سازمان ملل: کشتار و بازداشت کودکان در ایران باید خاتمه یابد

دست‌کم ۲۳ کودک کشته‌شده‌اند که یکی از آنها پسر ۱۱ ساله‌ای است که با گلوله جنگی به قتل رسیده است

خانواده کودکان کشته شده تحت فشار نیروهای سرکوبگر قرار دارند تا بگویند فرزندشان «خودکشی» کرده است-۱۵۰۰ تصویر

کمیته حقوق کودکان سازمان ملل در پنجمین هفته خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی با اشاره به کشته شدن دست‌کم ۲۳ کودک در جریان سرکوب اعتراض‌های مردمی، کشتار کودکان را محکوم کرد و خواستار خاتمه یافتن کشتار و بازداشت کودکان در ایران شد.

در بیانیه کمیته حقوق کودکان سازمان ملل تاکید شده است که صدها کودک دیگر زخمی‌ شده‌اند یا در بازداشت به‌سر می‌برند و شکنجه شده‌اند.

این کمیته از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است همه اشکال خشونت علیه کودکان که نقض فاحش حقوق آنها شامل اعتراض مسالمت‌آمیز است را متوقف کنند.

دانش‌آموزان یکی از اصلی‌ترین بخش‌های خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی به‌شمار می‌روند. آنها در این روزها در مدرسه و خیابان علیه جمهوری اسلامی و دیکتاتوری شعار می‌دهند و دختران دانش‌آموز با از سربرداشتن مقنعه‌ها، آزادی و کرامت انسانی را مطالبه می‌کنند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

نیروهای سرکوبگر جمهوری اسلامی نیز پس از حمله به معترضان و کشتار و بازداشت بزرگسالان و دانشجویان، اکنون دانش‌آموزان را هدف گرفته است. نیروهای سرکوبگر وارد مدارس می‌شوند و دانش‌آموزان را تهدید و ضرب‌و‌شتم می‌کنند. در جریان این سرکوب خشن دست‌کم ۲۳ کودک کشته شده‌اند از جمله یک دانش‌آموز دختر در اردبیل که جمهوری اسلامی با تکرار الگوی اعتراف اجباری گرفتن از خانواده او، مدعی شد به دلیل بیماری زمینه‌ای «فوت» کرده است.

همچنین مقامات جمهوری اسلامی تایید کرده‌اند که دانش‌آموزان بازداشتی را به مراکز «اصلاح روانی» انتقال داده‌اند.

کمیته حقوق کودکان سازمان ملل در بیانیه خود به شلیک به کودکان و ضرب‌و‌شتم آنها اشاره شده و آمده است که در بین کودکان کشته‌ شده یک پسر ۱۱ ساله است که با گلوله جنگی کشته شده است.

به گزارش این کمیته حقوق بشری سازمان ملل، خانواده کودکان کشته شده تحت فشار نیروهای سرکوبگر قرار دارند تا بگویند فرزندشان «خودکشی» کرده است.

این گزارش می‌افزاید که برخی کودکان بازداشت شده در بازداشتگاه‌های بزرگسالان نگهداری می‌شوند و شکنجه می‌شوند.

بخش دیگری از این گزارش به اعزام کودکان بازداشت شده به مراکزی اشاره شده است که مقامات جمهوری اسلامی آن را مراکز روانی برای «اصلاح رفتار» کودکان توصیف کرده‌اند.

مشابه آنچه که حزب کمونیست چین علیه اویغورها در سین‌کیانگ انجام می‌دهد و یا الگوی رفتاری جمهوری اسلامی برای تحت فشار قرار دادن زندانیان سیاسی از طریق اعزام آنها به بیمارستان‌های محل نگهداری بیماران دچار اختلال روانی.

کمیته حقوق کودکان سازمان ملل از جمهوری اسلامی خواسته است که به تعهدات خود درباره رعایت حقوق کودکان عمل کند.

کمیته حقوق کودکان سازمان ملل همچنین خواستار تحقیق مستقل درباره هرگونه نقض جدی حقوق کودکان شده است.