افزایش مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در چین؛ ۱۳ هزار نفر در یک هفته جان ‌باختند

یک شرکت مستقل تخمین‌ زده است که مرگ‌ومیر روزانه کووید در چین در تعطیلات سال نو چینی به حدود ۳۶ هزار نفر خواهد رسید

 سفرهای سال نو چینی نگرانی از افزایش ابتلا به کووید۱۹ را افزایش داده است AFP

آمار مرگ‌ومیر ناشی از ابتلا به کووید-‌۱۹ در چین، بار دیگر روندی افزایشی به خود گرفته است و در یک هفته گذشته (بین ۱۳ تا ۱۹ ژانویه ۲۰۲۳) نزدیک به ۱۳ هزار نفر در بیمارستان‌های این کشور جان ‌باختند.  

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های چین، روز شنبه، ۲۱ ژانویه (یکم بهمن)،  در بیانیه‌ای اعلام کرد که ۶۸۱ بیمار بستری در بیمارستان‌ها به دلیل نارسایی تنفسی ناشی از عفونت کووید جان خود را از دست داده‌اند، و نزدیک به ۱۲ هزار نفر نیز به دلیل سایر بیماری‌های ترکیب شده با عفونت کووید، جان باخته‌‌اند. این ارقام مشمول کسانی که در خانه درگذشته‌اند نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این آمار یک هفته بعد از آن منتشر شد که چین اعلام کرد در طول یک ماه، نزدیک به ۶۰ هزار نفر در اثر ابتلا به کووید، در بیمارستان‌های این کشور جان‌باخته‌اند. با این حال، از ماه گذشته که پکن به صورت ناگهانی کنترل‌های سخت مرتبط با کووید-۱۹ را لغو کرد، تردیدهای زیادی درباره آمارهای رسمی پکن مطرح شده است.

«ایرفینیتی»، شرکت مستقل ارزیابی و پیش‌بینی، تخمین‌ زده است که مرگ‌ومیر روزانه کووید در چین در تعطیلات سال نوی چینی به حدود ۳۶ هزار نفر خواهد رسید. این شرکت همچنین تخمین زد از زمانی که پکن سیاست «کووید صفر» را در دسامبر سال گذشته میلادی کنار گذاشت، بیش از ۶۰۰ هزار نفر در این کشور بر اثر ابتلا به کووید جان خود را از دست داده‌اند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

گوو یانهونگ، از مسئولان کمیسیون ملی بهداشت چین، روز پنجشنبه،. ۱۹ ژانویه، در یک کنفرانس خبری گفت چین دوره اوج ابتلا به کووید را در درمانگاه‌ها و بخش مراقبت‌های ویژه با شرایط بحرانی، پشت سر گذاشته است.

در روزهای اخیر و مصادف با سال نوی چینی، ده‌ها میلیون نفر برای دیدار با اقوام خود به سراسر کشور سفر کرده‌اند و این روند، نگرانی از شیوع تازه بیماری کووید را افزایش داده است. مسئولان امور حمل‌ونقل چین پیش‌بینی کرده‌اند که در ماه فوریه، بیش از دو میلیارد سفر در چین صورت گیرد که یکی از بزرگ‌ترین جابه‌جایی‌های جمعی مردم در جهان است.

شی‌جین پینگ، رئیس ‌جمهوری چین، روز چهارشنبه، ۱۸ ژانویه، گفت از احتمال گسترش کووید در مناطق روستایی چین نگران است، چرا که بسیاری از این مناطق روستایی فاقد امکانات پزشکی‌اند. با این حال، یک مقام ارشد بهداشتی چین گفت پس از این مسافرت‌ها، موج دوم ابتلا به کووید در چین رخ نخواهد داد، زیرا نزدیک به ۸۰ درصد جمعیت قبلا به این ویروس مبتلا شده‌اند.

ساکنان مرکز ووهان چین، جایی که نخستین موارد ابتلا به ویروس کرونا در اواخر سال ۲۰۱۹ در آن گزارش شد، شنبه‌شب، ۲۱ ژانویه، فرا رسیدن «سال خرگوش» را با آتش‌بازی، گل و نذری برای عزیزانی که در اثر کووید جان‌باخته‌اند، جشن گرفتند.

بیشتر از جهان