محصولات مراقبت از موی شخصی‌سازی‌شده؛ اثر معجزه‌آسا یا تبلیغات بازاریابی؟

ایده پشت محصولات مراقبت از موی شخصی‌سازی‌شده، نجات مصرف‌کنندگان از چرخه خسته‌کننده آزمون و خطا است که اغلب با انتخاب محصولات مو از قفسه‌های فروشگاه‌ها به وجود می‌آید

برخلاف مزایایی که برای محصولات مراقبت از موی سفارشی می‌شمارند، برخی از کارشناسان درباره آثار واقعا متفاوت و مثبت آن‌ها تردید دارند- Canva

 

در سال‌های اخیر، محصولات مراقبت از موی شخصی‌سازی‌شده در بین مصرف‌کنندگان محبوبیت پیدا کرده‌اند. این محصولات برای پاسخ‌گویی به نیازهای خاصی چون نوع مو، بافت و رنگ آن طراحی می‌شوند. با توجه به عوامل مختلف، از شرایط محیطی تا برنامه روزمره که بر سلامت موهای ما تاثیر می‌گذارند، محصولات مراقبت از موی سفارشی راه‌حلی عالی برای دستیابی به موهای قوی و سالم به نظر می‌رسند.

ایده پشت محصولات مراقبت از موی شخصی‌سازی‌شده، نجات مصرف‌کنندگان از چرخه خسته‌کننده آزمون و خطا است که اغلب با انتخاب محصولات مو از قفسه‌های فروشگاه‌ها به وجود می‌آید. بسیاری از این محصولات نیازهای منحصر‌به‌فرد موی شخص را در نظر نمی‌گیرند که به نتایج کمتر از حد مطلوب منجر می‌شود. از سوی دیگر، محصولات سفارشی برای رفع نیازهای خاص موی افراد طراحی شده‌اند و یک تجربه بهینه از مراقبت از مو را ارائه می‌دهند.

علاوه بر ارائه نتایج بهینه، محصولات مراقبت از موی شخصی‌سازی‌شده زوایای پایداری نیز دارند. مصرف‌کنندگان سالانه میلیون‌ها تن از محصولات زیبایی استفاده نشده، یا نامحبوب را دور می‌ریزند که آسیب زیادی به محیط زیست وارد می‌کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

برخلاف مزایایی که برای محصولات مراقبت از موی سفارشی برشمردیم، برخی از کارشناسان در مورد اثرات واقعا متفاوت و مثبت آن‌ها تردید دارند. طبق استدلال آن‌ها در حالی که نوع، بافت و ضخامت مو فاکتورهای ضروری‌اند که باید در نظر گرفته شوند، بسیاری از محصولات موی تولید انبوه می‌توانند اثرات مثبت مشابه محصولات شخصی‌سازی‌شده ارائه دهند. نکات اولیه مراقبت از مو، از جمله پاکسازی ملایم، محافظت از رنگ و رطوبت‌رسانی، صرف‌نظر از نوع یا جنس مو برای اغلب افراد یکسان است و به این ترتیب ممکن است مزایای محصولات شخصی‌سازی شده از آنچه پیش‌تر تصور می‌شد، محدودتر باشد.

نگرانی دیگر این است که محصولات مراقبت از موی شخصی‌سازی‌شده ممکن است به اندازه‌ای که تبلیغ می‌شوند، موثر نباشند. هرچند که بسیاری از نشان‌های تجاری برای ارائه نسخه ایده‌آل مشتریان، اطلاعات زیادی از طریق پرسش‌نامه‌های آنلاین دریافت می‌کنند، اما هیچ‌چیز جای دیدن و لمس مو از نزدیک را نمی‌گیرد تا نیاز واقعی آن تشخیص داده شود.

همچنین ترکیب محصولات برای موهای نازک و خشک برای انواع مو، صرف‌نظر از نوع و جنس آن‌ها یکسان است. بهبود آب‌رسانی در همه انواع مو کیفیت آن را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد و ممکن است عملا یک محصول شخصی‌سازی‌شده با نمونه‌ای که در تعداد انبوه تولید شده است، تفاوت زیادی نداشته باشد.

در ضمن مصرف‌کنندگان برای مراقبت از موهای خود فراتر از عواملی چون شامپو و نرم‌کننده، باید به رنگ کردن‌های متعدد، استفاده از محصولات حالت‌دهنده‌ای چون سشوار، اتوی مو و … و همچنین اثر آب سخت بر موها، توجه کنند. در‌نهایت آنچه که بیش از همه اهمیت دارد، تامین رطوبت لازم، محافظت و پاکسازی ملایم کف سر است که هر دو گروه محصولات شخصی‌سازی‌شده و تولید انبوه می‌توانند از عهده آن برآیند.  

بیشتر از مُد و زیبایی