بیماری دیابت با افزایش میزان ابتلا به افسردگی مرتبط است

خطر بیشتر ابتلا به افسردگی با ابتلا به دیابت در سنین پایین را تا حدی می‌توان با فشار بیشتر سایر عوامل خطرناک، ازجمله چاقی و کشیدن سیگار توضیح داد

 تقریبا نیمی از افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع ۲ افسردگی نیز دارند‌ـ Canva

طبق پژوهشی جدید، تقریبا نیمی از افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع ۲ افسردگی نیز دارند.

در این تحقیق که در مجله دیابتولوجیا (Diabetologia) منتشر شد، پرونده پزشکی عمومی ۲۳۰ هزار و ۹۳۲ بیمار بزرگسال بررسی شده است. از این پرونده‌ها، محققان دریافتند که میزان رو به رشد ابتلا به بیماری دیابت نوع ۲ می‌تواند با افزایش میزان افسردگی، به‌ویژه در میان جوانان بالغ، مرتبط باشد.

داده‌های مربوط به سال ۲۰۱۷  نشان داد ۴۳ درصد از افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع ۲، در مقایسه با ۲۹ درصد در یک دهه قبل، افسردگی هم داشتند.

نویسندگان این مطالعه حدس می‌زنند دلیل می‌تواند این باشد که افراد بیشتری در دهه ۲۰ و ۳۰ سالگی به دیابت مبتلا می‌شوند و افراد زیر ۴۰ سال مبتلا به این بیماری، ۵۰ درصد بیشتر از افراد بالای ۵۰ سال در معرض ابتلا به افسردگی‌اند.

نزدیک به پنج میلیون نفر در بریتانیا دیابت دارند که این میزان در ۱۵ سال گذشته دو برابر شده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بر اساس آخرین داده‌های سازمان ملی خدمات سلامت (ان‌اچ‌اس)، ۱۲۲ هزار و ۷۸۰ ‌نفر زیر ۴۰ سال به بیماری دیابت نوع ۲ دچارند، اما میانگین سنی برای تشخیص این بیماری ۵۸ سال است.

پروفسور سنجوی پال، از دانشگاه ملبورن و سرپرست این مطالعه گفت: «یافته‌های ما به‌وضوح پیامدهای ابتلا به بیماری دیابت نوع ۲ در سنین پایین برای سلامت روان و اهمیت تلاش‌ها برای پیشگیری از ابتلا به دیابت در مراحل اولیه زندگی را برجسته می‌کند.»

«خطر بیشتر ابتلا به افسردگی با ابتلا به دیابت در سنین پایین را تا حدی می‌توان با فشار بیشتر سایر عوامل خطرناک، ازجمله چاقی و کشیدن سیگار توضیح داد.»

دکتر فی رایلی، از موسسه خیریه دیابت بریتانیا به تایمز گفت دیابت می‌تواند «آسیب جدی جسمی» ایجاد کند، اما «تاثیر روانی زندگی با این بیماری سرسخت اغلب نادیده گرفته می‌شود».

او افزود: «بسیاری از افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع ۲ مشکلات مربوط به سلامت روان دارند و این مطالعه نشان می‌دهد که افسردگی در افراد مبتلا به این بیماری شایع و در حال افزایش است. این مطالعه همچنین نشان می‌دهد که افراد جوان‌تر مبتلا به بیماری نوع ۲ که اغلب شکل شدیدتری از این بیماری را دارند، در مقایسه با افرادی که در مراحل بعدی زندگی به آن مبتلا می‌شوند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به افسردگی‌ قرار دارند.»

«با توجه به این‌که ابتلا به بیماری دیابت نوع ۲ در حال افزایش است، باید هرچه سریع‌تر پژوهش‌های بیشتری روی راه‌هایی برای کاهش خطر افسردگی در افراد مبتلا به این بیماری متمرکز شود تا اطمینان حاصل شود که آن‌ها حمایت لازم برای داشتن زندگی خوب را دریافت می‌کنند. این تحقیق همچنین یک یادآوری است تا متخصصان مراقبت‌های بهداشتی در مورد نشانه‌های افسردگی در افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع ۲، به‌ویژه در افرادی که در سنین پایین‌تر به آن مبتلا می‌شوند، هوشیار باشند.»

© The Independent