سیزدهی که نباید به ‌در شود

رانندگانی که در حاشیه پارک‌ها توقف کنند، ۵۰۰ هزار تومان جریمه می‌شوند

 با وجود نصب پلاکارد و نوارکشی در ورودی و حاشیه بوستان‌ها و تفرجگاه‌ها، عده‌ای از شهروندان به هشدارها بی‌تفاوت‌اند- تصویر از آریا جعفری/ خبرگزاری ایسنا

هر سال ایرانی‌ها در پایان تعطیلات نوروزی، ۱۳ فروردین‌ماه را که «روز طبیعت» نام‌گذاری شده است، به‌عنوان «سیزده به‌در» به دورهمی خانوادگی یا در کنار دوستان در طبیعت می‌گذراندند. در توضیح اصطلاح «سیزده‌به‌در»، بسیاری آن را به‌معنای «سیزدهم به‌سوی در و دشت شدن» می‌دانند، اما حالا دومین سال است که با همه‌گیری کرونا، ضروری است که برای حفظ جان و سلامت خود و دیگر شهروندان، از اجرای این رسم معمول «به در و دشت شدن» و گذراندن روز سیزدهم فروردین‌ماه در طبیعت هم مانند بسیاری از موارد معمول و همیشگی دیگر، صرف‌نظر کنیم. 

مقام‌های شهری و پلیس، براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، در بسیاری از شهرها، به‌ویژه شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی شیوع کرونا، ورود به بوستان‌ها و تفرجگاه‌ها را در دو روز پنج‌شنبه و جمعه، ۱۲ و ۱۳ فروردین‌ماه، ممنوع اعلام کردند. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، از پنج‌شنبه شب، پلیس ورودی همه پارک‌ها و بوستان‌های سراسر کشور را بسته است و رانندگانی که در حاشیه پارک‌ها توقف کنند، ۵۰۰ هزار تومان جریمه می‌شوند. 

استان تهران نیز پس از تعطیلات نوروز وارد وضعیت نارنجی شده است. جهانشاه بهرام‌آبادی، معاون هماهنگ‌کننده پلیس راهور تهران بزرگ، صبح روز ۱۳ فروردین‌ماه، از «آماده‌باش صددرصدی» پلیس راهور پایتخت در سراسر روز خبر داد و گفت که نیروهای پلیس از ۴صبح در سطح شهر و به‌ویژه در ورودی و خروجی بوستان‌ها مستقر شده‌اند و با متخلفان برخورد خواهند کرد.

حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ، اعلام کرد که علاوه‌بر تعطیلی همه تفرجگاه‌ها، بوستان‌ها و پارک‌ها، «اتراق حتی در حاشیه شهر، بزرگراه‌ها و پارک‌ها هم ممنوع است».

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

براساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا، تردد در محور چالوس نیز در روز ۱۳ فرودین‌ماه ممنوع است. بنابر اعلام رضا گودرزی، رئیس پلیس راه البرز، این تصمیم برای پیشگیری از تجمع مردم در مناطق کوهستانی و گردشگری این جاده در روز طبیعت گرفته شده است. به‌گفته او، علاوه‌بر جاده چالوس، «تردد در دیگر راه‌های کوهستانی مانند برغان، کردان، روستای آتشگاه و دیگر مناطق» نیز ممنوع است. اعلام شده است با رانندگانی که مصوبه ستاد را در روز طبیعت رعایت نکنند، «براساس قانون برخورد و خودرو‌های آن‌ها به پارکینگ منتقل می‌شود».

سعید خال، مدیرعامل سازمان بهشت زهرای تهران، هم اعلام کرده است که این آرامستان در روز سیزدهم فروردین تنها برای تدفین متوفیان باز است و شهروندان دیگر به آنجا مراجعه نکنند.

وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران روز پنج‌شنبه، ۱۲ فروردین‌ماه، با ارسال پیامکی به شهروندان از «قطعی‌بودن اوج‌گیری خیز چهارم کرونا در سراسر کشور» خبر داد. در این پیامک همچنین هشدار داده شده بود که «برای حفظ سلامت و جان خود و خانواده، لطفا به سیزده بدر نروید، خارج از منزل حتما ماسک بزنید، از حضور در دورهمی‌های خانوادگی، مراسم عروسی و سوگواری و محیط‌های پرجمعیت پرهیز کنید».

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، با اشاره به کاهش رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و احتمال خیز چهارم همه‌گیری کرونا در ایران، روز ۱۳ فروردین‌ماه، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، از ممنوعیت «دورهمی و تجمع در بوستان‌ها و فضاهای سبز» خبر داد.

به گفته او، وضعیت رعایت دستور‌العمل‌های بهداشتی مربوط به کرونا و فاصله‌گذاری اجتماعی، در ایران بسیار کاهش پیدا کرده و به «۵۶ درصد» رسیده است. 

پیش از نوروز در ایران حدود ۱۰ شهرستان با وضعیت قرمز شیوع کرونا وجود داشت، اما در حال حاضر ۳۲ شهرستان در وضعیت قرمز قرار دارند و تعداد شهر‌ستان‌های نارنجی نیز به ۸۵ شهر رسیده است.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، چهارشنبه شب، با اشاره به سفر رفتن بیش از ۱۵هزار بیمار با تست کرونای مثبت در تعطیلی‌های نوروز، گفت که «این افراد از بیمار بودن خود خبر داشتند و ویروس را در سراسر ایران منتشر کردند». او افزود که اگر مردم در روز طبیعت شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت نکنند، موج شیوع این بیماری بیشتر خواهد شد.