راهکار ایران و روسیه برای دور زدن تحریم‌ها: سیستم مالی «میر»

جمهوری اسلامی قصد دارد به کشورهایی که از کارت‌های نقدی و اعتباری «میر» استفاده می‌کنند، بپیوندد

در سال ۲۰۱۴، پس از الحاق کریمه به روسیه، سیستم کارت ملی پرداخت (NPCS) و اپراتور کارت‌های «میر» ایجاد شد- AFP

در پی اعمال تحریم‌های مالی بین‌المللی علیه روسیه، کارت‌های نقدی و اعتباری ویزا و مسترکارت‌هایی که بانک‌های روسیه صادر کرده است، دیگر در خارج از این کشور کار نمی‌کنند. در همین حال، سیستم پرداخت «میر» (MIR) روسیه در حال تبدیل شدن به سیستم اصلی پرداخت داخلی است. در همین راستا، کاظم جلالی، سفیر ایران در مسکو، می‌گوید که ایران و روسیه در حال رایزنی برای به رسمیت شناختن کارت‌های سیستم مالی «میر»ند.

به نوشته فارس، بیش از ۵۰ درصد مردم روسیه حداقل یک کارت بانکی «میر» دارند و بیش از ۲۵ درصد تراکنش‌های مالی این کشور از طریق این سامانه انجام می‌شود.

از ۱۰ مارس، پرداخت با ویزاکارت‌ و مسترکارت که بانک‌های روسی صادر کرده‌ بودند (حتی آن‌هایی که تحت تحریم‌های اخیر قرار نگرفته‌اند) امکان‌پذیر نبود. این کارت‌ها در سیستم‌های پرداخت موبایلی «اپل پی» (Apple Pay)، «سامسونگ پی» (Samsung Pay)  و «گوگل پی» (Google Pay) نیز پذیرفته نشدند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

 البته در داخل روسیه، دارندگان ویزاکارت‌ و مسترکارت تا پایان تاریخ انقضای کارت‌ها همچنان به حساب و تراکنش‌های مالی خود دسترسی خواهند داشت (برخی از بانک‌ها آن را برای چندین سال تمدید یا حتی کارت‌ها را نامحدود کرده‌اند). این تراکنش‌ها در سامانه کارت پرداخت ملی پردازش می‌شوند و از این رو تحریم نمی شوند. پس از توقف کار کارت‌ها، بانک به طور خودکار کارت جدیدی را بر اساس سیستم پرداخت «میر» صادر می‌کند.

سیستم پرداخت «میر» چیست؟

در سال ۲۰۱۴، پس از الحاق کریمه به روسیه، سیستم کارت ملی پرداخت (NPCS) و اپراتور کارت‌های «میر» ایجاد شد. کلمه «میر» به معنای «جهان» یا «صلح» است که به منظور برقراری تراکنش‌های مالی در صورت قطع ارتباط کارت‌ها با سیستم‌های پرداخت بین‌المللی ایجاد شد.

سازمان‌های مالی روسیه از همان زمان کنار گذاشتن تدریجی پرداخت با ویزاکارت‌ و مسترکارت را شروع کردند و پرداخت حقوق بازنشستگی، مزایای اجتماعی و حقوق کارکنان سازمان‌های بودجه‌ای به سیستم پرداخت «میر» منتقل شد. بر این اساس، در تابستان ۲۰۲۱، بیش از ۵۰ درصد از روس‌ها حداقل یک کارت «میر» داشتند. تا پایان سه ماهه سوم سال۲۰۲۱، این سیستم ۲۵.۲ درصد از کل پرداخت‌های روسیه را به خود اختصاص داد و در مجموع ۱۱۲ میلیون کارت صادر شد.

از کارت‌های بانکی «میر» کجا می‌توان استفاده کرد؟

روس‌ها می‌توانند از کارت‌های بانکی «میر» در خارج از کشور خود، در کشورهایی که آن‌ را پذیرفته‌اند، استفاده کنند. در حال حاضر ۱۰ کشور ترکیه، ویتنام، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، اوستیای جنوبی و آبخازیا این کارت را می‌پذیرند.

آیا یک خارجی می‌تواند کارت «میر» بگیرد؟

 برای خارجی‌ها، محدودیت برای دریافت ویزاکارت‌ و مسترکارت به این معنی است که با کارت‌هایی که این سامانه‌ها در روسیه صادر کرده‌اند، امکان پرداخت در خارج از این کشور را ندارند. خارجی‌ها می‌توانند برای پرداخت در روسیه کارت نقدی «میر» دریافت کنند.  

حالا به نظر می‌رسد ایران نیز قصد دارد به فهرست کشورهایی که از کارت «میر» استفاده می‌کنند، بپیوندد. مشخص نیست با توجه به تحریم‌های بین‌المللی، این روش تا چه حد می‌تواند امکان تجارت خارجی را برای شهروندان ایران و روسیه فراهم کند.

بیشتر از اقتصاد