صنعت رو به رشد گردشگری خواب

گردشگری خواب به شما کمک می‌کند در حالی که در تعطیلات به سر می‌برید، الگوی خواب‌تان را تا حد زیادی اصلاح کنید

دسته سومی از گردشگران پدید آمده‌اند که برای تنظیم خواب سفر می‌کنند-Canva

وقتی حرف تعطیلات می‌شود، افراد دو دسته می‌شوند. آنهایی که به تعطیلات به چشم فرصتی برای هرچه بیشتر استراحت‌ کردن و خوابیدن نگاه می‌کنند، در مقابل آنهایی که به شوق دیدن مکان‌های جدید و معاشرت با مردم یک منطقه، خوابیدن در سفر را باعث تلف شدن وقتشان می‌دانند.

اما در سال‌های اخیر دسته سومی بوجود آمده است که برای تنظیم خواب سفر می‌کنند. 

دکتر ویسنته مرا، از کلینیک سلامتی «اس‌اچ‌ای» (SHA) در اسپانیا که یکی از مراکز پیشرو خواب در اروپاست در گفتگو با وب‌سایت «ایونینگ استاندارد» با اشاره به زندگی مدرن و فرصت‌های بیشتری که برای اوقات فراغت و تعامل فراهم می‌کند، می‌گوید که هرچه تلاش کنیم در برنامه‌ها و تلفن‌هایمان بیشتر جا بیافتیم، خواب‌مان نیز دچار مشکل می‌شود. او می‌گوید که با کاهش کیفیت و کمیت خواب، احساس خستگی می‌کنیم و از نظر جسمی و ذهنی کارایی کمتری داریم، که می‌تواند به علائمی مانند مه مغزی، خستگی مزمن و خواب‌آلودگی روزانه منجر شود.
گردشگری خواب، با هدف افزایش کیفیت خواب به شما کمک می‌کند در حالی که در تعطیلات به سر می‌برید، بدون استرس و نگرانی از کارهای روزانه، وضعیت مشوش خواب‌تان را تا حد زیادی اصلاح کنید.

مدت‌ زیادی است که بسیاری از هتل‌ها ماساژ‌ شبانه خواب‌آور یا سرویس درمان پرواززدگی (جت‌لگ) را ارائه می‌کنند. اما این‌ها در مقابل عملکرد مراکز گردشگری خواب، که با شناسایی منبع خستگی و ایجاد تغییرات پایدار در سبک زندگی به شما کمک می‌کنند تا الگوی خوابتان را تغییر بدهید، اثرات موقتی دارند. مشاوره با پزشک، برنامه‌های تغذیه، رژیم‌های ورزشی و جلسه‌های مراقبه از جمله فعالیت‌هایی‌اند که در مراکز گردشگری خواب به کمک شما می‌آیند.
اس‌اچ‌ای تنها کلینیک سلامتی نیست که این برنامه‌های جالب را اجرا می‌کند. استراحت‌گاه‌های تندرستی دیگری در سرتاسر جهان وجود دارند که در ادامه این مطلب تعدادی از آنها را معرفی می‌کنیم.


هتل ماربلا کلاب (Marbella Club)، اندلس، اسپانیا


این هتل یک مکان رویایی است. در حالی که می‌توانید روزها را زیر آفتاب دلچسب ساحل ماریلا بگذرانید، شب‌ها روی خواب‌تان کار می‌کنید. برنامه‌های تقویت آرامش و خواب زیر نظر متخصص که بین دو تا هفت روز در دسترس است شامل ماساژ همراه با مراقبه‌ هدفمند، کلاس‌ یوگا و غذای بدون شکر است. این موارد کمک می‌کنند عادت‌های بد سبک زندگی را که مانع استراحت باکیفیت می‌شوند کنار بگذارید.

برنامه خواب سالم رگاسکا اسلاتینا ( Rogaška Slatina)، اسلوونی


مرکز سلامتی رگاسکا اسلاتینا در اسلوونی شرقی به خاطر آب شفابخش خود، که بالاترین غلظت منیزیم را در جهان دارد، شناخته شده است. برنامه استراحت‌گاه خواب چهار روزه این مرکز که در دو هتل محلی برگزار می‌شود، «آب» را با درمان حرارتی و تجویز نوشیدن آن، مرکز فعالیت‌های خود قرار می‌دهد. همچنین یک متخصص بالنیولوژیست (کارشناس نحوه حمام کردن) ملاقات خواهید کرد و با ابزاری که ضربان قلب، فشار خون، تنفس و رسانایی پوست را محاسبه می‌کند (پلی‌گراف) می‌خوابید که همه چیز را از حرکات شبانه تا سطح اکسیژن خون را ثبت می‌کند.


هتل بانیان تری ویا (Banyan Tree veya)، پوکت، تایلند


هر چند مسافرت به پوکت به تنهایی بخش بزرگی از آرامش را تامین می‌کند، هتل بانیان تری، با کارگاه عملی خواب، ماساژ درمانی و آیین‌ مراقبه، کمک می‌کند برنامه خوابتان را بازسازی کنید. اگر به دنبال یک برنامه هدفمند هستید و نمی‌خواهید به رژیم غذایی یا تمرینی خاصی متعهد باشید، اینجا انتخاب خوبی است.


پست رنچ این (Post Ranch Inn)، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا


مایکل برووس، متخصص خواب که به نام «دکتر خواب» مشهور است، مسئول برنامه خواب این هتل مجلل کالیفرنیایی است.
برنامه‌ای که بروس آن را یک «رژیم خواب جدید» توصیف می‌کند که افراد می‌توانند تا آخر عمر از آن استفاده کنند. شامل چه چیزهایی است؟ غذاهایی که باعث تولید ملاتونین، هورمون خواب، می‌شوند (ماهی آزاد، آووکادو، موز)، طیف وسیعی از درمان‌های اسپا آرامش بخش و دسترسی به یک ویدیوی آموزشی که بروس تهیه کرده است، و  چرخه خواب شخصی (کرونوتیپ) را آموزش می‌دهد. در طول روز نیز کوه‌پیمایی سبک و پیاده روی در سواحل کالیفرنیا در انتظار شماست.     

بو ریوج (Beau Rivage)، ژنو، سوئیس


سوئیس با هوای کوهستانی تازه و فرهنگ قوی سلامتی بهداشتی، مکانی عالی برای تعطیلاتی با تمرکز بر خوابیدن است.
در هتل بو ریوج، با هر میزان خوابی که دارید، معاینه‌های متعددی با هدف تجزیه و تحلیل عمیق کیفیت خواب  انجام می‌شود و توصیه‌هایی برای بهبود آن دریافت می‌کنید. در کنار این‌ها، بسیاری از مهمانان در حضور یک پزشک تصویر کاملی از وضعیت کلی سلامتی خود دریافت می‌کنند.

بیشتر از سفر