پاکستان کارکنان هوانوردی افغانستان را آموزش‌ می‌دهد

افغانستان و پاکستان با افزایش تعداد پروازها بین کابل و اسلام‌آباد تا ۱۰ پرواز در هفته و افزایش تعداد صندلی‌های پرواز از ۱۰۰۰ به ۱۵۰۰ صندلی توافق کرده‌اند

عکس از شرکت آریانا

سفارت افغانستان در اسلام‌آباد که در کنترل طالبان است روز سه شنبه ۱۶ نوامبر با نشر خبرنامه‌ای از توافق با پاکستان برای آموزش حرفه‌ای کارکنان هوانوردی افغانستان خبر داده است.

در این خبرنامه آمده است که در سفر هیئت بلندپایه طالبان به رهبری مولوی امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان، به اسلام‌آباد در مورد افزایش پروازها بین کابل و اسلام‌آباد و تسهیل تردد مسافران از مسیر هوایی توافق‌هایی صورت گرفته و تصمیم جدیدی در بخش ترافیک هوایی بین افغانستان و پاکستان اتخاذ شده است.

بر اساس این خبر، پاکستان توافق کرده است که برای بهبود کیفیت ترافیک هوایی در افغانستان، به کارکنان هوانوردی افغانستان آموزش‌های لازم حرفه‌ای در بخش‌های آتش‌نشانی، ایمنی، کنترل ترافیک هوایی، هواشناسی و مدیریت فرودگاه‌ها ارائه می‌کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

خبرنامه می‌افزاید که دو طرف افغانستان و پاکستان با افزایش تعداد پروازها بین کابل و اسلام‌آباد تا ۱۰ پرواز در هفته و افزایش تعداد صندلی‌های پرواز از ۱۰۰۰ به ۱۵۰۰ صندلی توافق کرده‌اند.

در این خبرنامه هم‌چنین از توافق بین طالبان و پاکستان در مورد اجازه پرواز هواپیماهای پاکستانی از هر فرودگاه این کشور به شهرهای کابل، قندهار و مزارشریف و برعکس از همه فرودگاه‌های افغانستان به شهرهای اسلام‌آباد، پیشاور و کویته و نیز دریافت مجوز پرواز هواپیماهای افغانستانی به فرودگاه شهر کراچی سخن گفته شده است.

مولوی امیر خان متقی، وزیر خارجه طالبان، در سفر سه‌روزه از یازدهم تا چهاردهم نوامبر به اسلام‌آباد، با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان ملاقات کرد و در نشست تروییکای گسترش‌یافته نیز حضور یافت. وزیر خارجه طالبان از ساختمان جدید اداری که قرار است سفارت افغانستان در اسلام‌آباد باشد، دیدن کرد.

حدود یک ماه قبل، وزارت خارجه طالبان، افراد جدیدی را برای سرپرستی سفارت و کنسولگری‌های افغانستان در پاکستان، به آن کشور اعزام نمود. هرچند تاکنون پاکستان به‌صورت رسمی طالبان را به رسمیت نشناخته است، اما همکاری و تعامل میان دولت پاکستان و طالبان، از نخستین روز حاکمیت این گروه بر کابل آغاز گردید.