کارزار برکناری زاکانی شهردار تهران به‌دلیل ناکارآمدی

در بخشی از متن این کارزار آمده است: «شهروندان تهرانی محق به داشتن شهرداری هستند که توانایی ساختن پارک‌های جدید و افزایش سرانه فضای سبز را داشته باشد.»

شهردار تهران در محوطه شورای شهر- عکس خبرگزاری برنا

باگذشت تنها ۳ روز از آغاز کارزار اینترنتی درخواست برکناری علیرضا زاکانی شهردار تهران تعداد امضاکنندگان آن از مرز ۲۴ هزار نفر عبور کرد.

در بخشی از متن این کارزار آمده است: «شهروندان تهرانی محق به داشتن شهرداری هستند که توانایی ساختن پارک‌های جدید و افزایش سرانه فضای سبز را داشته باشد.»

هرچند به نظر نمی‌رسد خواسته شهروندان در قالب کارزارهای مدنی تاثیری بر تصمیم‌گیری یا برکناری شهردار داشته باشد، این اقدام بار دیگر نارضایتی شهروندان تهرانی از مدیریت زاکانی را مورد توجه رسانه‌ها قرار داده است.

انتقاد از عملکرد زاکانی از ابتدای قرارگرفتن او بر مسند شهرداری تهران شکل گرفت و طی روزهای اخیر با توجه‌ به نوع مواجهه با خواسته شهروندان و فعالان محیط‌زیست درمورد توقف ساخت مسجد در پارک قیطریه افزایش‌ یافته است.

شهردار تهران کارزار توقف قطع درختان قیطریه را با وجود عبور از عدد ۱۴۰ هزار امضا نادیده گرفت  و ضمن تاکید بر ساخت این مسجد گفت در باقی بوستان‌ها نیز مسجدسازی را پیش خواهد برد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

آنچه بر حساسیت مساله ساخت مسجد پارک قیطریه افزوده است اظهارات خلاف واقع زاکانی درمورد قطع‌ نشدن درختان قدیمی پارک است که یادآور دیگر اظهارات نادرست او درمورد معضلات شهری طی ۳ سال گذشته است.

زاکانی در شرایطی مدعی شد در طراحی مسجد تنها چند نهال تازه‌کاشته‌شده جابه‌جا خواهند شد که شهروندان تهرانی با انتشار تصاویری از محوطه ساخت مسجد اثبات کردند درختان این قسمت پارک حدود ۴۰ درخت تنومند و ۶۰ نهال به فاصله یک متر است.

همچنین در روزهای اخیر بار دیگر درک نادرست شهردار از اولویت‌های شهری طی بارندگی‌ها مورد توجه قرار گرفت. آب‌گرفتگی بهاره معابر پایتخت در بارش‌های اخیر با وجود خلوت بودن تهران به‌دلیل تعطیلات نوروزی و عید فطر منجر به راه‌بندان در بزرگراه‌ها و خیابان‌ها شد.

تکرار چندباره آب‌گرفتگی پایتخت در شرایطی صورت می‌گیرد که زاکانی در سال اول مدیریتش این امر را نقص عملکرد شهرداران قبلی دانست و وعده داد این معضل را به‌سرعت برطرف خواهد کرد.

اما وعده رفع معضل آب‌گرفتگی هم مانند حل مشکل ترافیک محقق نشد و زاکانی طی ۳ سال مدیریتش نه‌تنها برنامه موثری برای کاهش پیک‌های ترافیکی نداشت، بلکه در روزهای پایانی سال در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه وعده شکستن کمر ترافیک را دادید ولی کمر مردم زیر بار ترافیک شکسته است گفت: «مشکل از کمر شماست.»

لحن طعنه‌آمیز و همراه با توهین زاکانی ازجمله راهکارهای او برای فرار از پاسخ‌گویی به ناکارآمدی مدیریت شهری است که بارها مورد انتقاد شهروندان و حتی بعضی اعضا شورای شهر قرار گرفته است.

همچنین تمرکز شهرداری تهران در دوران مدیریت زاکانی بر افزایش وجهه مذهبی و آیینی پایتخت، و سیاسی‌تر شدن امور شهرداری، که در روزهای اخیر با انتشار تصاویر گریه او هنگام خواندن نماز عید فطر بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت، از موارد دیگری است که نشان‌دهنده نوع عملکرد شهردار تهران است.

