طراح جدید بولگاری خانه جواهر را به ریشه‌های یونانی‌اش نزدیک‌تر کرد

مری کاترانتزو مدیر کالاهای چرمی و لوازم جانبی نشان تجاری بولگاری است که طرح‌های چاپی رنگارنگ را به مجموعه کیف‌های لوکس این خانه مد اضافه کرده است

مری کاترانتزو  اولین مدیر کالاهای چرمی و لوازم جانبی بولگاری‌ــ Instagram/marykatrantzo

مری کاترانتزو، طراح مد یونانی ساکن لندن که به طرح‌ها رنگی جسورانه‌اش شناخته می‌شود، به‌عنوان اولین مدیر خلاق کالاهای چرمی و لوازم جانبی بولگاری انتخاب شده است.

به گزارش نیویورک پست، با اینکه اولین مجموعه او در این سمت جدید در ماه اوت ۲۰۲۳ به بازار آمد، رابطه این طراح برنده جایزه با بولگاری به نمایش مد لباس‌های فاخر او در سال ۲۰۱۹ در معبد پوزیدون یونان، برمی‌گردد که مدل‌ها با جواهرات سطح بالای بولگاری روی صحنه حاضر شدند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دو سال بعد یک مجموعه «کپسولی» (مجموعه‌هایی با تعداد محدود و برگزیده) کیف به نام «سرپنتی از نگاه مری کاترانتزو» به بازار آمد. سرپنتی به معنی «مارها» در زبان ایتالیایی است و بولگاری به طراحی‌های پیچیده و زیبای الهام گرفته از مارها شناخته‌شده است. این طراح صاحب عنوان «ملکه چاپ»ــ که نشان از توانایی او در خلق الگوهای جذاب و بی‌نظیر داردــ در این مجموعه نقش مار معروف بولگاری را بازطراحی کرد و آن را به روی کیف‌هایی که دسته‌ و سگک برنجی با روکش طلا داشتند برد. کیف‌دستی‌‌های کوچک با طرح سر مار که برخی از آن‌ها فلس‌های رنگارنگ داشتند و با دست رنگ‌آمیزی شده‌ بودند، هم به این مجموعه ظاهری هماهنگ و لوکس می‌بخشید.

به گزارش نیویورک پست، مری کاترانتزو دراین‌باره می‌گوید: «با این کیف‌ها احساس می‌کنید تکه‌ای جواهر در دست دارید.» او ادامه می‌دهد: «شما می‌توانید نماد بولگاری را تغییر دهید و آن را از گذشته به حال و آینده منتقل کنید.»


دومین مجموعه کپسولی کاترانتزو که گلدوزی‌هایی با طراحی دقیق تمام جزئیات داشت و از مجموعه جواهرات و ساعت‌های این نشان تجاری الهام گرفته بود، سال گذشته معروف شد.

همکاری کاترانتزو با بولگاری گویی در تقدیر او بود. سوتیریو بولگاری، بنیان‌گذار این نشان تجاری، هم در یونان به دنیا آمد و قبل از تاسیس این مارک در رم در سال ۱۸۸۴، یک نقره‌ساز و طراح جواهرات بود. کاترانتزو در آتن متولد شد و در مدرسه طراحی رود آیلند و سنت مارتینز لندن تحصیل کرد؛ او برای نمایش فارغ‌التحصیلی خود از تکنیک ایجاد خطای دید برای ایجاد تصاویر جذاب و واقع‌گرایانه از جواهرات روی لباس‌ها استفاده کرد.

او پس از فارغ‌التحصیلی، نشان تجاری همنامش را تاسیس کرد.  آثار او در مجموعه‌های دائمی موزه هنر متروپولیتن در منهتن، موزه هنرهای تزیینی پاریس و موزه ویکتوریا و آلبرت لندن برای بازدید به نمایش گذاشته شده‌اند.

اما کاترانتزو کسی نبود که به همین موفقیت بسنده کند؛ او حالا همچنان که نشان تجاری‌اش را اداره می‌کند، نقش مدیر خلاق کالاهای چرمی و لوازم جانبی بولگاری شامل مجموعه کیف‌های جواهرنشان و عینک را هم به عهده گرفته است.

او درباره مجموعه جدیدی که قرار است به بازار بیاید، سکوت می‌کند اما برای الهام گرفتن، زمان زیادی را به مطالعه آثار بایگانی‌شده بولگاری اختصاص داده است و می‌گوید:‌ «شما نمی‌توانید بولگاری را بدون سر مار (سرپنتی) داشته باشید. اما در دنیای بولگاری، نمادهای جالب دیگری مثل توبوگاس، دیوا، کابوچون و مونت هم بودند که دیگر وجود ندارند. پتانسیل و فرصت بسیار زیادی وجود دارد؛ فقط باید آنچه را که با زمان هماهنگ است و جایی را که می‌خواهیم به آن برسیم، پیدا کنیم.»

بیشتر از مُد و زیبایی