ترفندهایی برای راحت خوابیدن

یک خواب شبانه قوی برای داشتن زندگی طولانی و سالم ضروری است

از هر سه نفر، یک نفر از بدخوابی رنج می‌برد- CANVA

 توصیه‌های یک پزشک برای داشتن یک خواب آرام و سریع بدون ساعت‌ها غلت زدن در رختخواب، در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود.

بسیاری از اثرات کم‌خوابی، مانند احساس بدخلقی و عدم تمرکز، به‌خوبی شناخته‌شده است؛ اما کم‌خوابی می‌تواند پیامدهای عمیقی بر سلامت جسمی داشته باشد؛ بنابراین مهم است که به‌موقع، به‌اندازه کافی و راحت بخوابید.

یک خواب شبانه قوی برای داشتن زندگی طولانی و سالم ضروری است و اکثر بزرگ‌سالان هر شب بین ۶ تا ۹ ساعت خواب نیاز دارند.

در بریتانیا، از هر سه نفر یک نفر از بدخوابی رنج می‌برد و اغلب افراد استرس، کارکردن در مقابل صفحه‌نمایش و دورکاری خانگی را مقصر می‌دانند. بدخوابی شبانه شما را در معرض مشکلات جدی، از جمله چاقی، بیماری قلبی و عروقی و دیابت قرار می‌دهد و طول عمر شما را کوتاه می‌کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دکتر آنتونی یون، ۴۸ ساله، از دیترویت، جراح پلاستیک شناخته‌شده در رسانه‌های اجتماعی است که چندین میلیون دنبال کننده دارد. دکتر وین در ویدئوی خود مجموعه‌ای از راه‌حل‌ها برای مشکلات خوابیدن به مخاطبانش پیشنهاد کرده است.

دکتر یون توصیه کرده است قبل از خواب یک پیمانه کره بادام‌زمینی بخورند چون «حاوی تریپتوفان است که به شما در خوابیدن کمک می‌کند.». اگر به این ماده غذایی حساسیت دارید این روش را نادیده بگیرید.

تریپتوفان یک اسید آمینه است و مطالعات قبلی نشان داده‌اند که می‌تواند سروتونین و ملاتونین را در بدن افزایش دهد که به تنظیم چرخه خواب و بیداری بدن کمک می‌کند.

این اسیدآمینه در غذاهایی مانند سفیده تخم‌مرغ، شیر، سویا، تخم چیا و پنیر چدار هم به مقدار قابل‌توجهی وجود دارد.

کاهش سطح استرس با تمرینات تنفسی هم یکی از راه‌هایی است که می‌تواند خوابیدن را آسان‌تر کند.

دکتر یون توصیه می‌کند: «سعی کنید چشمان خود را ببندید، سپس چهار بار نفس بکشید، سپس تعداد نفس‌های عمیق را دو برابر کرده و چند بار این کار را تکرار کنید »

سرویس سلامت همگانی بریتانیا NHS، نیز توصیه‌هایی برای خوابیدن آسوده دارد.

در زمان‌های منظم بخوابید

اول از همه، ساعات خواب منظم داشته باشید. این برنامه مغز و ساعت داخلی بدن را برای عادت به یک برنامه معمول برنامه‌ریزی می‌کند. همچنین مهم است که سعی کنید هر روز در یک ساعت مشخص از خواب بیدار شوید. درحالی‌که به نظر می‌رسد ایده خوبی است که سعی کنید بعد از یک بدخوابی، صبح بیشتر در بستر بمانید اما انجام این کار به طور منظم روال خواب شما را مختل می‌کند.

استحمام قبل از خواب

حمام گرم (نه داغ) به بدن شما کمک می‌کند تا به دمای ایدئال برای استراحت برسید.

برنامه‌ریزی روز بعد

نوشتن فهرست کارهای روز آینده می‌تواند افکار شما را سازماندهی کرده و ذهن شما را از هرگونه حواس‌پرتی پاک کند

ورزش نکنید

تمرینات آرامش‌بخش، مانند حرکات سبک یوگا، به آرامش ماهیچه‌ها کمک می‌کند؛ اما قبل از رفتن به بستر به‌طور جدی ورزش نکنید، زیرا تأثیر معکوس خواهد داشت و خستگی ناشی از آن به خواب سریع شما کمکی نمی‌کند.

بردن تلفن به رختخواب ممنوع

از استفاده از تلفن‌های هوشمند یا سایر وسایل الکترونیکی که صفحه‌نمایش نورانی دارند به مدت یک ساعت قبل از خواب اجتناب کنید زیرا نور صفحه روی این دستگاه‌ها می‌تواند بر خواب تأثیر منفی بگذارد.

اگر با انجام تمام این تمرینات و بدون دلیلی مشخص بی‌خوابی یا بدخوابی شما بیشتر از یک ماه طول کشید با پزشک خانواده خود تماس بگیرید.