اصرار بر مذهبی‌ کردن چهره تهران با صرف بودجه‌های شهرداری به‌ موازات نادیده‌ گرفتن معضلات و مشکلات شهری، به‌بهانه کمبود بودجه، یکی از موارد انتقاد به عملکرد زاکانی است.

این انتقادات را حتی بعضی روحانیون نیز مطرح کرده‌اند که اقدامات شهرداری تهران خارج از مسئولیت تعریف‌شده برای شهرداری‌ها است.

سعید لواسانی، امام‌جمعه سابق لواسان، با انتقاد از تصمیم زاکانی برای ساخت مسجد پارک قیطریه، گفت: «ساخت مسجد مردمی‌ترین عمل مومنانه جمعی است. شهرداری به وظیفه خود بپردازد و مسجد را به مومنان بسپارد.»

مشخص نیست با آنکه طی یک سال گذشته عملکرد زاکانی حتی میان اعضای شورای شهر منتقدانی جدی همانند نرجس سلیمانی دختر قاسم سلیمانی داشته است چرا اعضای شورای شهر حاضر به برخورد قاطع با او نیستند.

بهمن‌ماه سال ۱۴۰۲ برخی اعضای شورای شهر وعده‌های زاکانی را در حکم لالایی خواندن برای کودکان گرسنه دانستند و توانایی او را در مدیریت پایتخت زیر سوال بردند.

منتقدان زاکانی به وعده ورود ناوگان حمل‌ونقل، پس از انعقاد قرداد با شرکت‌های چینی، انتقاد کردند و گفتند گشایشی در حمل‌ونقل عمومی حاصل نشده است و اعداد و ارقام اعلام‌شده مورد قبول کارشناسان و تحلیلگران مسائل شهری نیست.

با وجود افزایش معنادار مشکلات پایتخت، به نظر می‌رسد روابط جناحی و سیاسی زاکانی با برخی اعضای شورای شهر مانع اصلی برخورد با او باشد.

در یک سال گذشته برخی از اعضای شورای شهر تهران، با انتقاد از عملکرد نمایشی شهرداری در بزرگ‌نمایی پروژه‌های شهری‌، از او خواسته بودند با پرهیز از رویکرد نمایشی و تبلیغی به تکمیل پروژه‌های عمرانی زیرساختی اهتمام ورزد.

اسفندماه سال ۱۴۰۲ مهدی اقراریان، از اعضای شورای شهر تهران، با اعلام اینکه «دوره کارآموزی زاکانی گذشته» است خواستار استیضاح او شد. اما این موضوع واکنش حامیان زاکانی را برانگیخت و تنش در جلسه شورای شهر را به همراه داشت.

حامیان زاکانی در موضوع جنجال‌برانگیز ساخت مسجد پارک قیطریه نیز از تصمیم شهرداری تهران حمایت کردند و مدعی شدند سیاست مسجدسازی در تهران باید باقدرت ادامه یابد.

حالا باگذشت ۳ سال از مدیریت زاکانی در شهرداری تهران افزایش ابهامات مالی در قراردادهای شهرداری، به‌کارگیری وابستگان و نزدیکان شهردار، عزل و نصب‌های جناحی، توقف بسیاری از پروژه‌های عمرانی زیرساختی و بی‌توجهی به ساختمان‌های ناایمن، که امکان تکرار وقایعی مشابه ساختمان پلاسکو را دارند، در شرایطی مطرح می‌شود که کارنامه شهردار با نادیده‌گرفتن تخریب بافت‌های تاریخی، معضلات ناشی از فرونشست زمین، افزایش گره‌های ترافیکی، آب‌گرفتگی معابر و دست‌درازی به ساختمان‌های ثبت میراث‌فرهنگی به هم گره‌ خورده است.

انکار هویت تاریخی پایتخت ایران، اصرار بر نادیده‌گرفتن مسائلی مانند مرگ شهروندان درپی تخریب غیراصولی ساختمان‌های خلازیر در مردادماه ۱۴۰۲ و قطع درختان کهن‌سال شهر، هرکدام به نمادی از ناکارآمدی شهرداری بدل شده‌ است که مدیریت پایتخت را به پشتوانه حمایت جناحی و زدوبندهای سیاسی برعهده دارد و به نظر می‌رسد حامیان سیاسی او نیز برای خواسته شهروندان تهرانی اهمیتی قائل نیستند.