آتش‌بس در غزه؛ بایدن توپ را به زمین حماس انداخت، حماس در انتظار تصمیم اسرائیل است

بایدن می‌گوید طرح پیشنهادی آتش‌بس «منطقی» است و اسرائیلی‌ها در این زمینه «همکاری» کرده‌اند و رسیدن به توافق به حماس بستگی دارد

با وجود بن‌بست در مذاکرات آتش‌بس میان حماس و اسرائيل، جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، توافق برای برقراری آتش‌بس به‌ازای آزادی گروگان‌های اسرائیلی را به تصمیم حماس در این‌باره گره زد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بایدن روز سه‌شنبه، ۵ مارس (۱۵ اسفند)، گفت رسیدن به توافق به حماس بستگی دارد. به گفته او، طرح پیشنهادی آتش‌بس «منطقی» است و اسرائیلی‌ها در این زمینه «همکاری» کرده‌اند.

رئیس‌جمهوری آمریکا که در پنج ماه جنگ اسرائیل با حماس از دولت نتانیاهو تمام‌عیار حمایت کرده است، بر ضرورت کمک‌رسانی بیشتر به غزه تاکید کرد و برقراری آتش‌بس را حیاتی خواند.

در همین زمینه، جان کربی، سخن‌گوی امنیت ملی کاخ سفید، اعلام کرد که ایالات متحده به‌دنبال گزینه‌های نظامی و تجاری برای انتقال کمک‌های بشردوستانه از مسیرهای دریایی به غزه است. به گفته کربی، اگرچه از طریق مسیر دریایی می‌توان حجم بیشتری کمک‌ رساند، اما این مسیر از نظر تدارکاتی دشوارتر است. از این‌رو، به باور او، کامیون‌ها بهترین راه کمک‌‌رسانی به غزه‌اند.

در حالی که بایدن توپ را به زمین حماس انداخته است، اسامه حمدان، یکی از مقام‌های ارشد حماس، اعلام کرد که تبادل گروگان‌های اسرائيلی و خارجی با زندانیان فلسطینی تنها پس از برقراری آتش‌بس ممکن خواهد بود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این مقام حماس در یک نشست خبری در بیروت، با انتقاد از حمایت‌های ایالات متحده از اسرائیل، خواستار قطع این حمایت‌ها شد و‌ گفت: «ما به واشینگتن می‌گوییم توقف ارسال تسلیحات نظامی به اسرائیل از ارسال کمک به غزه مهم‌تر است.»

حمدان در واکنش به سخنان بایدن تاکید کرد که مذاکرات برای آتش‌بس نمی‌تواند «به طور نامحدود» ادامه یابد.

آخرین دور مذاکرات آتش‌بس با حضور میانجی‌ها در قاهره روز سه‌شنبه بدون هیچ پیشرفتی متوقف شد. رویترز به نقل از باسم نعیم، یکی از مقام‌های ارشد حماس، نوشت که این گروه در طول مذاکرات دو روزه پیشنهادش در زمینه توافق آتش‌بس را به میانجی‌ها داده است و در انتظار پاسخ اسرائیلی‌ها است که در این دور از مذاکرات حضور نداشتند.

به گفته این مقام حماس، به نظر می‌رسد نتانیاهو نمی‌خواهد به توافق برسد. او افزود: «هم‌اکنون توپ در زمین آمریکایی‌هاست تا برای توافق به اسرائیل فشار بیاورند.»

در همین حال، وزارت خارجه آمریکا رسیدن به توافق را «امکان‌پذیر» می‌داند. رویترز به نقل از متیو میلر، سخن‌گوی وزارت امورخارجه آمریکا، نوشت: «امکان دستیابی به توافقی میان اسرائیل و حماس وجود دارد.»

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین درمورد وضعیت منطقه هشدار داد و گفت که اگر اسرائیل و حماس نتوانند تا ماه رمضان (که ۵ تا ۶ روز دیگر شروع می‌شود) به آتش‌بس دست یابند، وضعیت بیت‌المقدس «بسیار خطرناک» خواهد شد.

هم‌زمان، دفتر نخست‌وزیری اسرائیل اعلام کرد که در هفته نخست ماه رمضان امسال، مانند سال‌های گذشته، به همان تعداد مسلمانان فلسطینی اجازه ورود به مسجدالاقصی داده می‌شود. در این بیانیه آمده است که در هفته‌های بعد درمورد تعداد مجاز ورود به این مکان مقدس براساس «ارزیابی امنیتی» تصمیم‌گیری خواهد شد.

بیشتر از جهان