بلا حدید از درد تلخ «افسردگی» می‌گوید

مدل ۲۳ ساله فلسطینی‌تبار از چالش‌های خود با اختلال روانی گفت

بلا حدید:«پیش می‌آمد که هر روز صبح گریه کنم، در وقت استراحت نهار گریه کنم، قبل از رفتن به خواب گریه کنم»Angela Weiss / AFP

بلا حدید اخیرا بی‌پرده از تقلاهای خود در زمینه بهداشت روانی و فشارهای مدل بودن سخن گفت.

این جوان ۲۳ ساله روز جمعه در جشنواره مد مجله «ووگ» در پاریس صحبت می‌کرد و در آن‌جا از همه چیز گفت: از سختی‌های کار کردن با عکاسان معروف تا نظرش راجع به نمایش مد شرکت «ویکتوریا سیکرتز.»

خانم حدید در صحبت‌هایش اعتراف کرد که در پرتوی موفقیت حرفه‌ای‌اش تقلاهایی در زمینه اختلال روانی خود داشته است.

این مدل گفت پیش آمده که «هر روز صبح» گریه کند و اغلب به این خاطر که به‌رغم «زندگی بی‌نظیر» خود همچنان از افسردگی رنج می‌برد احساس گناه می‌کرده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بلا توضیح داد: «تا مدتی اصلا نمی‌خواستم در این مورد حرفی بزنم و در چند سال گذشته تجربیات بسیاری در زمینه سلامتی‌ام داشته‌ام.»

او افزود: «احساس گناه می‌کنم که امکان دارد زندگی بی‌نظیری داشته باشم اما با این حال افسرده هستم. با عقل جور در نمی‌آید.»

او گفت: «پیش می‌آمد که هر روز صبح گریه کنم، در وقت استراحت نهار گریه کنم، قبل از رفتن به خواب گریه کنم. مدتی بود که از نظر عاطفی اصلا توازن نداشتم و در عین حال چهار ماه تمام در سن ۱۸ سالگی روزی ۱۴ ساعت کار می‌کردم. به نظرم فقط می‌خواستم کمی نفس بکشم. و همین بود که سقوطم شروع شد.»

این سوپرمدل گفت دنبال‌کنندگانش در رسانه‌های اجتماعی باید بدانند که نوری در آخر تونل پیدا می‌شود.

 

او گفت: «امیدوارم بتوانم به سهم خودم هر کمکی که می‌توانم انجام دهم.»

بلا حدید افزود: «به نظرم اگر راجع به موضوعی مثل بهداشت روانی صحبت نکنم به خودم بد کرده‌ام چون در پنج سال گذشته شدیدا با این مساله درگیر بوده‌ام. حالا رسیدم به این‌جا و وضعم خوب است اما خیلی طول کشید.»

بلا قبلا سه بار در نمایش مدِ «ویکتوریا سیکرتز» شرکت کرده است. او برای اولین بار برملا کرد که ماه سپتامبر که برای نمایش مدِ «سوج ایکس فنتیِ» ریهانا در هفته مد نیویورک لباس زیر پوشید و کنار مدل‌هایی از تمام سنین و شکل‌ها و نژادها راه رفت، احساس خوبی داشت.

او که برای آن نمایش مد، مجموعه لباس زیری به رنگ زرد روشن پوشیده بود گفت: «ریهانا محشر است. اولین بار بود که هنگام شوی مد واقعا احساس سکسی بودن می‌کردم.»

او گفت: «اولین بار بود که در نمایش مد «فنتی» شرکت می‌کردم. قبلا هم خیلی نمایش مد با لباس زیر داشتم اما هیچ‌وقت پیش نمی‌آمد که در حالی که در آن لباس زیر تنم است و روی پیستِ مد راه می‌روم اینقدر احساس قدرت کنم.»

بلا حدید ماه پیش در پستی در اینستاگرام از تقلاهای خود با بهداشت روانی گفت و از هوادارانش بخاطر تبریک تولدش تشکر کرد.

