طرح شورای مقاومت برای نجات: مذاکره یا گسترش مقاومت مسلحانه در سراسر افغانستان

شورای مقاومت برای نجات با احزاب و سازمان‌های مخالف طالبان در تماس است تا یک تشکل سیاسی ایجاد شود

شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان متشکل از سران احزاب سیاسی افغانستان است که در آبان ۱۴۰۰ اعلام موجودیت کرد-فیسبوک

شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان در طرح جدیدی که به‌تازگی از طرف اعضای رهبری این شورا تصویب شده، بر راه‌اندازی روند مذاکره با طالبان برای عبور از بحران کنونی افغانستان تاکید کرده است. در طرح این شورا همچنین آمده است که اگر طالبان به درخواست‌ها برای راه‌اندازی مذاکره و حل بحران افغانستان توجه نکنند، باید مقاومت مسلحانه علیه این گروه در سراسر کشور گسترش یابد.

یک منبع آگاه در رهبری شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان، با شرط محفوظ ماندن نام خود به ایندیپندنت فارسی گفت طرح جدید با مشورت اعضای این شورا، برخی از جریان‌های سیاسی و شمار زیادی از فعالان سیاسی افغان نهایی شده است و به‌زودی، با سازمان ملل متحد، دولت‌های همسایه و سازمان‌های فعال در افغانستان در میان گذاشته می‌شود.

به گفته این منبع آگاه، در این طرح بر مصالحه کردن برای عبور از بحران کنونی افغانستان، ایجاد دفتر برای مخالفان طالبان در یکی از کشورها برای تسهیل مذاکرات، پادرمیانی سازمان ملل برای نقش داشتن در روند مصالحه، ایجاد دولت موقت برای رسیدن به انتخابات و تاسیس نظام جدید بر مبتی بر آرای مردم تاکید شده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان متشکل از سران احزاب سیاسی افغانستان است که با فروپاشی دولت جمهوریت در اوت ۲۰۲۱، افغانستان را ترک کردند و اکنون در کشورهای مختلف جهان ساکن‌اند. این شورا در آبان ۱۴۰۰ اعلام موجودیت کرد و رهبران احزاب سیاسی مختلف از جمله مارشال عبدالرشید دوستم، عطامحمد نور، محمد محقق، یونس قانونی، عبدالرب رسول سیاف و شماری دیگر از چهره‌های سیاسی افغانستان در آن حضور دارند. کریم خلیلی سیاستمدار محافظه‌کار افغان که رهبری حزب وحدت  را برعهده دارد، در ابتدا در این شورا عضویت داشت، اما پس از اعلام موجودیت، از تماس و همکاری با آن خودداری کرد.

با این حال، در طرح مصالحه شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان آمده است که برای زمینه‌سازی مذاکرات صلح، ابتدا باید یک تشکل بزرگ سیاسی که مخالفان طالبان در آن جمع شوند، ایجاد شود و همه در مورد برنامه راه گذار از بحران توافق کنند. این منبع مطلع در شورا گفت که تماس‌ها میان اعضای رهبری این شورا و سایر احزاب سیاسی جریان دارد تا همه جریان‌های مخالف طالبان تحت تشکلی واحد جمع شوند.

طی دو سالی که از حاکمیت طالبان بر افغانستان می‌گذرد، احزاب و سازمان‌های سیاسی مختلفی در تبعید شکل گرفته‌اند، اما همه آن‌ها در برابر طالبان موضع‌گیری واحدی ندارند. حرکت ملی صلح و عدالت به رهبری حنیف اتمر، حزب عدالت و آزادی به رهبری سرور دانش، حزب ملی آزادی به رهبری رحمت‌الله نبیل، حزب جمهوری‌خواهان افغانستان به رهبری افراد نزدیک به اشرف غنی و نهضت صلح و مردم‌سالاری به رهبری چند مقام دولت پیشین از جمله سازمان‌های سیاسی‌اند که در کشورهای مختلف جهان اعلام موجودیت کرده‌اند.

تاکنون این احزاب سیاسی نتوانسته‌اند تحت تشکل واحدی علیه طالبان بسیج شوند، اما منبعی مطلع در شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان گفت اخیرا پیشرفت‌هایی در جریان گفت‌وگو برای ایجاد یک تشکل سیاسی در برابر طالبان به دست آمده است.