بیانیه ۱۳ زندانی سیاسی در اعتراض به اعدام محسن شکاری: شعله‌های نفرت دامنتان را می‌گیرد

جعفر پناهی، مصطفی تاجزاده، محمد رسول‌اف، رسول بداقی، محمد حبیبی، امیرسالار داوودی و سعید مدنی از جمله امضا کنندگان این بیانیه هستند

سیزده زندانی سیاسی در اعتراض به اجرای حکم اعدام محسن شکاری، جوان ۲۳ ساله‌ای که روز پنجشنبه هفدهم آذر به دار آویخته شد، بیانیه‌ای صادر کردند.

این بیانیه به امضای چهره‌های سرشناسی که در زندان اوین محبوس‌اند، ازجمله جعفر پناهی، مصطفی تاجزاده، محمد رسول‌اف، رسول بداقی، محمد حبیبی، امیرسالار داوودی، حسین رزاق، سعید مدنی، حسن سعیدی، رضا شهابی، اکبر نعیمی، مهدی محمودیان و علیرضا فرشی رسیده است.

این زندانیان سیاسی در بیانیه خود خواستار توقف سیاست‌ها و رفتارهای خشونت‌آمیز، به‌ویژه صدور و اجرای احکام اعدام شدند و خطاب به سران جمهوری اسلامی نوشتند: «بدانید شعله‌های خشونت و نفرتی که به پا کرده‌اید، دامنتان را خواهد گرفت. به بند می‌کشید و نیاموخته‌اید که بند، زندانی را خاموش نمی‌کند. می‌کشید و گمان می‌کنید چوبه دار صحنه اقتدار شماست، اما اعدام هر معترض نمایش استیصال و درماندگی‌تان و موجب ایستادگی و قوام بیشتر معترضان است. گویی نیاموخته‌اید که هرکس انسانی را به ناحق به قتل برساند، جامعه‌ای را به قتل رسانده است.»

در بخش دیگری از بیانیه این فعالان مدنی و سیاسی آمده است: «اعدام جوان ۲۳ ساله، زنده‌یاد محسن شکاری، نشانه اوج بی‌خردی و بی‌تدبیری است. در حالی‌ که خیزش اعتراضی کنونی راهش را در بستری از امید، زندگی، صلح، دوستی، آرامش و خشونت‌ پرهیزی جست‌وجو می‌کند، نباید پاسخ آن‌ها با بازداشت، زندان و اعدام داده شود. حاکمان گمان نبرند با تشدید خشونت و سیاست مشت آهنین، می‌توان به ساحل امن و آرامش رسید و بر کرسی قدرت باقی ماند. مگر اعدام، حبس و محرومیت، مانع از خیزش‌های متعدد پیشین و امروز شده است که تصور می‌شود قتل و اعدام معترضان جوان، آن‌ها را از ادامه تلاش برای ساختن زندگی بهتر و ایرانی آباد و آزاد باز خواهد داشت؟»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این افراد تاکید کردند که «فارغ از هر تعلق سیاسی و فکری»، ترویج و تشویق خشونت را محکوم می‌کنند و «در کنار همه علاقه‌مندان توسعه، آزادی، دموکراسی و عدالت در ایران» برای توقف چرخه خشونت حکومت تلاش خواهند کرد. 

پیش از این نیز فعالان سیاسی محبوس در زندان رجایی‌شهر کرج بیانیه دیگری در محکومیت اعدام محسن شکاری منتشر کرده بودند. آن‌ها ضمن افشاگری درباره آنچه در این زندان‌ می‌گذرد، خواستار اقدام فوری کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل شدند.

زندانیان سیاسی رجایی‌شهر خطاب به مجامع بین‌المللی تاکید کردند که «جمهوری اسلامی بیش از ۴۳ سال، با کشتار دسته‌جمعی، اعدام، شکنجه، ترور و فساد تمام‌عیار در برابر چشمان نهادهای نظارتی و مسئول بین‌المللی، به حکومت کاملا استبدادی و تحمیلی خود بر ایران ادامه داده است».

ابوالفضل قدیانی: هنوز عطش خونریزی مستبد فرو ننشسته است

در همین حال، ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی نیز در بیانیه جداگانه‌‌ای اعدام محسن شکاری را محکوم کرد.

او با اعتراض به اجرای چنین حکمی علیه جوانی که «بی‌جرم و بی‌جنایت اسیر شکنجه‌گران نظام فاسد جمهوری اسلامی» شد، افزود «این اقدام‌های جنایت‌بار، خشم و انزجار ملت را بیش از پیش علیه علی خامنه‌ای برمی‌انگیزد و عزم ملت را در سرنگونی او و نظامش راسخ‌تر می‌کند».

ابوالفضل قدیانی در بخشی از بیانیه‌اش، رهبر جمهوری اسلامی را «جبار تمامیت‌خواه ایران» و همچنین «خودکامه قدرت پرست و خونریز ایران» نام داد و تاکید کرد: «او باید بداند که ملت ایران را با اعدام و بگیر و ببند معترضان نمی‌تواند مرعوب کند و تشت رسوایی‌ استراتژی النصر بالرعبِ او از بام افتاده و مدت مدیدی است که نتیجه معکوس برایش به ارمغان می‌آورد.»

در بخشی از بیانیه این فعال سیاسی، با «قتل» خواندن اعدام محسن شکاری آمده است: «او یک هفته پس از اعتراضات، دستگیر و با شتاب‌زدگی تمام در یک محاکمه نمایشی فرمایشی با اتهام محاربه بدون داشتن وکیل تعیینی محکوم به اعدام شد و با ‌سرعت حیرت‌آوری این حکم ننگین ضد بشری به منظور ایجاد رعب و وحشت در میان معترضان یعنی ملت ایران اجرا شد. تاکنون حدود ۵۰۰ تن از معترضان بی‌گناه به دستور مستبد خودپرست به شهادت رسیده‌اند که حدود ۶۰ تن از آنان کودکان معصوم‌اند که یکی از فاجعه‌بارترین آنان قتل کودک ۹ ساله، کیان پیر‌فلک عزیز است؛ اما هنوز عطش خونریزی مستبد فرو ننشسته است.»