او نوشت: «می‌خواهم اضافه کنم که هر چه در اینترنت یا رسانه‌های اجتماعی می‌بینید همیشه آن‌طور که به نظر می‌آید نیست. وقتی در زندگی واقعی غمگین هستیم آن خوشحالی‌ای که در اینترنت درست می‌کنیم بی‌معنی است اما بعضی مواقع راحت‌تر است که آدم درون غم خود زندگی کند و حرفی از آن نزند.»

این مدل از هوادارانش خواست از خود مراقبت کنند و وقتی نیازمند کمک هستند از دریافت آن نپرهیزند.

او در پایان نوشت: «وقتی آدم احساس می‌کند کل دنیا دارد روی سرش خراب می‌شود، باید از کسی کمک بگیرد… مجبور نیستیم به تنهایی با وضعیت روانی‌مان سر کنیم.»

 

«دیروز روز آگاهی از بهداشت روانی بود. تقلایی که می‌دانم بیشتر ما در گذشته با آن سر کرده‌ایم و یا در حال حاضر می‌کنیم. و اگر هم این‌طور نباشد حتما کسی را می‌شناسید که چنین تقلایی دارد… من چند سالی است با این موضوع دست و پنجه نرم می‌کنم اما بالاخره به جایی رسیده‌ام که به اندازه گذشته تحت تاثیرش نیستم. هنوز هم بعضی روزها بد هستند و بعضی روزها خوب اما قدردانم و به خودم افتخار می‌کنم که امروز که دارم وارد بیست و سومین سال زندگی‌ام می‌شوم به این‌جا رسید‌ه‌ام. با این وجود می‌خواهم اضافه کنم که هر چه در اینترنت یا رسانه‌های اجتماعی می‌بینید همیشه آن‌طور که به نظر می‌آید نیست. وقتی در زندگی واقعی غمگین هستیم آن خوشحالی‌ای که در اینترنت درست می‌کنیم بی‌معنی است اما بعضی مواقع راحت‌تر است که آدم درون غم خود زندگی کند و حرفی از آن نزند. اگر بخاطر نزدیک‌ترین آدم‌هایم نبود من هم احتمالا هنوز در همان حال و روز می‌بودم و به همین خاطر هم که شده همیشه ازشان قدردانم… نگذارید چیزهایی که در اینترنت می‌بینید رویتان فشار بیاورد… اگر نمی‌خواهید از تختخواب بیایید بیرون، نیایید. اگر می‌خواهید برنامه‌ای که داشتید لغو کنید، همین کار را بکنید.»

«با خودتان مهربان باشید، از خودتان حفاظت کنید و من یاد گرفته‌ام که آدم باید قدردان انرژی‌ای که دارد باشد. وقتی آدم احساس می‌کند کل دنیا دارد روی سرش خراب می‌شود، باید از کسی کمک بگیرد… مجبور نیستیم به تنهایی با وضعیت روانی‌مان سر کنیم. باید عشق را گسترش دهیم و در خانه‌هایمان را به روی عشق باز کنیم. مهربان باشید! با مردم اطراف‌تان! با غریبه‌ها! با همه! آگاه باشید! لحظاتی که داریم یگانه‌اند و هرگز تقلا و درد دیگری را نمی‌دانیم تا زمانی که خودمان را جای آن‌ها بگذاریم. پس تماس بگیرید و بپرسید. همه ما محتاج عشق و حمایتیم و اگر بتوانید کسی باشید که برای کسی شادی یا آرامشی بیاورد که خودشان نمی‌توانند در خودشان پیدا کنند، لطفا چنین فردی باشید… هیچ‌وقت نمی‌دانید حرف‌های شما یا فقط یک لبخند چقدر می‌تواند باعث تغییر در روزِ کسی دیگری و یا حتی خودتان بشود. اگر دارید این حرف‌ها را می‌خوانید و فکر می‌کنید نوری در آخر تونل نیست… بدانید که هست… و من می‌بینم‌تان! شما قوی هستید، همین‌طور که هستید خوبید و لایقید خوشحال و خوش‌وقت باشید!! می‌خواهم همین حالا برای خودم یک شعار جدید صبحگاهی بنویسم و شما هم همین کار را بکنید!»

«همه‌تان را خیلی دوست داریم! یک بغل بزرگ مجازی برای همه‌تان!»

© The Independent

بیشتر از زندگی