سفر مکرون به بیروت با یک فنجان قهوه با فیروز آغاز می‌شود

رئیس‌جمهور فرانسه فکر می‌کند که دیدار با فیروز، از هر جلسه سیاسی برای جلب افکار عمومی موثرتر است

امانوئل مکرون به همراه بانوی اول فرانسه - JEAN-PAUL PELISSIER / POOL / AFP

در میان مسائل متعدد سیاسی لبنان، امانوئل مکرون، رئیس ‌جمهور فرانسه، تصمیم گرفته است سفر تازه خود به لبنان را با «یک فنجان قهوه» با فیروز، خواننده لبنانی، آغاز کند.

کاخ الیزه نام این هنرمند زن لبنانی را در صدر برنامه‌های سفر دوم رئیس‌جمهور فرانسه به بیروت پس از انفجار چهارم اوت گذاشته ‌است.

در برنامه این سفر آمده‌ است: «عصر دوشنبه، یک فنجان قهوه با فیروز در آنتلیاس»

مکرون روز دوشنبه، دهم شهریور، به بیروت می‌رود و در جلسات متعددی که برای سفرش برنامه‌ریزی شده، تلاش می‌کند راهی برای خروج لبنان از بن‌بست سیاسی پیدا کند.

انفجار مهیب بندر بیروت دست‌کم ۱۸۰ کشته به جا گذاشت و ۲۵۰ هزار نفر را آواره کرد. این انفجار خسارت‌های مالی بسیاری به بیروت وارد ساخت و مواد غذایی در سیلوی شهر را از بین برد.

در پی این انفجار، مکرون اوایل ماه میلادی جاری به عنوان نخستین مقام خارجی از بیروت بازدید کرد. او پس از بازگشت از لبنان، جمله «من تو را دوست دارم لبنان» را در حساب توییتر خود نوشت. این جمله عنوان ترانه‌ای معروف از فیروز است که به جنگ داخلی ۱۵ ساله لبنان اشاره دارد.

قرار است مکرون در خانه فیروز،‌ واقع در ربیعه، در نزدیکی آنتلیاس در شمال بیروت دور از چشم رسانه‌ها با فیروز یک فنجان قهوه بنوشد.

دوستی دیرینه فیروز با کشور فرانسه به سال ۱۹۷۵ برمی‌گردد؛ هنگامی که یکی از ترانه‌های او از تلویزیون فرانسه پخش شد.

در المپیک سال ۱۹۷۹ پاریس که هم‌زمان با جنگ لبنان برگزار شد، فیروز میهمانی بزرگی برگزار کرد و آواز «پاریس، ای گل آزادی» را خواند.

فیروز در سال‌های ۱۹۸۸ و ۱۹۹۸ از سوی فرانسوا میتران و ژاک شیراک، عالی‌ترین افتخارات هنری فرانسه را دریافت کرد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دفتر فیروز هنوز واکنشی به خبر ملاقات با امانوئل مکرون نشان نداده ‌است.

ملحم زین، هنرمند لبنانی، در گفت‌وگو با رویترز اظهار داشته که رئیس‌جمهور فرانسه از طریق دیدار با فیروز، «بیش از هر جلسه سیاسی دیگر می‌تواند افکار عمومی را جلب کند.»

سفر مکرون به بیروت تا روز سه‌شنبه ادامه دارد. او از محله‌های آسیب‌دیده از انفجار بازدید می‌کند و همراه با کودکان لبنانی یک درخت سرو در جنگل‌های شمال شرق بیروت خواهد کاشت.

بیشتر از جهان