دبیر ستاد مقابله با کرونا: رهبری ایران را از گرداب توطئه‌های آمریکا نجات داد

«ترکیه، امارات، بحرین و عربستان به این دلیل در حال واکسیناسیون هستند که اجازه تست انسانی را دادند»

دبیر ستاد مبارزه با کرونا گفت به‌هیچ‌عنوان به طور مستقیم از انگلیس واکسن خریداری نخواهیم کرد - عکس از اعتماد

دبیر ستاد ملی مقابله با کرونا در راستای مخالفت با واردات واکسن فایزر و مدرنا اعلام کرد علی خامنه ای از همان ابتدا متوجه واهی بودن وعده‌های تحویل واکسن بود و صراحتاً ایران را از گرداب توطئه‌های آمریکا نجات داد.

حمیدرضا جمشیدی در ادامه مدعی شد که کشورهایی مثل ترکیه، امارات، بحرین و عربستان به این دلیل در حال واکسیناسیون هستند که اجازه تست انسانی را دادند اما ایران به‌خاطر حفظ سلامتی مردم اجازه انجام هیچ‌گونه تست انسانی را به هیچ کشوری نداد.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر، کیانوش جهان‌پور رئیس مرکز روابط‌عمومی وزارت بهداشت گفته بود که «پروژه تولید مشترک واکسن کرونا با یکی از مؤسسات پرسابقه واکسن‌سازی در کوبا» دنبال می‌شود و فاز ۳ این واکسن نیز قرار است در ماه‌های بهمن و اسفند «بر روی ۵۰ هزار داوطلب ایرانی» آزمایش شود.

جمشیدی در ادامه و با اشاره به اینکه احتمال خرید واکسن از هند و چین بیشتر است گفت که سعی بر آن داریم تا قبل از موعد توزیع واکسن داخلی، تعدادی واکسن وارداتی مثلاً در حدود ۲ میلیون دوز برای اقشار آسیب‌پذیر و کادر درمان، از خارج از کشور تهیه شود. وی اضافه کرد: «درصورتی‌که واکسن‌های تولید شده در هند یا چین دارای دانش فنی انگلیسی باشند، مشروط بر آنکه این دو کشور آن را تأیید و به مردم خودشان تزریق و تست کرده باشند، ایران حاضر به خرید آنها خواهد بود امابه‌هیچ‌عنوان به طور مستقیم از انگلیس واکسن خریداری نخواهیم کرد.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دبیر ستاد ملی مقابله با کرونا که با فارس گفتگو می‌کرد اضافه کرد کواکس به‌عنوان یک صندوق واسطه‌گری، متعهد شد تا با جمع‌آوری واکسن از شرکت‌های واکسن‌سازی، عادلانه آن را بین ۱۵ تا۲۰ درصد جمعیت هر کشور که عموماً اقشار آسیب‌پذیر هستند، توزیع کند و با این اوصاف کواکس را نمی‌توان به چشم نهادی در دست استکبار دید. اولویت‌بندی واردات واکسن توصیه خود کواکس به کشورها بوده است و به همین خاطر ما نیز از همان ابتدا خرید فایزر را انتخاب نکردیم.

پیش‌تر، رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی روز جمعه ۱۹ دی‌ماه، گفت که به واکسن تولید ایران اعتقاد و اعتماد دارد و به مسئولان کشور دستور داده که ورود واکسن کرونای تولیدی آمریکا و انگلیس به کشور ممنوع است و تأکید کرد که به آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها اعتماد ندارد و فکر می‌کند که آن‌ها می‌خواهند واکسن خود را روی ملت‌های دیگر امتحان کنند.