حمله راکتی تلفاتی نداشته و خساراتی به پایگاه ائتلاف وارد نکرده است.

وب‌سایت ائتلاف به رهبری آمریکا هم نوشت که این حمله در منطقه دیرالزور رخ داده است. این وب‌سایت نوشته است که متیو مک‌فارلین، فرمانده گروه ضربت مشترک این اقدام خصمانه را محکوم کرد و گفت که این حمله‌ها مردم شمال شرق سوریه را به خطر می‌اندازد. او گفت که این اقدامات، تلاش دیگری برای منحرف کردن ما از ماموریت‌مان است اما همچنان به ماموریت‌ خود متعهد خواهیم بود.

پیشتر در اواخر ماه مارس تنش بین نیروهای مورد حمایت ایران در سوریه با نیروهای ائتلاف به‌رهبری آمریکا افزایش یافته بود. در جریان این تنش، یک پهپاد که پنتاگون می‌گوید منشا‌ء ایرانی داشته است به مواضع نظامیان آمریکایی در سوریه حمله کرد که در جریان آن یک پیمانکار آمریکا کشته شد. واشینگن نیز در پاسخ به این حمله به مواضع شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی در شرق سوریه حمله کرد که در جریان این حمله ۱۹ نفر کشته شدند.  

ائتلاف به رهبری آمریکا در سوریه و عراق با کمک و مشاوره به نیروهای عراقی و همچنین نیروهای کرد در شمال سوریه تلاش می‌کند که شکست پایدار داعش در منطقه تضمین شود.

بیشتر از جهان