شاید آزمایش خون به تشخیص سرطان پستان کمک کند

پژوهشگران موفق شدند وجود یاخته‌های سرطان پستان را در خون تشخیص دهند

Getty

پژوهشگران موفق شدند وجود یاخته‌های سرطان پستان را در خون تشخیص دهند. این موفقیت می‌تواند سرآغاز پیدایش راه‌های جدیدی برای تشخیص این بیماری باشد.

این مطالعه جدید نشان داده می‌توان از روی نمونه خون زنان  به سرطان پستان در آنان پی برد. اما متخصص‌هایی که در این مطالعه مشارکت نداشته‌اند، می‌گویند باید در مورد نتایج آن با احتیاط اظهار نظر کرد و برای خلق روشی که در تشخیص زودهنگام سرطان موفق باشد باید مطالعات بیشتری انجام داد.

قرار است این مطالعه را در همایش مؤسسه ملی سرطان‌پژوهی در گلاسگو ارائه کنند. در این پژوهش با استفاده از واکنشی که نظام ایمنی خودِ بدن به یاخته‌های سرطانی موجود در خون نشان می‌دهد این بیماری را تشخیص می‌دهند.

یاخته‌های سرطانی پروتئینی به نام پادگن تولید می‌کنند که بدن را تحریک به تولید پادتن علیه این یاخته‌ها می‌کند. پژوهشگران دانشگاه ناتینگهام از ۱۸۰ نفر آزمایش خون گرفتند و با استفاده از حضور این پادتن در نمونه‌ها دریافتند ۹۰ نفر به سرطان پستان مبتلا هستند.

دانیه الفتانی دانشجوی دکترایی که قرار است این مطالعه را ارائه دهد گفت: «باید این آزمون را توسعه دهیم و صحت آن را بیشتر محک بزنیم.

اما این نتایج امیدوارکننده‌ است و نشان می‌دهد که می‌شود برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان نشانه‌ای پیدا کرد.

اگر دقت این روش را بیشتر کنیم می‌توانیم با یک آزمایش ساده خون زودتر و بهتر این بیماری را تشخیص دهیم.»

اما در بهترین حالت دانشمندان فقط در مورد ۳۷ درصد از نمونه‌های سرطانی وجود سرطان را درست تشخیص داده بودند و این باعث شده سایر دانشمندان هشدار دهند که استفاده از آزمایش خون برای تشخیص این بیماری هنوز در حد یک آرزو است.

پل فاروآ استاد همه‌گیرشناسی سرطان در دانشگاه کمبریج گفت در این مطالعه درصدِ نتایج مثبت آنقدر کم بوده که نمی‌توان این آزمایش را راهی برای تشخیص سرطان دانست.  

لارنس یانگ استاد غده‌شناسی مولکولی در دانشگاه واریک افزود: «این پژوهش امیدوارکننده است اما هنوز خیلی زود است که بخواهیم ادعا کنیم می‌شود از آزمایش خون برای غربالگری تشخیص زودهنگام سرطان پستان استفاده کرد. باید بیشتر در این زمینه کار کرد تا بتوان سرطان‌ را مؤثرتر و دقیق‌تر تشخیص داد.»

پژوهشگران اکنون مشغول آزمایش نمونه‌هایی از ۸۰۰ بیمارند تا دقت نتایج را بیشتر کنند و امیدوارند تا چهار یا پنج سال دیگر بتوانند به راهی برای تشخیص سرطان برسند.

در اسکاتلند نیز صحت آزمایش مشابهی برای سرطان ریه به روش آزمایش کنترل‌شده تصادفی در دست سنجش است و در آن  ۱۲ هزار فرد سیگاری شرکت دارند.

این نوشته برگردان فارسی از مقالات منتشر شده دیگری است و منعکس کننده دیدگاه سردبیری روزنامه ایندیپندنت فارسی نمی باشد.

www.independent.co.uk/news/health

© The Independent

بیشتر از زندگی