رویای کسب درآمد میلیاردی با بازی همستر کامبت در ایران

تب بازی همستر در ایران نیز فراگیر شده و طی روزهای اخیر بسیاری از شماره‌های غیرفعال حساب‌های کاربری‌شان در شبکه اجتماعی تلگرام را مجدد فعال کرده‌اند.

بازی همستر کامبت- عکس فرارو

تعداد بازیکنان بازی «همستر کامبت» به بیش از ۱۰۰ میلیون نفر رسید و رکوردی ویژه را ثبت کرد.

مدیران این بازی تلگرامی دورنمای رسیدن به عدد یک میلیارد کاربر را در سر دارند. آن‌ها وعده دریافت رمزارز در ازای طی کردن مراحل مختلف بازی را به کاربران داده‌اند.

تب بازی همستر در ایران نیز فراگیر شده و بسیاری از شماره‌های غیرفعال طی روزهای اخیر مجدد حساب‌های کاربری‌شان در شبکه اجتماعی تلگرام را فعال کرده‌اند.

همستر، موش کوچکی که بر صفحه تلفن‌های همراه کاربران ایرانی ظاهر شده، در خطبه نمازجمعه نیز مورد توجه قرار گرفته است.

روز جمعه ۱۸ خرداد امام‌ جمعه شهر لنده در استان کهگیلویه و بویراحمد، با انتقاد از توجه مردم به بازی همستر، تاکید کرد: «کسب مال از طرق نات کوین و همستر حرام است.»

هدایت محمودی این بازی‌ها را تبلیغات دشمن نامید و از خانواده‌ها خواست با سواد رسانه‌ای به این پدیده نگاه کنند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

همستر بازی به‌ظاهر ساده‌ای است که کاربر پس از ثبت‌نام با کلیک پی‌درپی بر روی تصویر یک همستر بر گوشی تلفن همراهش سکه‌ دریافت می‌کند و، این‌طور که وعده‌ داده‌ شده، در پایان زمان مشخصی این سکه‌ها به شکل رمزارز در بازار عرضه خواهند شد.

تب استقبال از بازی همستر به‌دلیل موفقیت پروژه‌ مشابهی به نام نات کوین است. پس از عرضه نات کوین و رشد قیمت چشمگیر آن، بسیاری از کاربران با رویای دست‌یابی به درآمد آسان درگیر بازی همستر کامبت شدند.

دریافت امتیاز بیشتر از راه دعوت دیگر افراد به بازی و پشت سر گذاشتن مراحل مختلف، که شرط دریافت سکه‌های بیشتر است، الگویی ایجاد کرده که شهروندان نه‌تنها به سراغ دعوت از دوستان و خویشاوندان خود رفته‌اند، که فعال‌سازی حساب‌های کاربری متعدد در تلگرام با خرید شماره‌ تلفن جدید به رشد تعداد کاربران این بازی کمک کرده است.

به‌ این‌ ترتیب دیدن افرادی که در حال انگشت‌زدن پی‌درپی بر صفحه تلفن همراه‌اند کار چندان دشواری نیست. کسانی که گمان می‌کنند از قافله پروژه نات کوین عقب مانده‌اند و می‌کوشند با امید تکرار موفقیت نات کوین برای همستر، بتوانند به درآمدی آسان دست پیدا کنند.

طراحان بازی همستر در روزهای اخیر اعلام کردند تعداد سکه‌ها تنها عامل موثر برای دریافت رمزارز نیست و کاربران برای دریافت توکن بیشتر پس از عرضه این رمزارز، باید مراحل مختلف تعریف‌شده در بازی را نیز طی کنند، مراحلی مانند خرید امتیاز از راه سکه‌های دریافتی و عضویت در صفحات و‌ کانال‌های معرفی‌شده.

اگرچه بازی همستر هنوز بازدهی مالی نداشته اما برای برخی سودجویان فرصتی فراهم آورده است تا، به‌بهانه ارائه کدهای تقلبی و افزودن سکه‌های بیشتر، مبالغی را از کاربران ناآگاه دریافت کنند.

تحلیلگران عقیده دارند ایجاد پروژه‌های مشابه متعدد هم‌زمان با موفقیت نات کوین و تب استقبال از بازی همستر نگرانی از رویافروشی در ایران را افزایش داده است.

کارشناسان حوزه آی‌تی نیز هشدار می‌دهند شرط دعوت از دیگر افراد، که با ارسال لینک دعوت انجام می‌شود، باعث شده است اطلاعات شخصی افراد ازجمله کد انحصاری نشانی تلگرامی به‌آسانی در اختیار سودجویان قرار گیرد و امکان هک‌شدن حساب‌های کاربری آسان‌تر شود.

حسین دلیریان، سخن‌گوی مرکز ملی فضای مجازی، هشدار داد که «شیوه جدید ماین‌کردن ارز دیجیتال با استفاده از بازی‌ها، به بستر مناسبی برای هکرها و سارقان تبدیل شده است».

وعده دریافت سکه‌های هدیه در صورت عضویت در کانال‌ها و دنبال‌کردن صفحات تلگرامی و اینستاگرامی و ارسال لینک‌های آلوده به کاربران با وعده دریافت سکه هدیه فرصتی برای هک‌شدن تلفن‌های همراه کاربران است.

صرف کردن ساعت‌های بسیار در روز برای این بازی موجب شده است پزشکان نیز درمورد تبعات آن هشدار دهند.

محمدتقی حلی‌ساز، متخصص طب فیزیکی و توان‌بخشی، تاکید کرده است: «افرادی که بیش از حد درگیر استفاده از تلفن همراه و این بازی شوند، در مرحله اول دچار آسیب در بخش‌های گردن، شانه، آرنج و دست‌ها می‌شوند.»

بعضی کارشناسان اقتصادی نیز سکوت معنادار مسئولان جمهوری اسلامی دربرابر تبلیغات گسترده این بازی را نتیجه سود ناشی از افزایش مصرف اینترنت می‌دانند.

با در نظر گرفتن فیلتر بودن تلگرام در ایران و نیاز به استفاده از فیلترشکن، بازی همستر میزان مصرف بسته‌های اینترنتی را افزایش داده است.

فعالان بازارهای رمزارز همچنان، با وجود رشد نزدیک به ۳۰۰ برابری ارزش نات کوین پس از عرضه، به پروژه همستر به دیده تردید می‌نگرند.

نامشخص بودن شیوه تخصیص توکن‌ها به کاربران و میزان نامشخص آن، با در نظر گرفتن  ۱۰۰ میلیون کاربر فعال در بازی همستر، این احتمال را مطرح کرده است که پس از عرضه توکن رسمی در صرافی‌ها هجوم فروشندگان باعث شود قیمت رمزارز آن افزایش پیدا نکند.

در ایران استقبال گسترده از بازی همستر و پروژه‌های مشابه حاصل شرایط آشفته اقتصادی و فقر فزاینده و ناامیدی از بهبود اوضاع موجود است.

بیشتر از اقتصاد