تایمز اسرائيل: احتمال دارد روسیه استفاده از پهپادهای ایرانی را افزایش دهد

ولادیمیر پوتین که نتوانسته به اهدافش در جنگ علیه اوکراین دست یابد، ممکن است اقدام‌های شدیدتری انجام دهد

تایمز اسرائیل روز چهارشنبه چهارم ژانویه (۱۴ دی) در گزارشی به این موضوع پرداخت که با توجه به سرخوردگی ولادیمیر پوتین در حمله به اوکراین، احتمال دارد مسکو استفاده از پهپادهای مرگ‌بار ایرانی را افزایش دهد.

به گزارش این رسانه،‌ در یکی از آخرین ناکامی‌های ارتش روسیه، موشک‌های اوکراینی به ساختمانی اصابت کردند که دست‌کم ۶۳ سرباز روس آنجا اقامت داشتند. مرگ این سربازان تازه‌ترین ضربه به استراتژی جنگی کرملین است و به همین دلیل اوکراین می‌گوید تاکتیک‌های مسکو ممکن است تغییر کنند.

 ویدیوهای منتشرشده از اصابت این موشک اوکراینی به ساختمانی در شهر ماکییوکا، در شرق دونتسک، پنج جرثقیل و نیروهای امدادگر را نشان می‌دهد که تکه‌های بزرگ بتن را از آوار به‌جامانده جدا می‌کنند.

 بر اساس بیانیه وزارت دفاع روسیه، در این حمله که ظاهرا آخر هفته گذشته رخ داد، نیروهای اوکراینی از یک سیستم پرتاب چندگانه هیمارس (HIMARS) که ایالات متحده به این کشور ارائه داده است، استفاده و موشک شلیک کرده‌اند.

این بیانیه به جزئیات بیشتری اشاره نکرد اما گزارش‌های تاییدنشده دیگر تعداد کشته‌شدگان را بسیار بیشتر ارزیابی می‌کنند. اداره ارتباطات راهبردی نیروهای مسلح اوکراین روز یکشنبه مدعی شد که حدود ۴۰۰ سرباز روس در ساختمان مدرسه‌ای در ماکییوکا کشته و حدود ۳۰۰ تن زخمی شده‌اند. گزارش‌های تاییدنشده در رسانه‌های روسی‌زبان حاکی از آن است که قربانیان نیروهای ذخیره بسیج روسیه بودند.

این یکی از مرگبارترین حملات اوکراین به نیروهای کرملین از زمان آغاز جنگ در بیش از ۱۰ ماه گذشته محسوب می‌شود. چنین حمله‌ مرگباری در داخل روسیه انتقادهایی جدید به نحوه جنگ را برانگیخت.

در حالی که درگیری‌ها بسیار طولانی‌تر از آن چیزی شد که کرملین پیش‌بینی می‌کرد، گرفتار شدن در یک جنگ فرسایشی در بحبوحه یک ضدحمله اوکراینی با پشتیبانی تسلیحات غربی ممکن است ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، را به بررسی راه‌هایی برای شدت بخشیدن به این عملیات جنگی  سوق دهد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، اواخر وقت سه‌شنبه در یک سخنرانی ویدیویی، گفت که کشورش باید دفاع خود در برابر «برنامه‌های روسیه برای حمله جدید» را تقویت کند. او تاکید کرد: «تردیدی وجود ندارد که روسیه تمام تلاش خود را برای برگرداندن وضعیت میدان نبرد یا حداقل به تاخیر انداختن شکستش به کار خواهد بست. ما باید برای این شرایط کاملا آماده باشیم.»

زلنسکی یک روز قبل از آن، در اظهاراتی مدعی شد که کرملین قصد دارد استفاده از پهپادهای انفجاری ساخت ایران را افزایش دهد. او دوشنبه‌شب گفته بود: «اطلاعاتی داریم مبنی بر اینکه روسیه در حال برنامه‌ریزی یک حمله طولانی‌مدت به وسیله پهپادهای شاهد است. هدف آن‌ها شکستن مقاومت اوکراین با تحت فشار قرار دادن مردم، نیروی دفاع هوایی و زیرساخت‌های انرژی ما است.»

او تاکید کرد که برای ارتش روسیه، پهپادهای انفجاری سلاحی ارزان‌قیمت محسوب می‌شوند که در عین حال، در دشمن ترس به وجود می‌آورند.

این پیش‌بینی زلنسکی در شرایطی است که ایالات متحده و متحدانش بر سر نقش تهران در تهیه پهپاد برای مسکو، با حمهوری اسلامی درگیر شده‌اند.

به گفته کارشناسان، اتکای بیشتر پوتین به پهپادهای موجود ممکن است به او در دستیابی به اهدافش کمک نکند زیرا اوکراین ادعا می‌کند که درصد موفقیتش در ساقط کردن این سلاح‌ها بالا است. با این حال بخشی از هدف استفاده از پهپادها، فرسودن پدافند هوایی اوکراین است.

زلنسکی تاکید کرد: «در دو روز اول سال جدید که با حملات بی‌امان شبانه هواپیماهای بدون‌سرنشین به شهرهای اوکراین و زیرساخت‌های انرژی همراه بود، نیروهای ما توانستند بیش از ۸۰ پهپاد ساخت ایران را سرنگون کنند.»

یوری ایحنات، سخنگوی نیروی هوایی اوکراین، نیز روز سه‌شنبه در یک مصاحبه تلویزیونی مدعی شد که نیروهای مسلح اوکراین از سپتامبر ۲۰۲۲ تاکنون تقریبا ۵۰۰ پهپاد را سرنگون کرده‌اند.