کارزار بین‌المللی اسرائیل برای مقابله با جنبش تحریم شهرک‌سازی

نفتالی بنت تصمیم شرکت «بن و جری» را به عنوان ایستادگی در کنار جنبش حماس توصیف می‌کند

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل. عكس از:  AFP

اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری جدید اسرائيل برخلاف مواضع رهبران سابق و کنونی حزب «کارگر» در برخورد با تمام آن‌چه مربوط به شهرک‌های یهودی نشین می‌شود، تصمیم گرفت وضعیت سیاسی را به وضعیت امنیتی تبدیل کند و تحریم شهرک‌سازی در کرانه باختری توسط شرکت «بن‌ و جری» را اقدامی برای حمایت از تروریسم بداند.

هرتزوگ در اظهاراتش اشاره به راه اندازی یک کمپین بین‌المللی به رهبری نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل به منظور مقابله با تصمیم شرکت «بن و جری» کرد. نخست وزیر اسرائيل در نخستین اقدامات این کمپین، نشستی را با سفرای شماری از کشورها در ایالات متحده و سازمان ملل متحد برگزار کرد و طی آن تصمیم شرکت «بن و جری» را ایستان در کنار جنبش حماس و حمایت از آن جنبش دانست.

در همین حال، نخست وزیر اسرائیل با آلن جوب، مدیر عامل شرکت یونیلیور و همچنان با صاحب شرکت بین‌المللی «بن و جری» صحبت کرده است. طبق گزارش دفتر نخست وزیر اسرائیل، نفتالی بنت موضع تل‌آویو را در قبال این تصمیم به آلن جوب منتقل کرده و افزوده است که وی این اقدام را خطر جدی دانسته و خاطرنشان می‌کند که اسرائیل در تمام عرصه‌های ممکن به مقابله با این تصمیم خواهد پرداخت.

البته اغلب احزاب سیاسی اسرائيل از راه اندازی کارزار اخیر استقبال کرده و حمایت خود را از آن اعلام کرده اند. یائیر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل، تصمیم تحریم را "تسلیم شرم آوری در برابر یهودی‌ستیزی و جنبش تحریم» خواند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

از سوی دیگر، نفتالی بنت، تهدید کرد که موضوع تحریم شهرک‌های اسرائیلی در کرانه باختری و بیت‌المقدس را به موضوع بین‌المللی تبدیل کرده و آن را به مجامع قانونی خارج از کشور خواهد کشاند. وی گفت که «مصرف کنندگان در اسرائیل و ایالات متحده و حتی در سایر کشورها، ایستادن در کنار حماس را قابل پذیرش نمی‌دانند.» نخست وزیر اسرائيل، تصمیم تحریم شهرک‌ها را اقدامی خصمانه علیه اسرائيل دانست و افزود «هر کسی که در صدد بهره‌برداری تبیلغاتی برای محصولات خود از طریق تحریم اسرائيل شود، به زودی متوجه خواهد شد که بدترین تصمیم را از نظر تجاری اتخاذ کرده است».

نفتالی بنت، طرف‌های تحریم کننده اسرائیل را به پرداخت هزینه‌های سنگینی تهدید کرد و گفت این تحریم به دلیل تلاش‌هایی اسرائیل برای مبارزه با تروریسم، گرفته شده است.

در همین حال، هیئتی از سفرای کشورهای مختلف در سازمان ملل متحد به دعوت اسرائیل وارد این کشور شده اند.گیلعاد اردان، سفیر اسرائیل در ایالات متحده و سازمان ملل متحد، دیدار سفرای مزبور از اسرائیل را در مقطع حساس کنونی حائز اهمیت بسیاری دانست. همچنان، نفتالی بنت، دیدار سفیران یادشده از اسرائيل را به عنوان «تعهد آنان برای تأثیرگذاری بر مواضع کشورهایشان و ایستادن در کنار اسرائیل دانست و افزود که این کشورها در مبارزات تل‌آویو علیه نفاق و اقدامات تبعیض آمیزی که در سازمان ملل و مجامع بین‌المللی علیه اسرائيل جریان دارد، در کنار اسرائیل قرار گرفته اند».

البته در چارچوب کارزار برای مقابله با تحریم اسرائیل، که گیلعاد اردان در اجرای آن نقش مهمی دارد، علاوه بر پیگری روند قانونی بین‌المللی که قبلاً آغاز شده است، اسرائیل سعی دارد حمایت شخصیت‌هایی بسیاری را در آمریکا به خود جلب کند. به همین منظور گیلعاد اردان، ۳۵ نامه را به فرمانداران ایالت‌های که از نظر قانون می‌توانند با تصمیم تحریم اسرائیل مقابله کنند، فرستاده و  از آن‌ها خواسته است که اقدامات قانونی را علیه شرکت «بن و جری» اتخاذ کنند. گیلعاد اردان در نامه‌های یادشده از فرمانداران آمریکا خواسته است موضع روشنی را در برابر این شرکت اتخاد کنند و افزوده است که «من از شما می‌خواهم که با این تصمیم ابراز مخالفت کنید و دست به اتخاذ اقدامات قانونی و تجاری لازم بزنید».

البته شرکت بین‌المللی بستنی‌سازی «بن و جری» چندی پیش تصمیم گرفت فروش محصولات خود را در سرزمین‌های اشغالی فلسطین متوقف کند، این تصمیم باعث شد اسرائیل کارزار گسترده‌ای را علیه این شرکت آغاز کند و با بهره‌جویی از این فرصت در تلاش برای قانونی ساختن شهرک‌ها و پاسگاه‌های ساخته شده در کرانه باختری و بیت‌المقدس شود.

با این حال، مقامات اسرائیلی پس از آگاهی از تصمیم دولت آمریکا مبنی بر مخالفت با جنبش تحریم اسرائیل، اندکی احساس آرامش کردند، به ویژه این واشنگتن اعلام کرد که جنبش ناعادلانه تحریم اسرائیل را رد می‌کند. همچنان، واشنگتن به تل‌آویو اطمینان داد که دولت بایدن – هریس، متحد قوی در مبارزه با تمام تلاش‌هایی در سراسر جهان خواهد بود که هدف از آن‌ها مشروعیت زدایی از اسرائیل است.

© IndependentArabia

بیشتر از جهان