گمانه‌زنی درباره شیوع آبله میمون از مبدا جشنواره همجنس‌گرایان جزایر قناری

جشنواره «ماسپالوماس پراید» که همه‌ساله از ۵ تا ۱۵ مه برگزار می‌شود، ده‌ها هزار بازدیدکننده از سراسر جهان را به خود جذب می‌کند

بخش قابل‌توجهی از موارد اخیر ابتلا به آبله‌ میمون در بریتانیا و اروپا «مردان همجنس‌گرا و دوجنس‌گرا» بوده‌اند - gaypridemaspalomas

شبکه اسکای‌نیوز عربی به نقل از روزنامه بریتانیایی دیلی میل، نوشت که احتمالا جشنواره بزرگ همجنس‌گرایان در جزایر قناری که در آن بیش از ۸۰ هزار نفر شرکت کرده بودند، عامل اصلی شیوع گسترده ویروس آبله‌ میمون در جهان باشد.

روزنامه دیلی میل با بیان اینکه مسئولان بهداشت در جزایر قناری در حال تحقیق در مورد نقش جشنواره «ماسپالوماس پراید» در گسترش انتشار بیماری آبله‌ میمون در جهان‌اند، خاطرنشان کرد که هزاران نفر از بریتانیا و سراسر اروپا در این جشنواره شرکت کرده بودند.

در گزارش روزنامه یادشده، آمده است که شماری از موارد ابتلا به ویروس آبله‌ میمون در کشورهای اسپانیا، ایتالیا، فرانسه، آلمان و آمریکا افرادی‌اند که در این مراسم حضور داشته‌اند.

جشنواره «ماسپالوماس پراید» که همه‌ساله از ۵ تا ۱۵ مه برگزار می‌شود، ده‌ها هزار بازدیدکننده از سراسر جهان را به خود جذب می‌کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بر اساس این فرضیه که هنوز در حال بررسی است، گمان می‌رود شرکت‌کنندگان این جشنواره پس از بازگشت به کشورهای خود، ویروس آبله‌ میمون را منتقل و آن را بین مردم پخش کرده‌ باشند. در همین حال، یک منبع بهداشتی به روزنامه اسپانیایی ال‌پاییس، گفت که از حدود ۳۰ نفری که ابتلای آن‌ها به بیماری آبله‌ میمون در مادرید تشخیص داده شده است، اغلب آن‌ها در جشنواره ماسپالوماس پراید در جزایر قناری حضور داشته‌اند.

از سوی دیگر و در حالی‌ که انتشار سریع ویروس آبله‌ میمون سازمان بهداشت جهانی را نگران کرده است، خبرگزاری رویترز در گزارش ویژه‌ای فاش کرد که برخی از افراد مبتلا به بیماری آبله‌ میمون و نه همه آن‌ها، مردان همجنس‌گرا بوده‌اند.

سازمان امنیت سلامت بریتانیا نیز اعلام کرد که بخش قابل‌توجهی از موارد اخیر ابتلا به آبله‌ میمون در بریتانیا و اروپا «مردان همجنس‌گرا و دوجنس‌گرا» بوده‌اند.

در همین حال، مقام‌‌های سازمان بهداشت جهانی ابراز نگرانی کردند که با توجه به تجمع مردم برای حضور در جشنواره‌ها، مهمانی‌ها و تعطیلات در طول ماه‌های تابستان آینده در اروپا و سایر مناطق، ممکن است شمار افراد مبتلا به بیماری آبله‌ میمون بیش از پیش افزایش یابد.

متخصصان بیماری‌های عفونی و واگیردار می‌گویند این بیماری که نخست در سال ۱۹۵۸ در میمون‌ها کشف شد، می‌تواند از طریق تماس فیزیکی نزدیک و همچنین رابطه جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل شود. نخستین مورد انسانی آبله‌ میمون در سال ۱۹۷۰ در جمهوری دموکراتیک کنگو کشف شد و از آن زمان به بعد، موارد دیگری از این بیماری در سایر کشورهای آفریقای مرکزی و غربی در انسان‌ها گزارش شد.

بیشتر از جهان