راسو و خرگوش‌های بازار ووهان؛ ناقلان احتمالی ویروس کرونا

بنا به اظهارات سازمان جهانی بهداشت این دو حیوان عامل احتمالی انتقال ویروس کرونا به انسان هستند

سازمان جهانی بهداشت از چین خواست مراکز نگهداری راسو را هم بررسی کند - ARUN SANKAR / AFP

تیمی از سازمان جهانی بهداشت که درباره منشا ویروس کرونا تحقیق می‌کند، راسوهای سرنواری و خرگوش‌های فروخته شده در بازار چینی گوشت حیوانات را به عنوان ناقل احتمالی این ویروس در انتقال از حیوان به انسان معرفی کرد.

به گزارش وال استریت ژورنال، هر دو حیوان در بازار ووهان فروخته شده‌اند و با اولین موارد گزارش شده از شیوع ویروس کرونا در دسامبر ۲۰۱۹ مرتبط هستند. 

لاشه منجمد راسوی نواری و خرگوش در این بازار پیدا شده که گرچه پاسخ آزمایش ابتلای خود آنها به ویروس کرونا منفی است، قادر به انتقال و سرایت این ویروس هستند.

به‌‌رغم این یافته‌ها، تیم محققان سازمان جهانی بهداشت که اخیرا سفری یک ماهه به چین داشته است، گفت به تحقیقات بیشتری نیاز است تا فهرست کاملی از تمام حیواناتی که در این بازار فروخته می‌شوند، ارزیابی شود. زنجیره عرضه فروشندگان این بازار نیز که گوشت حیوانات را زنده و مرده، قانونی و غیرقانونی، خرید و فروش می‌کنند، باید بررسی شود.

این تیم همچنین از چین خواسته است که مراکز نگهداری راسو در کشور را بررسی کند، چرا که چند مورد از شیوع این ویروس در مزارع راسوها در اروپا گزارش شده است.

دانشمندان در این مورد که این ویروس در آن بازار از حیوانات به انسان سرایت کرده باشد، یا پیش از آن در همه جا شیوع یافته باید، هنوز مطمئن نیستند. آنان معتقدند که این ویروس در اصل در خفاش‌ها ایجاد شده و از طریق گونه‌های جانوری دیگر به انسان‌ها منتقل شده است. بعضی از کارشناسان، تجارت غیرقانونی حیات وحش در چین را نیز در این باره مقصر می‌دانند.

با وزارت امور خارجه چین برای اظهار نظر در این باره تماس گرفته شده است.

پکن همواره ادعا کرده است که این ویروس در خارج از چین خلق شده و می‌گوید که  سپس از طریق مواد غذایی منجمد به کشور وارد شده است. تیم سازمان جهانی بهداشت می‌گوید سایر کشورهای منطقه نیز باید مورد تحقیق قرار گیرند، چرا که تایلند و کامبوج هم اخیرا ویروس‌های کرونای مشابهی را شناسایی کرده‌اند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

پیتر داسزاک، جانورشناس عضو تیم سازمان جهانی بهداشت، به وال استریت ژورنال گفت: «به نظرم کاملا ممکن است که حیوانی از مرز عبور کرده باشد، حتی ممکن است که لاشه منجمد حیوانی از آن طرف مرزها به کشور وارد شده باشد.»

این ویروس می‌تواند در دمای منجمد به زندگی خود ادامه دهد. ولی دوباره گرم و باز شدن پس از انجماد موجب تضعیفش خواهد شد. دانشمندان نمی‌دانند که این ویروس در چنان شرایطی مسری خواهد بود. 

پیتر بن امبارک، دبیر تیم سازمان جهانی بهداشت، سابقا گفته بود بعید است که ویروس کرونا از طریق مواد غذایی منجمد به ووهان رسیده باشد، چرا که در آن زمان شیوع گسترده کووید-۱۹ در هیچ کارخانه تولید مواد غذایی در هیچ جایی از جهان گزارش نشده بود.

او هنگام مصاحبه با نشریه «ساینس»، «سناریوی خیلی محتمل‌تر»ی را تبیین کرد که بر اساس آن، احتمالا این ویروس از حیوانات وحشی فروخته شده در آن بازار به انسان منتقل شده است، چرا که بسیاری از آن حیوانات نسبت به بیماری‌های وخیم تنفسی آسیب‌پذیر هستند. بعضی از این گونه‌های جانوری نیز در استان‌هایی پرورش یافته‌اند که ویروس کرونا در آنجا در خفاش‌ها شناسایی شده است.

این تیم فرضیه خلق شدن ویروس کرونا در آزمایشگاهی در چین را رد کرد و در مصاحبه مطبوعاتی خود آن را «شدیدا نامحتمل» دانست و گفت که سازمان جهانی بهداشت دیگر بیشتر درباره این فرضیه تحقیق نخواهد کرد.

تحقیقات آسوشیتدپرس آشکار کرد که دولت چین به شدت تحقیقات داخلی درباره منشا ویروس کرونا را محدود کرده است و رسانه‌های حکومتی گزارش‌هایی را پخش کرده‌اند که اظهار می‌دارد این ویروس احتمالا اولین بار در جایی خارج از کشور ایجاد شده است.

بعد از تحقیقات سازمان جهانی بهداشت، چین به اتهامات کاخ سفید که ادعا می‌کند پکن اطلاعات شیوع ویروس کرونا را از تیم سازمان جهانی بهداشت مخفی کرده است، پاسخ داد و گفت ایالات متحده همینک نیز «به شدت به همکاری‌های جهانی در زمینه کووید-۱۹ آسیب زده است» و اکنون «سازمان جهانی بهداشت و کشورهایی را نشانه گرفته است که با حسن نیت کامل با این سازمان همکاری می‌کنند و از آن حمایت کرده‌اند.»  

© The Independent

بیشتر از جهان