حراج یکی از قدیمی‌ترین کتاب‌های جهان به ارزش بیش از ۲.۵ میلیون دلار

این کتاب حدود سال‌های ۲۵۰ تا ۳۵۰ پس از میلاد مسیح به زبان قبطی روی کاغذ پاپیروس نوشته شده است

تصویری از یکی از قدیمی‌ترین کتاب‌های تاریخ که در لندن به حراج گذاشته می‌شود - reuters

یک کتاب مصری، که تاریخ نگاشته‌شدنش به اوایل پیدایش مسیحیت بازمی‌گردد و گویا یکی از قدیمی‌ترین کتاب‌های موجود است، در ماه ژوئن در لندن به حراج گذاشته می‌شود.

به گزارش خانه حراج کریستیز، دفترنامه (Codex، کودکس نوعی روش صحافی است که پس از پاپیروس رایج شد) «کراسبی-شوین» حدود سال‌های ۲۵۰ تا ۳۵۰ پس از میلاد مسیح به زبان قبطی روی کاغذ پاپیروس و در یکی از اولین صومعه‌های مسیحی نوشته شده است.

به گزارش رویترز، ارزش این اثر تاریخی حدود ۲.۶ تا ۳.۸ میلیون دلار است. 

یوجنیو دونادونی، متخصص ارشد کریستیز در دست‌نوشته‌های قرون وسطی و رنسانس، گفت آنچه در این کتاب آمده است از اولین متن‌های نگاشته‌شده دو کتاب از کتاب‌های انجیل است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

 این کتاب ۱۰۴ صفحه، یعنی ۵۲ ورق است و طی ۴۰ سال در صومعه‌ای در مصر علیا نوشته شده است و هر ورق آن داخل قاب یا پوشش شیشه‌ای نگهداری می‌شود.

این کتاب حاوی نامه اول پطرس و کتاب یونس است.

دونادونی دلیل ماندگاری این کتاب را آب و هوای خشک مصر می‌داند و می‌گوید که تنها تعداد انگشت‌شماری کتاب از قرن سوم و چهارم باقی مانده است.

به گفته او دست‌نوشته‌های مسیحی که در قرن بیستم و پایان قرن نوزدهم به دست آمده است همگی در مصر یافت شده‌اند که دلیلش شرایط آب و هوایی خاص آنجا است.

این کتابچه در دهه ۱۹۵۰ کشف شد و دانشگاه می‌سی‌سی‌پی آن را خرید و تا ۱۹۸۱ همان‌جا باقی ماند.

دکتر مارتین شوین، مجموعه‌دار نروژی که کتب خطی را جمع‌آوری می‌‌کند، این اثر را در سال ۱۹۸۸ خرید و اکنون در کنار برخی دیگر از آثار «مجموعه شوین» به حراج می‌گذارد. «مجموعه شوین» یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌ دست‌نوشته‌‌های خصوصی در سراسر جهان است.

این اثر تاریخی از دوم تا نهم آوریل در خانه حراج کریستیز نیویورک در معرض دید عموم قرار می‌گیرد و در یازدهم ژوئن در لندن به حراج گذاشته می‌شود.

بیشتر از فرهنگ و هنر