اسرائیل خواستار توقف مذاکرات وین به دلیل «باج‌خواهی هسته‌ای» ایران شد

نفتالی بنت این درخواست را در گفت‌وگویی تلفنی با آنتونی بلینکن مطرح کرد

نفتالی بنت نخست‌وزیر اسرائیل- GIL COHEN-MAGEN / POOL / AFP

نخست‌وزیر اسرائیل در چهارمین روز از هفتمین دور مذاکرات احیای برجام در وین، رویکرد جمهوری اسلامی ایران در این زمینه را «باج‌خواهی» دانست و از ایالات متحده خواست «فورا» این مذاکرات را متوقف کند.

به گزارش روزنامه تایم اسرائیل، نفتالی بنت این درخواست را روز پنجشنبه، در گفت‌وگویی تلفنی با وزیر خارجه آمریکا که بیشتر بر فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران متمرکز بوده، مطرح کرده است.

بنا بر اعلام دفتر بنت، او به آنتونی بلینکن گفته است که جمهوری اسلامی ایران از «باج‌خواهی هسته‌ای» به عنوان یک تاکتیک استفاده می‌کند و از این رو ایالات متحده باید برای «توقف فوری مذاکرات» اقدام کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دفتر نخست‌وزیری اسرائیل اعلام کرده که بلینکن آخرین تحولات در مذاکرات جاری در وین را به اطلاع بنت رسانده است. وزارت خارجه آمریکا هنوز جزئیات مربوط به این گفت‌وگو را منتشر نکرده است.

نفتالی بنت در بخشی از گفت‌وگوی خود با وزیر خارجه آمریکا، به گزارش روز چهارشنبه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد آغاز اورانیوم ۲۰ درصدی در سایت فردو در جمهوری اسلامی ایران هم اشاره کرده و در ادامه به وزیر خارجه آمریکا گفته است که قدرت‌های جهانی به جای بازگشت به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵، باید علیه جمهوری اسلامی ایران گام‌های مشخصی بردارند.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در واکنش به این اظهارات گفته است که با پیشرفت مذاکرات در وین، اسرائیل بار دیگر «چهره واقعی» خود را نمایان کرده و توقف آن را خواستار شده است.

او در ادامه اضافه کرد که هیئت‌های مذاکره‌کننده از اسرائیل دستور نمی‌گیرند.

ایالات متحده سه سال بعد از توافق ۲۰۱۵، از آن خارج شد و جمهوری اسلامی ایران در واکنش به آن، تعهدات خود در برجام را نادیده گرفت. مذاکرات جاری برای بازگشت دو طرف به پیروی کامل از توافق برگزار می‌شود. این مذاکرات از آوریل ۲۰۲۱ آغاز شد و تا ماه ژوئن ادامه یافت اما به دلیل انتخابات ریاست‌جمهوری در جمهوری اسلامی ایران و تغییر دولت متوقف شد. دور جدید این مذاکرات از روز دوشنبه، ۲۹ نوامبر (۸آذر)، آغاز شده است.

به گزارش رسانه‌های ایران، علی باقری کنی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه و مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در وین، متن پیشنهادی تهران را در قالب دو موضوع لغو تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای به طرف‌های مقابل تحویل داده است.

جزئیات این پیشنهادها هنوز منتشر نشده است.