اروپایی‌ها احتمالا راست‌گراترین پارلمان تاریخشان را انتخاب می‌کنند

چند عضو کلیدی اتحادیه اروپا، از جمله فرانسه، ایتالیا، مجارستان، اتریش و هلند، به نظر می‌رسد اعضای پارلمان اروپا را از احزاب جریان راست انتخاب کنند

عکس تزیینی از انتخابات روی زمینه‌ای از پرچم اتحادیه اروپا‌ــ Centre for European Reform

اروپایی‌ها این هفته در انتخاباتی که ممکن است چشم‌انداز سیاسی سنتی قاره سبز را تغییر دهد، پای صندوق‌های رای می‌روند.

به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، حدود ۴۰۰ میلیون نفر در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا واجد شرایط خواهند بود تا از ۶ تا ۹ ژوئن برای انتخاب ۷۲۰ عضو پارلمان اروپا رای دهند.

با موج فزاینده اروپاگریزی که پیامدهای عمده‌ای برای برنامه‌‌های سیاستی، وضع قوانین و سیاست خارجی کلی‌تر خواهد داشت، احزاب جریان راست به نظر می‌رسد موفقیت‌های قابل‌توجهی داشته باشند.

تیم آدامز، رئیس و مدیرعامل موسسه مالی بین‌المللی (Institute of International Finance)، به سی‌ان‌بی‌سی گفت ما با افزایش گرایش به جریان راست در اروپا و در سطح جهان مواجهیم که ممکن است به تشکیل راست‌گراترین پارلمان اروپایی تاریخ منجر شود.

تغییر چهره پارلمان اروپا

پارلمان اروپا، یکی از سه نهاد اصلی اتحادیه اروپا، در مورد قوانین و بودجه‌های اتحادیه اروپا تصمیم می‌گیرد. اعضای پارلمان اروپا را کشورهای عضو انتخاب می‌کنند و در قالب گروه‌های حزبی اروپایی گرد هم می‌آیند.

هدایت پارلمان در گذشته در دست اکثریت قدرتمند احزاب میانه‌رو بود. اما پیش‌بینی کاهش کرسی‌های ائتلاف بزرگ حاکم‌ــ متشکل از حزب مردم اروپا، سوسیالیست‌ها و دموکرات‌ها و احیای اروپا‌ــ و بهبود موقعیت جریان راست این توازن را زیر سوال برده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

تازه‌ترین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که حزب «محافظه‌کاران و اصلاح‌طلبان اروپا» (ECR)‌ــ که حزب برادران ایتالیا و حزب قانون و عدالت لهستان را شامل می‌شود‌ــ و گروه راست‌گرای «هویت و دموکراسی» (ID) که حزب «اجتماع ملی» فرانسه و «حزب آزادی» هلند را در بر می‌گیرد در کسب کرسی‌های پارلمان اروپا موفقیت‌هایی خواهند داشت.

در حالی که بعید است موفقیت‌های این احزاب توازن قدرت را از دست ائتلاف میانه‌رو خارج کند، می‌تواند تشکیل اکثریت هنگام رای‌گیری در مورد مسائلی حیاتی مانند اوکراین، مسائل دفاعی، و برنامه‌‌های سبز اتحادیه را دشوارتر کند.

این گرایش پیش‌بینی‌پذیر اروپا به سمت جریان راست در حالی صورت می‌گیرد که دو سال جنگ و تورم بی‌سابقه به احساس دلسردی فزاینده از احزاب سنتی دامن زده است.

چند عضو کلیدی اتحادیه اروپا، از جمله فرانسه، ایتالیا، مجارستان، اتریش و هلند، به نظر می‌رسد اعضای پارلمان اروپا را از احزاب جریان راست انتخاب کنند. گرچه این نتایج دولت‌های کشورهای عضو را شکل نخواهد داد، می‌تواند پیامدهایی برای انتخابات ملی آتی داشته باشند.

شکاف‌های سیاسی در مورد اوکراین و برنامه‌های سبز

در حالی که بعید است اکثریت راست شکل بگیرد، افزایش سهم این جریان می‌تواند به ائتلاف احزاب در مورد مسائل خاص و تاخیر یا احتمالا جلوگیری از وضع برخی قوانین منجر شود.

با توجه به اینکه شماری از نماینده‌های راست‌گرای فعلی پارلمان اروپا از ادامه حمایت مالی اتحادیه اروپا از اوکراین ابراز نارضایتی کرده‌اند، حمایت از این کشور جنگ‌زده نیز ممکن است کاهش پیدا کند. این موضوع احتمالا روی هزینه‌های دفاعی اروپا تاثیر خواهد گذاشت.

از سوی دیگر، گسترش اتحادیه اروپا نیز ممکن است به تعویق بیفتد، زیرا جریان راست اصلاحات نهادی مورد نیاز برای پذیرش اعضای احتمالی مانند اوکراین و مولداوی را دچار تاخیر خواهد کرد. و از سویی، پارلمانی دچار تشتت و اختلاف‌نظر می‌تواند انتصاب رئیس جدید کمیسیون اروپا، را که بازوی قانون‌گذاری اتحادیه اروپا است، به تاخیر بیندازد.

بیشتر از جهان