محکومیت جهانی اسرائیل به دلیل برخورد خشن با تظاهرات فلسطینی‌ها

در درگیریهای شنبه، بیش از دویست فلسطینی و ده مامور پلیس اسرائیل مجروح شدند

هزاران نمازگزار فلسطینی در قبه‌الصخره گرد آمده بودند تا مراسم شب قدر را برگزار کنند - AHMAD GHARABLI / AFP

چهار بازیگر اصلی طرح صلح خاورمیانه (سازمان ملل متحد، ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و روسیه) به همراه کانادا روز یکشنبه برخورد خشونت‌آمیز نیروهای اسرائیلی با تظاهرکنندگان فلسطینی را در اطراف مسجدالاقصی محکوم کردند و از اسرائیل خواستند بیرون راندن خانواده‌های فلسطینی از محله شیخ جراح را متوقف کند.

افزون بر این، روز یکشنبه، اردن، ترکیه، قطر، مصر، امارات متحده عربی و بحرین هم در محکومیت خشونت‌ها در محوطه اطراف مسجدالاقصی بیانیه صادر کردند.

به گزارش رویترز، در برخورد شنبه شب نیروهای اسرائیلی با تظاهر‌کنندگاه فلسطینی در بخش قدیمی شهر اورشلیم، بیش از دویست فلسطینی و ده مامور پلیس اسرائیل مجروح شدند.

هزاران نمازگزار فلسطینی در قبه‌الصخره گرد آمده بودند تا مراسم شب قدر را برگزار کنند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

مارک گارنیو، وزیر خارجه کانادا گفت: «ما خواهان کاهش فوری تنش‌ها هستیم و از همه طرف‌ها می‌خواهیم از اقدامات یکجانبه پرهیز کنند. کانادا متعهد به هدف صلحی فراگیر، عادلانه و پایدار در خاورمیانه، از جمله تشکیل یک کشور فلسطینی است که در صلح و امنیت با اسرائیلی همزیستی کند.»

او در این بیانیه افزود: «کانادا به عنوان دوست و متحد اسرائیل به‌شدت نگران است که تصمیم‌های اخیر در باره ساخت شهرک، تخریب و تخلیه خانه‌ها[ی فلسطینی‌ها] در شیخ جراح تاثیری منفی بر معیشت ساکنان داشته باشد و چشم‌انداز راه‌حل مبتنی بر دو کشور... را خدشه‌دار کند.»

بنا بر این گزارش، انتظار می‌رود یکشنبه شب که اسرائیلی‌ها «روز اورشلیم» را جشن می‌گیرند، تظاهرات و تنش‌‌ها شدت بگیرد. «روز اورشلیم» سالگرد تصرف بخش شرقی اورشلیم از حاکمیت اردن در جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۶۷ است.

به گزارش رویترز، از جمله عواملی که به خشونت دامن زده، برنامه اسرائیل برای بیرون راندن چهار خانواده فلسطینی از مرحله شیخ جراح است. دو دادگاه حکم به تخلیه این محل و انتقال آن به مالکیت یهودیان داده اند. این پرونده هم‌اکنون در دیوان عالی اسرائیل در دست بررسی است.