آیا کرونا برای مردان تاس خطرناک‌تر است؟

کارشناسان می‌گویند یافته‌های یک استاد دانشگاه در این مورد کافی نیست

«نزدیک به ۸۰ درصد از ۱۲۲ بیمار مرد کووید ۱۹ در مادرید تاس بوده‌اند»- LUIS TATO / AFP

پژوهشی جدید مدعی شده است که مردان تاس بیشتر در خطر رسیدن به علائم شدید کووید ۱۹ هستند.

کارلوس وامبیر، پژوهشگری از دانشگاه براونِ آمریکا، به روزنامه «دیلی تلگراف» گفته است که به نظر او «کچلی پیش‌بینی‌کننده بی‌نقص شدت» ویروس کرونا است. 

اما عده‌ای دیگر از متخصصان عرصه پزشکی خواهان احتیاط شده‌اند و گفته‌اند برای پشتیبانی از این ادعا به شواهد بسیاری نیاز هست. 

به گفته روزنامه «تلگراف»، پروفسور وامبیر دو پژوهش در اسپانیا انجام داده و از آن‌ها به این نتیجه رسیده که شمار قابل توجهی از مردان تاس به خاطر این ویروس به بیمارستان می‌آیند. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

از ۴۱ بیماری که در پژوهش اول مورد بررسی قرار گرفتند ۷۱ درصد آن‌ها نشانه‌های تاسی را داشتند، درصدی بالاتر از میزان تاسی در مردان در سنین مشابه. 

پروفسور وامبیر در پژوهش دیگری که در «ژورنال پزشکی پوست آمریکا» منتشر شد گفت نزدیک به ۸۰ درصد از ۱۲۲ بیمار مرد کووید ۱۹ در مادرید تاس بوده‌اند. 

او گفت: «به نظر ما آندروژن‌ها یا هورمون‌های مردانه قطعا دروازه‌ای برای ورود این ویروس به سلول‌های ما هستند.»

این پژوهش در پی این می‌آید که شواهد نشان داده‌اند احتمال مرگ مردان از کووید ۱۹ نسبت به زنان بیشتر است. دانشمندان باور دارند که آندروژن، هورمون جنسی مردانه که می‌تواند منجر به ریزش مو شود، در ضمن می‌تواند قابلیت ویروس برای حمله به سلول‌ها را افزایش دهد.

همین است که برخی پژوهشگران شروع به تحقیق در این مورد کرده‌اند که آیا درمانی که این هورمون‌ها را سرکوب می‌کند می‌تواند برای کمک به بیماران کووید ۱۹ مفید باشد یا خیر. برخی از این روش‌ها برای درمان بیماری‌هایی همچون سرطان پروستات مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

اما کارن استالبو، رئیس بخش سیاست‌گذاری سازمان سرطان پروستات بریتانیا، گفت باید با احتیاط با یافته‌های پروفسور وامبیر برخورد کرد. 

خانم استالبو گفت: «در حال حاضر چندین پژوهش آزمایشگاهی آغاز شده‌اند که امیدوار به رسیدگی به بعضی از این مسائل هستند اما هنوز نمی‌دانیم این درمان‌های هورمونی می‌توانند درمان موثری برای کووید ۱۹ باشند یا نه.»

© The Independent

بیشتر از شیوه زندگی