ورزش آثار منفی عادات نامناسب خواب را کاهش می‌دهد

فعالیت بدنی کافی تاثیر زیان‌بار ناشی‌از بی‌خوابی شب را تاحدی تعدیل می‌کند

به گفته پژوهشگران، در افرادی که کم ورزش می‌کردند و کم می‌خوابیدند، خطر مرگ به‌علت بیماری قلبی ۶۹ درصد افزایش یافت- Canva

براساس مطالعه‌ای جدید که روی بیش از ۹۰ هزار بزرگسال انجام شد، ورزش برخی از آثار منفی خواب بسیار کم یا بسیار طولانی را تعدیل می‌کند.

پژوهشگرانی ازجمله پژوهشگران دانشگاه پزشکی گوانگجو در چین می‌گویند با اینکه مطالعه‌های پیشین نشان داده‌اند هم ورزش کافی و هم خواب باکیفیت امید به زندگی را افزایش می‌دهد، اما چگونگی تعامل بین فعالیت بدنی و مدت زمان خواب برای بهبود سلامتی هنوز به‌طور دقیق مشخص نیست.  

در این مطالعه جدید که به‌تازگی در نشریه اروپایی پیشگیری از بیماری‌های قلبی (European Journal of Preventive Cardiology) منتشر شد، تاثیرهای هم‌زمان انجام ورزش و خواب باکیفیت روی ۹۲ هزار و ۲۲۱ بزرگسال ۴۰ تا ۷۳ ساله بریتانیایی که در سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ به مدت یک هفته شتاب‌سنج به مچ بسته بودند، بررسی شد.

دانشمندان مدت خواب شبانه را به‌صورت کوتاه (کمتر از شش ساعت)، متوسط (شش تا هشت ساعت)، یا طولانی (بیش از هشت ساعت) طبقه‌بندی کردند و داده‌های فعالیت بدنی را به کم، متوسط یا زیاد تقسیم کردند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

طی دوره پیگیری میانگین هفت ساله، از بین شرکت‌کنندگان در مطالعه، ۳ هزار و ۸۰ نفر درگذشتند که دلیل مرگ هزار و ۷۴ نفر بیماری قلبی و هزار و ۸۷۱ نفر سرطان بود.

در افرادی که کم ورزش می‌کردند، خواب کوتاه با افزایش ۱۶ درصدی و خواب طولانی با افزایش ۳۷ درصدی خطر مرگ به هر علتی مرتبط بود.

پژوهشگران اشاره کردند در شرکت‌کنندگانی که ورزش متوسط انجام می‌دادند و بسیار کم می‌خوابیدند، احتمال مرگ به هر علت ۴۱ درصد افزایش یافت.

آن‌ها دریافتند در افرادی که زیاد ورزش می‌کنند، مدت زمان خواب با خطر مرگ ارتباطی ندارد.

پژوهشگران بیان کردند در افرادی که کم ورزش می‌کردند و کم می‌خوابیدند، خطر مرگ به علت بیماری قلبی ۶۹ درصد افزایش یافته بود که با افزایش میزان ورزش به مقدار متوسط یا زیاد، این خطر از بین رفت.

ژیهوی ژانگ، یکی از نویسندگان این مطالعه از دانشکده پزشکی گوانگجو، گفت: «یافته‌های ما نشان می‌دهد تلاش‌هایی که برای ارتقای سلامت انجام می‌شود و در آن هم فعالیت بدنی و هم مدت زمان خواب مدنظر قرار می‌‌گیرد، در پیشگیری یا به تاخیر انداختن مرگ زودرس میانسالان و مسن‌ترها موثرتر از تمرکز تنها بر یک رفتار است.»

دکتر ژانگ گفت: «سناریوی مطلوب این است که فرد همواره خواب باکیفیت و فعالیت بدنی مناسبی داشته باشد. با این حال، مطالعه ما نشان می‌دهد که انجام ورزش کافی اثر زیان‌بار بی‌خوابی شب را تا حدی تعدیل می‌کند.»

© The Independent