اوباما می‌گوید سرنوشت دموکراسی در آمریکا خواب از چشمانش ربوده است

او همچنین تلاش جنجالی تعدادی از ایالت‌ها برای محدودیت حق رای را شماتت کرد

به‌رغم شکاف آشکار در سیاست آمریکا، اوباما می‌گوید شنیدن نظرهای مخالف مهم است‌ـ SCOTT OLSON/ Getty Images via AFP

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین، در اظهارنظری گفت اطمینان از تداوم کارکرد موثر دموکراسی در ایالات متحده آمریکا خواب از چشمانش ربوده است.

در ۱۸ ژوئن (۲۸ خرداد)، در قسمت ویژه برنامه «روح ملت (Soul of a Nation)» شبکه ای‌بی‌سی به‌مناسبت سالگرد لغو برده‌داری، از آقای اوباما سوال شد: «چه چیزی شما را شب‌ها بیدار نگه می‌دارد و چه چیزی بیشترین لذت را برای شما دارد؟»

او پاسخ داد: «اینکه چگونه دموکراسی ما هر روز نو و به‌روزرسانی شود و با تبدیل جامعه ما به جامعه‌ای متنوع‌تر، به کارکرد خود ادامه دهد. اینکه چگونه بتوانیم اطمینان حاصل کنیم که اگر در این کشور سخت کار می‌کنید‌، می‌توانید زندگی خود را بسازید.»

رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در مصاحبه‌ با مایکل استرهان، میزبان برنامه «صبح به‌خیر آمریکا (Good morning America)»، همچنین تلاش جنجالی تعدادی از ایالت‌ها برای محدود کردن حق رای را شماتت کرد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

او گفت:«ما اکنون شاهدیم که قانون‌گذاران ایالتی تلاش می‌کنند مشارکت رای‌دهندگان را سرکوب کنند، یا اجازه می‌دهند سیاست‌های حزبی نتایج رای‌گیری و نتایج انتخابات را آلوده کند. این مرا آزار می‌دهد.»

با این حال، به‌رغم شکاف آشکار در سیاست ایالات متحده آمریکا که با جانشین او دونالد ترامپ تشدید شد‌ــ که ورودش به صحنه سیاسی با زیر سوال بردن آمریکایی بودن یا نبودن آقای اوباما شروع شد و به بخشی از جنبشی نژادپرستانه بدل شد‌ــ آقای اوباما می‌گوید شنیدن نظرهای مخالف مهم است. 

او گفت: «اگر برای عزت و حقوق بشر و ‌همه‌پذیری و [برابری] فرصت می‌جنگید، در جامعه‌ای بزرگ و پیچیده مانند جامعه ما همیشه مقاومت وجود دارد. پرسش این است که آیا می‌توانیم فرایندی را حفظ کنیم که در آن دیگرصداها را بشنویم؟ اگر ببازیم، می‌گوییم تا زمانی که روند کار عادلانه باشد، پس کار ما این است که برخیزیم و افراد بیشتری را به سمت خود ترغیب کنیم.»

اوباما گفت:«بده بستان است. در دنیای اظهارنظرهای داغ جنجالی و توییتری ما... طرف مقابل را تا آن‌جا که ممکن است، شیطان‌صفت معرفی می‌کنیم. بعضی اوقات، فکر می‌کنیم سازش کردن و گوش دادن به یکدیگر و کار کردن با هم اشتباه است.»

© The Independent