نماینده مجلس: مهدی مهدوی‌کیا آتو دست دشمنان داد و باید پاسخگو باشد

حضور مهدی مهدوی‌کیا در مسابقه‌ای با حضور سرمربی اسرائیلی در رسانه‌های حکومتی جنجال آفریده است 

حضور افتخاری مهدی مهدوی‌کیا، سرمربی تیم ملی امید ایران، در تیم ستارگان عرب برای او حاشیه‌های بسیاری به همراه داشت - نسیم آنلاین

حضور افتخاری مهدی‌ مهدوی‌کیا در تیم ستارگان عرب و بازی در مقابل تیم منتخب جهان که سرمربی آن فردی اسرائیلی بود، با واکنش‌ نماینده مجلس شورای اسلامی روبه‌رو شد. اسماعیل حسین‌زهی، با طرح این ادعا که مهدوی‌کیا با حضور خود در این بازی «آتو دست دشمنان» داده است، گفت سرمربی تیم ملی امید ایران باید پاسخگو باشد. 

به مناسبت ورود «جام ملت‌های عرب» به تقویم فیفا بازی دوستانه‌ای میان ستارگان فوتبالی عرب و ستارگان جهان در کشور قطر برگزار شد. مهدی مهدوی‌کیا ستاره سابق تیم ملی ایران و سرمربی فعلی تیم ملی امید نیز به عنوان عضو افتخاری در تیم ستارگان عرب حضور داشت درحالی‌که سرمربی تیم مقابل یعنی ستارگان جهان «آورام گرانت» اسرائیلی بود. 

اسماعیل‌ حسین‌زهی، نماینده مجلس، در واکنش به حضور مهدوی‌کیا در تیم ستارگان عرب مقابل تیم منتخب جهان با سرمربیگری آورام گرانت به خبرگزاری فارس گفت: «این مسابقه غیررسمی بوده و انتظار داشتیم مهدی مهدوی‌کیا در این بازی شرکت نمی‌کرد چون به رسمیت نشناختن اسرائیل از آرمان‌های ملت بزرگ ما است.» 

او با بیان اینکه مهدوی‌کیا در اروپا بازی کرده است و باید شرایط را درک می‌کرد، گفت: «جوانان ما او را الگوی خودشان می‌دانند. وقتی اعتقادی به این رژیم نداریم و این کشور تنها متخاصم جهان است که فلسطین را غصب کرده، نباید آتو به دست دشمنان می‌داد.» 

حسین‌زهی در ادامه خواستار پاسخگویی مهدوی‌کیا شد و دستگاه‌های مسئول خواست به این مسئله ورود کنند.  

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

حضور افتخاری سرمربی تیم ملی امید ایران در تیم ستارگان عرب برای او حاشیه‌های دیگری نیز به همراه داشت. پس از اعلام خبر بازی او در این تیم، رسانه‌های حکومتی ایران در ابتدا به حضور او در تیم ستارگان عرب اعتراض کردند و این در حالی بود که غیر مهدوی‌کیا افراد دیگری از جمله اینفانتینو نیز با ملیت غیرعرب در این تیم حضور داشتند. 

دردسر بعدی نقش بستن پرچم کشورهای عرب و جهان بر روی پیراهن بازیکنان دو تیم بود که در میان آن‌ها پرچم کشور اسرائیل هم به چشم می‌خورد. برخی بازیکنان عرب، پیش از شروع بازی و هنگام گرفتن عکس دسته‌جمعی، پرچم اسرائیل را خط‌ زدند اما مهدوی‌کیا این کار را نکرد و با اعتراض شدید رسانه‌های حکومتی ایران مواجه شد. 

خبرگزاری‌های فارس، تسنیم، تابناک ورزشی و مشرق روز دوشنبه ۲۹ آذر با انتشار مطالبی درباره سرمربی تیم ملی ایران، پرونده‌سازی علیه او را آغاز کردند و خواستار برخورد با او شدند. 

ورزشکاران ایرانی در میدان‌های بین‌المللی با ممنوعیت حضور در مقابل حریفان اسرائیلی مواجه‌اند. این موضوع تاکنون بارها به شکست خودخواسته قهرمان‌های ورزشی ایران در رقابت‌های جهانی منجر شده است. برخی ورزشکاران نیز همچون سعید ملایی، پس از ممنوعیت حضور در مقابل حریف اسرائیلی، ایران را ترک کردند و با پرچم کشورهای دیگر در مسابقه‌های ورزشی حاضر شدند. 

در سال ۲۰۱۷ نیز علیرضا کریمی، ملی‌پوش تیم ملی کشتی در مسابقه‌های قهرمانی جهان در حالی که از حریف روسی خود جلو بود، به خاطر مواجه نشدن با حریف اسرائیلی در مرحله بعد، به دستور مربی‌ بازی را واگذار کرد. کاربران شبکه‌های اجتماعی با هشتگ «باید ببازی» به این موضوع واکنش نشان دادند.

در تابستان سال جاری هم امید احمدی‌صفا، ملی‌پوش بوکس ایران، به دلیل عکس گرفتن با ورزشکار اسرائیلی و تهدید مقام‌های امنیتی مجبور به فرار و پناهندگی در آلمان شد.