آندومتریوزیس چیست و چه علائمی دارد؟

هنوز بسیاری از زنان شرم دارند در باره این عارضه صحبت کنند

این عارضه می‌تواند موجب درد شدید و عارضه‌های ثانوی از جمله نازایی شود - ISTOCK

آندومتریوزیس یک عارضه معمول است که هرچند حدود ۱۷۶ میلیون زن در سنین باروری در جهان  به آن مبتلا می‌شوند اما هنوز درک چندانی از این بیماری وجود ندارد. 

تحقیقات جدید گروه‌ سیاسی میان حزبی مجلس بریتانیا (اِی پی پی جی) نشان می‌دهد که در بریتانیا به طور معمول هشت سال طول می‌کشد که عارضه آندومتریوزیس در زنان تشخیص داده شود. 

این تحقیقات همچنین نتیجه‌گیری کرده است که ۵۸ درصد زنان پیش از تشخیص بیش از ده بار به پزشک عمومی و ۵۳ درصد به بخش اورژانس بیمارستان مراجعه می‌کنند. 

این گزارش پس از گفت‌وگو با بیش از ده هزار زن مبتلا به آندومتریوزیس در مورد تجربیاتشان و مصاحبه با کادر درمان تدوین شده است. 

این نکاتی است که باید در مورد بیماری آندومتریوزیس بدانید: 

آندومتریوزیس دقیقا چیست؟ 

به زبان ساده، آندومتریوزیس عارضه‌ای است که در آن بافتی که قرار است در درون رحم رشد کند (آندومتریوم)، خارج از آن رشد می‌کند. 

در بیشتر موارد، این رشد در سطح یا اطراف اندام‌های لگن خاصره رخ می‌دهد. بافت آندومتریوزیس درست به همان گونه عمل می‌کند که گویی درداخل رحم است: رشد می‌کند، ضخیم می‌شود و سعی می‌کند با هر قاعدگی  جدا شده و از بدن خارج شود. 

در عارضه آندومتریوزیس، این بافت راهی برای خروج از بدن ندارد که می‌تواند موجب درد شدید و عارضه‌های ثانوی از جمله نازایی شود. 

ما برای شکستن تابوی صحبت در مورد قاعدگی راه درازی پیموده‌ایم اما طرح عارضه‌ای که مستقیما به نازایی و سلامت اندام‌های تولید مثل مربوط می‌شود، همچنان  جنجال‌برانگیز و چالشی است. 

عدم گفت‌وگو و طرح مشکل به همراه شرمساری دلایل عمده‌ عدم‌تشخیص این عارضه است که می‌تواند بیمار را به مرز ناتوانی برساند.  

آندومتریوزیس ممکن است با نخستین قاعدگی شروع شود و این تصور را به وجود بیاورد که آن همه درد برای آن‌ها «طبیعی» است در حالی که درد می‌تواند ناشی از آندومتریوزیس یا عارضه دیگری باشد. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

یک دلیل دیگر این که فرد ممکن است عوارضش را ناشی از آندومتریوزیس تلقی نکرده یا مرتبط با علائم معمول قاعدگی بداند این است که درد این عارضه، ماهیانه و همراه با قاعدگی رخ می‌دهد. 

علائم آندومتریوزیس چیست و چگونه آغاز می‌شود؟ 

علائم آندومتریوزیس عموما پیش از سی سالگی نمایان می‌شود و می‌تواند شامل هریک از این عوارض باشد: عادت ماهیانه سنگین، انقباض‌های دردناک در حین قاعدگی، درد هنگام و پس از تماس جنسی، إحساس درد هنگام ادرار و تخلیه روده، درد شکم و کمر در تمام طول عادت ماهیانه و مشکل در باروری. 

این پست را در اینستاگرام ببینید.  

«خبر فوری- گزارش «ای پی پی جی» در مورد آندومتریوزیس در این لحظات به طور زنده پخش می‌شود. این تحقیقات افشاء کننده مجموعه‌ای از آمار تکان‌دهنده در مورد پیامد ویرانگر آندومتریوزیس و توصیه برای بهبود شرایط حاکم بر آن است. از آن جایی که این گزارش نشان می‌دهد در طول ده سال گذشته هیچ گونه بهبودی در امر تشخیص این بیماری حاصل نشده، ما همراه با نمایندگان پارلمان از دولت می‌خواهیم برای حمایت از ۱.۵ میلیون فرد مبتلا به آندومتریوزیس در ده سال گذشته به سرعت اقدام کند. این گزارش باید آخرین هشدار به دولت‌ها و نظام درمان عمومی بریتانیا باشد که باید در مورد آندومتریوزیس وارد عمل شد. عملکرد به توصیه‌های مندرج در این گزارش از زمانی که صرف تشخیص بیماری می‌شود خواهد کاست و حداقل دسترسی به درمان و حمایت از مبتلایان به آندومتریوزیس را تضمین خواهد کرد. برای اطلاع از واکنش ما و متن کامل این گزارش به لینک زیر مراجعه کنید»

این پست توسط آندومتریوزیس یو کی (@آندومتریوزیس یوکی) در روز ۱۸‌ اکتبر ۲۰۲۰ در ساعت ۱۰.۰۱ بعدازظهر به اشتراک گذاشته شده است. 

اگر شما هم این علائم را تجربه کرده‌اید مهم است که با پزشک تماس بگیرید. 

عامل ابتلا به آندومتریوزیس چیست؟ 

علت بروز آندومتریوزیس روشن نیست، اما تصور می‌شود هورمون استروژن، ژن و سیستم ایمنی بدن همگی در ایجاد این عارضه نقش دارند. 

شواهدی وجود دارد که آندومتریوزیس می‌تواند ژنتیک و در خانواده نسبی فرد باشد. 

افزون بر آن آندومتریوزیس درزنانی که دیر باردار می‌شوند یا باردار نمی‌شوند بیشتر دیده می‌شود. 

بسیاری از زنان مبتلا به آندومتریوزیس به صورت بالینی تشخیص و برأساس عوارضشان درمان می‌شوند اما در موارد جدی‌تر می‌توان این بیماری را با یک لاپاروسکوپی ساده تشخیص داد.  

آیا آندومتریوزیس ایجاد مشکلات دیگری هم می‌کند؟ 

نازایی یکی از عوارض معمول آندومتریوزیس است که می‌تواند برای بسیاری زنان رنج‌آور باشد اما اگر این عارضه در مراحل نخست درمان شود، می‌توان از موارد نازایی کاست. 

به منظور آن که کیفیت زندگی مبتلایان به  این بیماری بهبود یابد و بتوانند دردشان را کنترل کنند، باید اطمینان حاصل کنیم که مردم علائم این عارضه را تشخیص می‌دهند و در مراحل اولیه آن تحت درمان قرار می‌گیرند. به این دلیل باید در مورد این بیماری که به ندرت در مورد آن صحبت می‌شود آگاهی داده و صحبت درباره‌ آن را عادی کنیم.   

آنا دروئت محقق در برنامک «کلو» پیرامون قاعدگی و تخمک‌گذاری است.

© The Independent

بیشتر از زندگی