بارش برف و سرمای شدید در افغانستان؛ تلفات و خسارات رو به افزایش است

‏۹ نفر در چند شهر افغانستان در اثر شدت سرما جان باختند

زنی نیازمند به کمک در یکی از جاده‌های کابل-AFP

ادامه بارش برف و سرمای شدید در افغانستان تا روز جمعه، ۱۱ اسفند، به جان باختن ۹ نفر و تلف شدن صدها دام در استان‌های بلخ، سرپل، بادغیس، بدخشان، قندهار و دیگر مناطق آن کشور منجر شده است.

ملا جانان سایق، سخنگوی وزارت امور رسیدگی به حوادث در رژیم طالبان، شامگاه پنجشنبه، ۱۰ اسفند، در پیامی ویدئویی که به رسانه‌ها فرستاد گفت که آمار نهایی دام‌های تلف‌شده در اثر سرما هنوز روشن نیست، اما می‌توان گفت که «بیش از صدها راس» است.

شماری از کاربران افغان در رسانه‌های اجتماعی تصاویری را منتشر کردند که نشان می‌دهد دام‌داران در مناطق کوهستانی گیر کرده‌اند و می‌گویند که تعداد زیادی دام‌ به‌دلیل شدت سرما و نبود علوفه تلف شده است. مطیع‌الله متقی، رئیس اداره اطلاعات و فرهنگ رژیم طالبان، به رادیو «سلام وطندار» گفت که بیش از هزار گوسفند در شهرستان‌های این استان تلف شده‌ است. متقی گفت که به‌دلیل مسدود شدن راه‌های مواصلاتی مناطق دورافتاده با مرکز بادغیس و قطع ارتباط شماری از روستاها و شهرستان‌ها با مرکز، آمار نهایی تلفات و خسارات واردشده به مردم در نتیجه بارش برف سنگین هنوز روشن نیست.

در همین حال، دفتر رسانه‌های استانداری طالبان در استان سرپل در شمال افغانستان در اطلاعیه‌ای گفت که ۳۷۰ راس گوسفند در شهرستان سوزمه قلعه در اثر سرما تلف شده و ۱۵ نفر از زنان و کودکانی که در منطقه کوهستانی در برف گیر کرده بودند نجات یافته‌اند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

عبدالرحمان اکه، استاندار طالبان در سرپل، از مسئولان رژیم این گروه در کابل خواست که به مناطق آسیب‌دیده نیروی کمکی و کمک‌های بشردوستانه بفرستند تا از افزایش تلفات و خسارات جلوگیری شود.

بارش برف در استان‌های افغانستان همچنان ادامه دارد و بر اساس اطلاعاتی که مسئولان محلی طالبان منتشر کرده‌اند، مسیرهای مواصلاتی شمار زیادی از شهرستان‌ها و روستاها با مراکز استان‌ها و شهرها هنوز قطع است. دفتر ملا محمدحسن آخوند، نخست‌وزیر طالبان، روز پنجشنبه خبر داد که در نشست ویژه کابینه طالبان، ۵۰ میلیون افغانی (واحد پول افغانستان) کمک به دام‌داران و خانواده‌های آسیب‌دیده از بارش برف و شدت سرما اختصاص یافته است. طالبان در برخی از شهرها با انتشار تصاویری ادعا کردند که کمک‌های ابتدایی به شماری از دام‌داران و خانواده‌های آسیب‌دیده رسیده است و در میان بیشتر آنان پول نقد برای خرید لوازم مورد نیاز توزیع شده است. مشکل اساسی دام‌داران، در حالی که در بسیاری از مناطق بارش برف همچنان ادامه دارد، قطع شدن راه‌های مواصلاتی و دسترسی نداشتن به بازارها است.

سازمان‌های بین‌المللی کمک‌رسان در افغانستان پیش از این، ضمن ابراز نگرانی از افزایش فقر در افغانستان، درباره زمستان سخت و طاقت‌فرسای افغانستان هشدار داده بودند. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در مطلبی که دوم اسفند در ایکس منتشر کرد نوشت که با وجود افزایش شمار افراد نیازمند به کمک‌های بشردوستانه در افغانستان، فقط سه درصد از بودجه مورد نیاز سازمان ملل برای کمک‌‌رسانی تا کنون تامین شده است.

گوترش این مطلب را پس از دومین دور نشست دوحه با حضور نمایندگان ۲۵ کشور جهان در مورد افغانستان بیان کرد و از کمک‌‌کنندگان خواست که از مردم افغانستان حمایت کنند.