کابوس والدین؛ کرونا با فرزندان خردسال چه می‌کند؟

پس از مرگ کودک پنج‌ساله مبتلا به کرونا تحقیقات درباره تأثیر این ویروس بر کودکان آغاز شده است

دست کم ۷۳ کودک علایمی را از خود نشان داده‌اند که مشابه بیماری کاوازاکی است- JUAN MABROMATA / AFP

پس از مرگ پسر پنج ساله‌ای که گفته می‌شود در اثر ابتلا به ویروس کرونا بوده است، ایالت نیویورک تحقیقاتی را جهت شناسایی تأثیرات کرونا بر کودکان آغاز خواهد کرد.

دست کم ۷۳ کودک علایمی را از خود نشان داده‌اند که مشابه بیماری کاوازاکی است؛ یک حالت تورمی نادر که غالبا کودکان پنج سال یا کوچکتر را مورد حمله قرار می‌دهد و دارای علایم گونه‌ای شوک سمی است که ممکن است به کووید۱۹ مربوط باشد. 

اندرو کامو، فرماندار نیویورک، روز پنجشنبه مرگ یک کودک پنج ساله در بیمارستانی در شهر نیویورک را اعلام کرد. این در حالی است که مقامات پزشکی پیش‌تر گفته بودند که ویروس کرونا عموما روی کودکان بی‌تاثیر است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

آقای کامو در کنفرانس خبری روز جمعه گفت: «ما اینک شاهد مواردی، گرچه نادر، از کودکانی هستیم که گرفتار کرونا شده‌اند، اما یا با علایمی شبیه به کاوازاکی به بستر بیماری می‌افتند و یا گرفتار نوعی شوک کشنده می‌شوند که رگ‌های آنها را متورم می‌سازد.»

وی افزود: «فکر می‌کنم برای هر پدر و مادری این بدترین کابوس باشد. این طور نیست؟ متأسفانه موضوع جدی است و باید آن را جدی بگیریم.»

مقامات رسمی بهداشت از هم اکنون به تحقیقات بیشتر روی این ویروس می‌پردازند تا به نتایج واضح‌تری از تأثیر کرونا روی کودکان برسند.

از آغاز همه‌گیری ویروس کرونا تا کنون مواردی در سراسر ایالات متحده و همین طور برخی کشورهای اروپایی ، نظیر انگلستان، اسپانیا و ایتالیا، مشاهده شده است که کودکان به بیماری کاوازاکی مبتلا شده‌اند.

یکی از مسئولان بیمارستان کودکان مانت ساینای کراویس در یک اعلام عمومی، ضمن ابراز همدردی با خانواده کودک درگذشته، خاطرنشان کرد که این بیماری همچنان جزو بیماری‌های نادر محسوب می‌شود.

آقای جیسون کاپلان از بیمارستان مانت ساینا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «گرچه مبتلا شدن کودکان موجب نگرانی ما شده است، اما باید تأکید کنیم که بر اساس اطلاعاتی که تا این لحظه در اختیار داریم، این بیماری بسیار نادر است. بیمارستان ما و جامعه بهداشت و سلامت به مطالعات خود ادامه می‌دهد و امیدوار است برای این بیماری نادر راه درمانی پیدا کند.»

با توجه به آمار رسیده در ایالت نیویورک، دستکم سه کودک دیگر نیز جان خود در اثر ویروس کرونا از دست داده‌اند.

مرکز کنترل و پیش‌گیری بیماری‌ها (سی دی سی) اعلام کرده است که والدین خاطر جمع باشند که کودکان به طور عمده به مشکل حادی از ویروس کرونا دچار نمی‌شوند. ویروس کرونا به طور معمول روی افراد بالای ۶۰ سال یا کسانی که همزمان با بیماری‌های دیگر دسته و پنجه نرم می‌کنند، تأثیر می‌گذارد.

مرکز سی دی سی اعلام کرده است که «با توجه به شواهد موجود، کودکان بیشتر از بزرگسالان در معرض خطر کوید ۱۹ نیستند. گرچه مواردی از ابتلای کودکان و نوزادان به این ویروس دیده شده است، اما بخش اعظم بیماران تا این لحظه بزرگسال بوده‌اند.»

با این وجود، این مرکز قبول دارد که «سرانجام تلخی برای کودکان مبتلا به ویروس گزارش شده است که سه مورد مرگ از آن جمله هستند.»

هنوز نتایج هیچ تحقیقی نشان نداده است که کووید۱۹ می‌تواند باعث بیماری کاوازاکی شود. تنها در آمریکا حدود سه هزار کودک هر ساله از این بیماری جان خود را از دست می‌دهند.

اداره بهداشت و درمان نیویورک روز چهارشنبه طی بخشنامه‌ای تمام بیمارستان‌های ایالتی را موظف کرد که در صورت مشاهده علایم این بیماری در کودکان، موارد را به سرعت گزارش دهند.

© The Independent

بیشتر از جهان