اوکراین برای اولین بار با هواپیماهای بدون سرنشین به جنوب روسیه حمله کرد

مقام‌های اوستیای شمالی واقع در جنوب روسیه اعلام کردند که بر اثر حمله پهپادها خسارت جزئی ثبت شده است

سربازان اوکراینی در حال آماده‌سازی یک پهپاد برای پرتاب ـ REUTERS/Alina Smutko

مقامات محلی اوستیای شمالی واقع در جنوب روسیه اعلام کردند که اوکراین روز شنبه این منطقه را با هواپیماهای بدون سرنشین هدف قرار داده و باعث وارد آمدن خسارات جزئی شده است.

به گفته سرگئی منیایلو، فرماندار اوستیای شمالی، هواپیماهای بدون سرنشین به یک فرودگاه نظامی در نزدیکی شهر موزدوک، در بیش از ۷۰۰ کیلومتری خط مقدم حمله کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مقام‌های اوستیای شمالی اعلام کردند که حمله پهپادی روز شنبه از سوی نیروهای دفاع هوایی روسیه خنثی شد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به گفته آنها در این حمله سه پهپاد سرنگون شده، خسارت جزئی و آتش‌سوزی ثبت شده اما به کسی آسیب نرسیده است.

اوکراین پیش از این تاسیسات نظامی و انرژی در خاک روسیه را در حملات هواپیماهای بدون سرنشین هدف قرار داده بود که گاهی صدها کیلومتر از خط مقدم فاصله دارند.

مقام‌های اوکراینی بلافاصله در این مورد اظهار نظر نکردند، اما یک روزنامه این کشور به نقل از اطلاعات نظامی کی‌یف نوشت که آنها پشت این حمله بودند.

روز جمعه در پاریس، جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، در جریان دیدار با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، ضمن تاکید مجدد بر حمایت از کی‌یف، از کمک ۲۲۵ میلیون دلاری جدید به این کشور برای مقابله با روسیه خبر داد.

بایدن که برای حضور در مراسم هشتادمین سالگرد ورود متفقین به بندر نرماندی، در فرانسه حضور پیدا کرده، در دیدار با زلنسکی گفت: «شما تسلیم نشده‌‌اید و به هیچ‌وجه عقب‌نشینی نکرده‌اید. شما به مبارزه به شکل قابل توجهی ادامه می‌دهید.» رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین در این دیدار از زلنسکی به دلیل تاخیر در ارسال کمک‌های واشنگتن عذرخواهی کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا روز پنجشنبه نیز در یک سخنرانی در فرانسه بر اهمیت حمایت از اوکراین تاکید کرد و متعهد شد که هرگز اوکراین را در نبرد با روسیه رها نکند.

او با توصیف ولادیمیر پوتین به عنوان «ظالمی که تمایل به سلطه دارد» افزود که با شکست اوکراین در جنگ با روسیه، همسایگان اوکراین و کل اروپا تهدید خواهند شد.

در همین حال روز پنجشنبه یکی از سخنگوهای وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرد که واشنگتن چین را تشویق می‌کند در اجلاس صلح اوکراین شرکت کند. 

نشست صلح اوکراین قرار است روزهای ۱۵ و ۱۶ ژوئن (۲۶ و ۲۷ خرداد) در سوئیس برگزار شود و با این که به گفته کی‌یف، بیش از ۱۰۰ کشور دعوت به این اجلاس برای گفت‌وگو درباره طرح صلح اوکراین و پایان دادن به تهاجم نظامی روسیه را پذیرفته‌اند، پکن تاکنون به دلیل حضور نداشتن روسیه، از حضور در این اجلاس سر باز زده است.

بیشتر از جهان